foto: archiv ČT, se svolením/Miloš Kopecký a Rudolf Hrušínský
ARCHIVY: Konec sedmdesátých let můžeme označit jako zlatý věk ve filmografii Miloše Kopeckého. Právě v tomto období vznikaly nezapomenutelné snímky. Tak například Zítra to roztočíme, drahoušku!, Adéla ještě nevečeřela, Já už budu hodný, dědečku! nebo Jak napálit advokáta.
V té době bylo herci kolem šedesáti let. V roce 1979 byl jmenován zasloužilým umělcem a v roce 1985 se stal umělcem národním.
Kromě filmování měl ovšem ještě jednu velkou zábavu. Šlo o práci na chalupě. Lépe řečeno na mlýnu. Nacházel se poblíž Křemže v jižních Čechách v Kopecký ho koupil koncem sedmdesátých let. Že tam trávil každé léto, miloval okolní přírodu a vzduch, se psalo nesčetněkrát.
Co se ovšem neví, jsou problémy, které mu nemovitost na čas způsobila.
A právě na ně jsme narazili při pátrání v archivech bezpečnostních sborů. Poznatek se týkal vedoucího legislativního odboru Federálního shromáždění (dvoukomorový federální parlament v ČSSR, pozn. red.) Václava Navary. Byl to renomovaný a pracovitý právník.
Rád si přihnul.
O jeho vlivu, schopnostech a píli se dozvěděl i herec Miloš Kopecký. Jeho problém spočíval ve sporu s jihočeským JZD. Kopecký se totiž k mlýnu musel dostávat oklikou, což mu časem začalo vadit. Vyřešil to jednoduše. Vozem přejel pole a byl na svém. Místní zemědělci si však hercovo počínání nenechali líbit a psali všemožné stížnosti.
Psali jsme
ARCHIVY STB: Jak už PrahaIN.cz napsala, redakce se dlouhodobě zabývá komunistickým režimem za pomoci Archivu bezpečnostních sborů. Snažíme…
Kopecký uplácí alkoholem
Věc nakonec skončila u JUDr. Navary, jehož Kopecký přišel poprosit o kamarádskou pomoc. Jak už to tehdy chodilo, i stěny měly uši a schůzka neušla policejním konfidentům.
V oficiálním úředním záznamu z 11. prosince 1979 se tak dočteme: „Navara dostává denně lahve alkoholu, ale neobyčejných značek. V předvánoční době není dne, aby s někým nepil koňak. Jeho sekretářka neustále vymývá koňakové sklenky, ale také o tomto alkoholu hovoří. Alkohol nedostává Navara jen pro ´svoje krásné oči´, ale za kšefty, které zde soukromě rozjel,“ udal právníka policejní zdroj.
Přesně jako Kopeckého, který mu na místo peněz přinesl evidentně zahraniční alkohol. A ještě ho s ním vypil. Jak totiž policejní pramen podotýká: „Aby Miloš Kopecký nemusel do letního sídla přes pozemky JZD, zkracuje si cestu přes ně. Což je předmětem sporu. Spor Kopeckému pomohl vyřešit právě Navara, který má v Českých Budějovicích známého prokurátora Kimla. Vlivem tohoto zásahu Kopecký spor vyhrál. Navara je natolik chytrý, že některé případy řeší jako oficiální stížností občanů,“ dodal.
Kopeckého jednání se nakonec dostalo až na V. správu socialistického ministerstva vnitra. Úředníci vzhledem k jeho postavení nezasáhli. Vše zadokumentovali, podepsali a založili. Záznam navíc označili za věrohodný, neboť pocházel od přímých účastníků popsaných rokování.
Václav Navara byl později ze své funkce odvolán.
Miloš Kopecký tou dobou natáčel Tajemství hradu v Karpatech a Tři veterány.
V okolí Červeného mlýna mimochodem dodnes žijí lidé, kteří si na něj pamatují.