foto: Vít Hassan pro PrahaIN.cz/Jaroslava Obermaierová
ARCHIVY STB: Jak už PrahaIN.cz napsala, redakce se dlouhodobě zabývá komunistickým režimem za pomoci Archivu bezpečnostních sborů. Snažíme se nacházet okamžiky, které dějinami prošly bez povšimnutí a které nějakým způsobem souvisí s osobnostmi veřejného života, komunisty či Prahou.
Při bádání v historii pražského Divadla E. F. Buriana jsme se zprvu soustředili především na Milenu Dvorskou. O té StB mnohokrát psala jako o „pravicově orientované herečce“. Dvorská měla řadu protirežimních poznámek a v divadle opakovaně uvedla, že se ji tajná policie snaží přimět ke spolupráci.
Na prknech, která znamenají svět, tato slova vyvolala doslova pozdvižení. Kdykoli se totiž příslušníci StB s někým setkali, uvedli, že o rozhovoru nesmí padnout zmínka. Důvody byly dva. V prvním případě šlo především o konspiraci, o to, aby byla zachována anonymita obou zúčastněných stran. Druhým důvodem byl fakt, že StB obvykle používala více takzvaných pramenů. A nechtěla, aby se to vzájemně vědělo.
Redakce se v archivních záznamech nejednou setkala se situací, že slova jednoho zdroje StB ověřovala u druhého. Obvykle šlo o kolegy v divadle či televizi, pokud budeme mluvit o umělecké sféře.
Psali jsme
ARCHIVY STB: Dvoudílná komedie režiséra Martina Friče spatřila světlo světa v roce 1951. Dnes se řadí mezi klenoty české kinematografie. Nejeden…
Faltýnek i Větrovec
Výše zmíněný poznatek o nabídce ke spolupráci Mileny Dvorské sdělila StB její kolegyně Jaroslava Obermaierová. S tajnými policisty se přerušovaně scházela od 7. února 1979 až do roku 1984. Celkem se jednalo o dvaadvacet setkání (v terénu i v kavárnách), při kterých bylo ze strany Obermaierové předáno celkem šest zpráv. S odstupem času je můžeme hodnotit jako vágní. Ani jedna z nich rozhodně nemohla ublížit a nepřinesla nic zásadního pro špionážní práci zpravodajské služby.
I přesto měla Obermaierová přiděleno krycí jméno, šlo o Antigonu, dceru thébského krále Oidipa.
PrahaIN.cz přečetla všechny zprávy i záznamy, které s tím souvisí.
V nich se opakovaně mihla Milena Dvorská, herec Jan Faltýnek, Čepelák z Nemocnice na kraji města anebo Josef Větrovec, ředitel Divadla E. F. Buriana, kam Obermaierová nastoupila počátkem sedmdesátých let s Reginou Rázlovou a Michalem Pavlatou.
Proč se s StB bavila, není těžké rozluštit. Podle vlastního životopisu, jenž je součástí archivu, pocházela z velmi skromných poměrů a oba rodiče byli členy KSČ od roku 1945. „Otec byl konstruktérem, matka úřednicí. Jelikož byli oba zaměstnáni, starala se o mne babička,“ uvedla herečka v lednu 1972 do svého životopisu. „O politický vývoj jsem se nezajímala, takže jsem zůstala stranou všech politických událostí. Koncem roku 1971 jsem byla zvolena do ZV ROH, kde zastávám funkci v komisi péče o pracující,“ doplnila.
Josef Větrovec s Josefem Vinklářem v seriálu Chalupáři. zdroj: ČT, se svolením
Už končím
Její poznatky, jak už jsme uvedli, jsou ze zpravodajského hlediska velmi plytké.
„Sdělila, že jsou problémy s dokončením posledního dílu seriálu 30 případů majora Zemana. Poslední díl bylo nutno z pokynu náměstkyně ČST Mileny Balážové přepracovat. K věci bude zpracovaná samostatná agenturní zpráva,“ uvedla mimo jiné StB po dvouhodinovém pohovoru ze dne 28. března 1979. Uskutečnil se ve vinárně U Antoníčka (Praha 2) a útrata činila dvaapadesát korun.
S postupem času se pro StB stávala Obermaierová nezajímavou. Sama tomu šla naproti. Příslušníkům několikrát sdělila, že už ji kulturní dění vlastně nezajímá, ať ho řeší jiní, mladší. Současně ale uvedla, že má starosti v rodině, která je pro ni zásadní (šlo o zdravotní stav syna, tyto podrobnosti redakce úmyslně vynechává). StB to kupodivu pochopila a nechala ji být. Hereččin přístup k estébákům se oproti jiným lišil tím, že se naprosto nepodbízela a evidentně neměla strach.
Návrh na uložení spisu byl zpracován dne 1. února 1985 s odůvodněním jejího nezájmu.