„Chodí mi strašné komentáře,“ přiznala zpěvačka Basiková

21. 05. 202409:26
„Chodí mi strašné komentáře,“ přiznala zpěvačka Basiková
foto: Vít Hassan pro PrahaIN.cz/Bára Basiková

ROZHOVOR: Zpěvačka Bára Basiková je jednou z umělkyň, která podepsala petici Czech artists for ceasefire. Ta vyzývá k okamžité deeskalaci a příměří v Gaze a Izraeli dříve, než přijdou o život další tisíce lidí. PrahaIN.cz zjišťovala, co ji k tomu vedlo. „To snad asi pochopí každý člověk. Násilí a vraždění je špatně. Nemohu souhlasit s tím a přihlížet tomu, když se ničí města, vraždí lidi, celé rodiny, vesnice a když se střílí do dětí,“ uvedla pro naši redakci.

Jak vnímáte současnou situaci v Gaze?

Vnímám to asi jako každý člověk. Je to brutální a v 21. století těžko pochopitelné. Pro nás, kteří již mnoho let žijeme v míru, nejsme v každodenním ohrožení života a nemusíme se bát o své rodiny a děti, je tím hůře pochopitelné, že se někde ve světě děje něco podobného, národy mají problém se dohodnout o příměří a nejsou schopny se spolu usmířit a domluvit. Nakonec vše vždy odnášejí nevinní lidé. Je to odporné, je to nechutné, je to brutální.

Příznivci Izraele by mohli namítnout, že se brání po prvotním útoku ze strany Hamásu ze 7. října 2023.

Samozřejmě, je to vždycky tak, že čím kdo zachází, tím také schází. To je logické. Když mě někdo bude ohrožovat na životě a já nebudu mít jinou možnost, tak budu oplácet tím samým. Za strašné na tom považuji to, že lidé přicházejí o své životy a lidskou důstojnost. Nechci řešit to, kdo má pravdu, kdo je na čí straně a proč, nebo to, kdo si začal. Domnívám se, že řešení každého vysokého politického konfliktu by mohlo být na jiné úrovni, než na té, jaké jsme v současné době svědky.

Tomáš Klus poté, co podepsal stejnou petici, čelil výzvám, aby od něj odstoupili sponzoři a byla mu zrušena vystoupení. Setkala jste se s něčím podobným?

S tím, že by mi byla rušena vystoupení, zrovna ne, ale komentáře, které mi chodily a chodí jenom proto, že chci, aby byl na světě mír, a jsem proti krveprolití, jsou dost strašné. V České republice jsou odlišné názory velmi obtížně tolerované, těžko chápané a akceptovatelné. Žijeme ve svobodné a demokratické zemi a všichni bychom měli mít stejné a svobodné právo se demokraticky vyjádřit v podstatě k čemukoliv a říct svůj názor. Jsem občan této republiky, žiji zde mnoho let, poctivě pracuji, vychovala jsem tři děti a myslím si, že mám právo říct, co si myslím. Každý má právo říct co si myslí!

Obvinil vás už někdo z antisemitismu?

Ano. Samozřejmě. I to se děje. Na to jsem již za ta léta zvyklá.

Tagy

Speciály

Kudy kráčel zločin
Tajnosti slavných