Dcera Černocké má nový ‚covid job‘. Bára Vaculíková fotí dveře, napadlo jí to při procházkách Prahou

25. 01. 202220:17
Dcera Černocké má nový ‚covid job‘. Bára Vaculíková fotí dveře, napadlo jí to při procházkách Prahou
foto: Se svolením Bára Vaculíková (stejně jako snímky v článku)/Bára Vaculíková se svým fotoobrazem dveří

FOTO Takřka každý máme nějakou slabůstku, v horším případě úchylku. U zpěvačky Báry Vaculíkové, která vystupuje pod uměleckým jménem Divá Baara nebo taky se seskupením Yellow Sisters, jsou to dveře. Dcera Petry Černocké je fotí a vytváří z nich obrazy.

„V každých dveřích vidím nějaký příběh. Představuji si lidi, co za nimi bydlí, jací jsou, co o nich jejich dveře vypovídají,“ říká zpěvačka, která vymyslela zajímavý projekt. Napadl ji v době covidové karantény při procházkách Prahou. Tenkrát nafotila první sadu dveří, z nichž posléze vytvořila koláž.

Je to moje vášeň

„Focení se věnuji dlouho. Studovala jsem ho dokonce na žurnalistice, takže jsem bakalář fotografie. Je to moje vášeň, která vždycky někde problublá. A jak jsem během pandemie chodila na vycházky, začala jsem si všímat krásných dveří na Letné a fotit je. Pak jsem z nich poskládala větší mozaiku a výsledkem jsou fotoobrazy. Na Letné se našlo kolem stovky lidí, kteří si je koupili. Je vidět, že letenští jsou patrioti, všichni sdílíme vášeň pro zdejší lokalitu,“ prozradila Vaculíková.

Tento fotoobraz vznikl z dveří v Litomyšli 

Nezůstala ale jenom u Letné. Nafotila dveře v Karlíně, Litomyšli, Kyjově, Lounech, dokonce i v Toskánsku. „V současné době mám asi osm typů těchto obrazů. A když se najde zájemce, který by chtěl, aby v té mozaice byly i jeho vlastní dveře, přijedu na určené místo, nafotím mu je a umístím doprostřed. Takže každý může mít svůj personalizovaný obraz, navíc ve velikosti, kterou si sám zvolí.“

Krásná po mamince 

Dveře ji prý fascinují, ale musí být staré. Občas však budí podezření, že si je fotí z nekalých důvodů, že se možná bude chtít do domu vloupat. Ale i s tím si umí poradit. „Jakmile vidím, že na mě lidi nedůvěřivě koukají a cítím, že by mohli mít takové podezření, nasadím úsměv a okamžitě jim začnu vysvětlovat, že se ničeho bát nemusí, že jde o fotografický projekt.“

Tagy

Speciály

Kudy kráčel zločin
Tajnosti slavných