foto: Archiv redakce PrahaIN.cz/Ivana Trumpová
Ivana Trumpová, která ve čtvrtek nečekaně zemřela, představovala český dotek té nejvyšší světové smetánky. Její exmanžel Donald Trump, s nímž léta po dramatickém rozvodu („válka Trumpových“ plnila po dva roky všechna média) nakonec byla v celkem přátelských vztazích, byl ve čtvrtek tím, kdo novinářům oznámil její úmrtí.
Ten příběh začal ve Zlíně, ve kterém se v únoru 1949 Ivana narodila. Tehdy se město čerstvě jmenovalo Gottwaldov, ale stále v něm přežíval západní a podnikatelský duch, který v něm před válkou vybudovali bratři Baťové.
Její maminka Marie Zelničková svou dceru přežila, otec Miloš zemřel v roce 1990, a právě na jeho pohřbu došlo k Ivanině dohodě s Donaldem na vzájemném vypořádání, které ukončilo velkou rozvodovou válku, zaměstnávající všechna média a desítky drahých právníků na obou stranách. Ivaně bylo jednačtyřicet a média o ní psala jako o nejúspěšnější rozvodové zlatokopce všech dob.
Ten příběh ale rozhodně nebyl tak jednoduchý, jak jej předestíral zámořský bulvár.
Dcera elektrotechnika a telefonní operátorky vyrůstala v Československu v šedesátých letech. Její ambice byly směřovány hlavně do sportu, byla velmi úspěšnou lyžařkou. Po srpnu 1968, když v zemi skončily všechny naděje na reformy, se utvrdila v rozhodnutí ze země odejít.
Stala se členkou juniorského a pak i seniorského slalomářského nároďáku, díky čemuž měla možnost cestovat. Těsně jí unikla nominace na olympiádu 1972 do japonského Saporra. Téhož roku si na FTVS v Praze dokončila vysokoškolské vzdělání v tělovýchově, pak se ale definitivně rozhodla odejít.
Její první manželství s rakouským lyžařem Alfredem Winkelmeierem bylo vyloženou „účelovkou“. Získala díky němu rakouský pas a československé úřady na ni nemohly. Po dvou letech a rozvodu odešla do Kanady, kde se začala živit, velmi úspěšně, jako lyžařská instruktorka a později jako modelka.
Roku 1976 se v Montrealu konala olympiáda a Ivana se během ní seznámila s několika příslušníky zlaté mládeže z New Yorku, tehdy nejbohatšího města světa. Ještě téhož roku při výletě za novými kamarády poznala i jejich kápa. Třicetiletý Donald Trump byl bezkonkurenčním králem tamních večírků.
Syn úspěšného newyorského realitního magnáta Freda Trumpa, kterému se pár let předtím povedl gigantický zářez se zábavním parkem na Coney Islandu, v té době přebíral rodinné impérium a byl patrně nejlepší partií ve městě. Ivana jej okouzlila velmi rychle, extravagantní a opuletní svatba se konala hned o rok později.
Ivana byla první z desítek žen, která dokázala mladého milionáře přimět k manželství. Následně spolu v sedmdesátých a osmdesátých letech měli tři děti, Donalda juniora, Ivanku a nejmladšího Erica.
Dodejme, že už v mládí v Československu dokázala jako členka národního týmu hrát roli femme fatale úspěšných mužů. Okouzlila Jiřího Štaidla, textaře Karla Gotta, impresária hudebního divadla Apollo a jednu z nejvlivnějších postav tehdejšího pražského showbyznysu. Štaidl v roce 1973 zahyne při autonehodě, ale jeho bratr Ladislav se stane coby Gottův kapelník na dvacet let nejvlivnější figurou české hudební scény.
Zlatá osmdesátá ve zlatém mrakodrapu
Teď jsme ale v New Yorku na konci sedmdesátých let. Ropná a finanční krize, které dusily ekonomiku celá sedmdesátá léta, pomalu odeznívají a nastává velký ekonomický boom osmdesátých let. Nikde nebyl tak opulentní jako v New Yorku a nikdo tyto zlaté časy nesymbolizoval tolik, jako Donald Trump.
Největší newyorský stavitel, který během pár let přestaví značnou část Manhattanu včetně několika mrakodrapů, si současně drží pozici mediální hvězdy a krále společenského života. Zatímco jeho otec večírky ani média nevyhledává, Donald se stává tváří a symbolem Trump organization. A když její realitní aktivity expandují na dovolenkovou Floridu nebo do zhýralého Atlantic City, prezentuje se i tam.
Jeho elegantní manželka je nedílnou součástí tohoto velkolepého divadla. Trumpovi jsou považováni za jeden z nejúžasnějších párů Ameriky.
Ivana Trumpová však rozhodně nebyla pouze večírkovou ozdobou zazobaného manžela. V rodině měla silné slovo i v byznysu, přičemž byla tou, kdo megalomanského manžela držel při zemi.
K tomu snad jen dodat, že i když právě osmdesátá léta jsou érou Donaldových nejrozmařilejších kousků (včetně bláznivého Trump Toweru, mrakodrapu ve zlatě, který měl být něčím, co nelze překonat), tak byla léta jeho manželství s Ivanou také obdobím jeho největších obchodních úspěchů. Éra jeho spektakulárních bankrotů se datuje až od devadesátých let.
Manželka se nejen nebála říci vlastní názor na rodinné radě, ale také sama dokázala uspět, když dostala nějakou část byznysu na starost.
Když jí Donald svěřil jeden z rodinných luxusních hotelů, kolují legendy, kterak si pronajala byt přímo naproti, ze kterého prováděla nemilosrdné přepadovky uprostřed noci a z okna kontrolovala, zda je před vchodem uklizeno. V roce 1990 získala ocenění „americký hoteliér roku“.
Nejdražší rozvod všech dob
Bylo všeobecně známo, že Donald Trump se navzdory stále blahobytněji vyhlížející postavě neváhá zdržovat s dámami nejrůznější úrovně. Nakonec v té době pořádal i několik soutěží krásy. Jeho manželka se vždy „dívala jinam“ a tuto část extravagantního rodinného života nekomentovala.
Na konci osmdesátých let ale jeho románek s Miss státu Georgia Marlou Maplesovou přerostl v něco většího. Ambiciozní Marla (která hned jejich první schůzku prodala bulváru s komentářem „nejlepší sex mého života“) přiměla zazobaného impresária k rozvodu a sama se v roce 1993 stala druhou paní Trumpovou.
Jak v předcházejících letech média Trumpovi milovala společně, teď žila z jejich „války“. Rozvod ikonického páru osmdesátých let byl veřejný, skandální, a pořádně drahý.
„Když jsme se poznali, byl velmi chudý. Zbohatnutí bylo našim společným úspěchem,“ argumentovala Ivana své nároky na náležitou část společného manželského jmění. A ty byly vyčíslené tak vysoko, že média vážně psala o tom, že král Manhattanu prosoudí kalhoty.
O rozvodu Trumpových vznikaly i televizní scénky:
Roky 1989 a 1990 se tedy nesly ve znamení bitvy právníků a žní médií. Veřejný skandál ale skončil stejně rychle, jako začal. A přispěla k tomu smutná událost. Na podzim roku 1990 ve Zlíně zemřel Ivanin tatínek a velký životní vzor. Na pohřeb přijela celá rodina a v pohnuté atmosféře Donald Trump souhlasil s Ivaniným návrhem na vypořádání.
Jeho provedení bylo v roce 1991 jednou z příčin prvního z Trumpových bankrotů. Jinak ale po rozvodu udržovali překvapivě „normální“ vztahy, společně se účastnili životních událostí svých dětí a média začala řešit spíše Donaldovy politické ambice, které roku 2016 vyvrcholily šokujícím zvolením za 45. amerického prezidenta.
Ivana se dokázala osamostatnit, měla vlastní byznys, kromě toho psala knížky a dokázala uspět i v šoubyznysu. Žila v luxusním bytě v New Yorku a během devadesátých let absolvovala dvě krátká manželství s muži italského původu, jedním podnikatelem a jedním aristokratem. Příležitostně jezdila i do Česka, třeba v roce 2009 byla jako vášnivá lyžařka s americkou výpravou na Mistrovství světa v Liberci.
Když se Donald Trump v listopadu 2016 nečekaně stal americkým prezidentem, hovořilo se o tom, že by se mohla stát velvyslankyní v Praze. To nakonec padlo - představa přebírání pověřovacích listin od exmanžela byla přece jen trochu moc. K České republice se ale stále hlásila, několikrát se setkala s prezidentem Zemanem. V Praze i v New Yorku, kam prezident přijel na zasedání Valného shromáždění OSN.
Jinak si užívala plodů svého úspěšného života i své rodiny, která se postupně rozrostla na osm vnoučat.
Byla báječná, krásná a úžasná
Ve čtvrtek pak přišla nečekaná zpráva o jejím úmrtí. Záchranka měla být přivolána do jejího domu půl hodiny po poledni kvůli zástavě srdce. Lékaři už jí na místě nedokázali pomoci.
V informacích byl nějakou dobu zmatek, takže web televize ABC nakonec zprávu vydal s titulkem „Do not public“, nepublikovat, který před vydáním editor nejspíš zapomněl odmazat.
Oficiální zprávu o jejím úmrtí nakonec vydal Donald Trump, nikoliv na svém slavném Twitteru, který má stále zablokovaný, ale v tiskovém prohlášení. „Byla to báječná, krásná a úžasná žena, která vedla skvělý a inspirativní život,“ uvedl.
V posledních letech podle nekrologu agentury AP spolu měli exmanželé dobré vztahy a telefonovali si zhruba jednou týdně.
Jak říkala při rozvodu, „byla to naše společná práce“. Ivana Zelníčková - Trumpová a Donald Trump patřili k sobě. A společně dobyli svět.
Psali jsme
„S velkým zármutkem oznamuji všem, kteří ji milovali, kterých je mnoho, že Ivana Trumpová zemřela ve svém domě v New Yorku,” napsal bývalý…