foto: Hans Štembera pro PrahaIN.cz/John Bok
V českých a moravských zemích by se měly především dodržovat tradiční obyčeje zděděné po našich předcích. Na Velikonoce do Česka patří pomlázky, kraslice a pečení mazanců. Umělé „svátky“, které se na našem území zabydlely v posledních letech, jsou především dobrým byznysem pro obchodníky a zcela postrádají duchovní náboj. Pro PrahaIN.cz to prohlásil bývalý disident a předseda Spolku Šalamoun John Bok.
Známý aktivista, signatář Charty 77, přesvědčený demokrat a bouřlivák je pověstný tím, že nikdy neskrývá své názory. Naopak. Celý život hlasitě komentuje vše, s čím nesouhlasí.
Naší redakci se přiznal, že jej každý rok na jaře rozčiluje takzvané hledání velikonočního králíčka.
Tento „nový“ obyčej považuje za uměle implantovaný do prapůvodních velikonočních tradic. Zároveň ale odmítá, že by byl nesnášenlivým nacionalistou.
„Každé Velikonoce začínám brblat. Vytáčí mě takzvané hledání velikonočního králíčka, kdy rodiče na zahradě nebo doma schovají sladkosti a děti se je rozběhnou hledat. Jako dědu několika vnoučat mě těší, kdy vidím jejich radost a rozzářené oči. Vadí mi ale, že tento ´zvyk´ s našimi tradicemi nemá vůbec nic společného. Do Čech prostě nepatří. S nějakým nacionalismem to ale nemá vůbec nic společného. Kdyby se hledání králíčka nedělo v naší rodině, ani bych nevěděl, že něco takového existuje. Naše dcery mi občas nadávají, že jsem protivný a nemoderní dědek, ale já si stojím za svým, “ svěřil se John Bok naší redakci.
„Velikonoční tradice, zvyky a obyčeje měly pro naše předky velký význam. Pořád platí, že jsou významné i pro dnešní generace. Nechápu, proč bychom měli slavit svátky, které jsou především dobrým kšeftem pro obchodníky. Naše nejmladší generace by měla vědět, jak a proč kdysi slavil Velikonoce jejich táta, děd i praděd,“ dodal aktivista.
V roce 2023 nás čeká velikonoční pondělí dne 10. dubna. Prodloužený velikonoční víkend tedy vychází na 7. až 10. 4. 2023.
|
Psali jsme
Den svatého Valentýna se prosadil také v České republice. Už roky lidé kupují růže, cukrovinky, plánují romantické večery. K těm nezbytně patří…
Manželce nosí květiny celý rok
Stejně jako na nešťastného králíčka je John Bok alergický i na další svátek, který se v Česku objevil teprve počátkem devadesátých let.
I v tomto případě jej vnímá především jako chytrý marketingový tah, který má za úkol obchodníkům přinášet zisky.
„Vadí mi svatý Valentýn. Je to uměle vytvořený svátek a z neznámých důvodů k nám přicestoval z USA. Nemám nic proti Američanům. Nemám vůbec nic proti lásce, ani proti zamilovaným lidem. Naopak. S manželkou jsme spolu 45 let a máme se pořád velmi rádi. Květiny a dárečky ode mě dostává po celý rok nepřetržitě. Na Valentýna jí ale zásadně nedávám nic. Manželka neprotestuje, protože má stejný názor jako já,“ usmál se.
John Bok pochází z rodiny válečného pilota královského britského letectva. V období totalitního režimu byl mnoho let nepřetržitě sledován komunistickou Státní bezpečností. Mnohokrát byl zatčen a umístěn do cely předběžného zadržení na 72 hodin. Týden byl držen ve vyšetřovací vazbě a absolvoval desítky mnohahodinových výslechů. V listopadu a prosinci 1989 řídil ochranku Václava Havla. Po Listopadu tři roky pracoval ve zpravodajské službě. Od roku 1994 je předsedou Spolku Šalamoun. Je otcem oblíbených hereček Kristýny a Jenovéfy Bokové.