Jezdí na koni, v karate má hnědý pásek, střílí. Kateřina Bláhová je prostě živel

03. 06. 202418:17
Jezdí na koni, v karate má hnědý pásek, střílí. Kateřina Bláhová je prostě živel
foto: Bob Asher, Prahain.cz/Herečka Kateřina Bláhová

ROZHOVOR: Herečka Kateřina Bláhová říká, že v herectví umělec neví dne ani hodiny. „O tom, že mám roli, jsem se jednou dozvěděla na autobusovém nádraží, podruhé na toaletě,” řekla portálu PrahaIN.cz Kateřina Bláhová.

Přátelé vás označují jako přírodní živel. Je to legrace, pomluva, nebo skutečnost?

To je asi pravda, ale s tím nemohu nic dělat. Mám to v sobě od přírody. Nevydržím chvilku v klidu. Teď například kvůli dalšímu projektu mám jízdy na koni. Jezdit umím, ale chci se zlepšovat v dovednostech a chci umět i to, co na koni každý neumí. Proto jsem si zařídila kurzy ježdění kousek za Prahou ve stáji Trojan. Pocházím z Plzně a když jedu domů, tak jezdím i u mojí kamarádky, která má kousek u Kozolup statek. Takže jezdím na westernu a zároveň se učím i dostihové ježdění. Je to super!

To je všechno?

Ani náhodou! Kromě toho mám ráda střelbu a s tátou trénujeme na střelnici. Chodím na box, na karate, tam mám hnědý pásek, a věnuji se lezení. V zimě se na naší chatě na Špičáku zdokonaluji v závodním lyžovaní. Kdyby nebylo herectví, tak jsem zřejmě u lyžování zůstala. Všechno, co dělám, mě strašně baví, ale nesnáším chození do fitka. Baví mě sport, ale musí to být něco živého a ne někde v místnosti. V posilovně bych se zbláznila. Musím dělat něco, kde je nějaký výsledek, nějaká práce.

Jste živelný typ po mamince? Nebo se geny projevily ze strany vašeho tatínka?

Bavili jsme se o tom doma. Nejsem totiž vůbec nikomu z naší rodiny podobná. Spíš mému dědečkovi. Je mu devadesát a je prototypem pravého gentlemana a chlapa. Prakticky mě vychoval, je to nejskvělejší člověk na světě. Nikdy jsem ho neslyšela mluvit sprostě. Ve společnosti vždy říká: „Dámy první”, každý ho má rád a takhle bych si představovala svého chlapa. Táta je také úžasný. Pracuje v Plzni na soudu, učí mě střílet a společně děláme to, co nás baví. Díváme se spolu na Vinnetoua, kterého milujeme, a na válečné filmy. Maminka zase dělala silový trojboj a box. Takže já jsem možná mix těchto tří osob.

Máte ruku v ortéze, co se vám stalo? To určitě souvisí s těmi geny.

Byla jsem na premiéře třetí řady seriálu Iveta v Lucerně. Pokračovali jsme pak s přáteli dál a když jsme odcházeli, tak jsem spadla na schodech. Bohužel jsem byla střízlivá. Kdybych byla mírně pod vlivem, tak se mi nepochybně nic nestane. Takhle jsem si ale natrhla trojhlavý sval ramenní, jak zněla lékařská diagnóza, a mám ortézu. Jak vidíte, v ničem mně to ale nebrání. Jenom mám trochu obavy, že se moje rekovalescence poněkud protáhne, právě protože s tím pořád něco dělám. Prý bych s tou rukou neměla vůbec hýbat a měla by být v klidu. To je ale nereálné. V klidu nevydržím, a navíc toho mám mnoho. I přes bolest pracuji, protože mě nějaké rameno nemůže zastavit!

Vím od svých kamarádů herců, že se ve vaší profesi střídá občas klid a naprostý blázinec. Je to pravda?

Herectví je hrozné a zároveň i krásné, že nevíte dne ani hodiny. Například o hlavní roli v seriálu Mazalové jsem se dozvěděla, když jsem čekala na Zličíně na autobusovém nádraží. Předtím se mi ale asi měsíc vůbec neozvali, a tak už jsem si řekla, že asi nic a téměř jsem na to zapomněla. Když to tehdy zavolali z produkce, tak jsem vyjekla tak, že si lidé okolo mysleli, že mě někdo zabíjí. Podobné to bylo i s další rolí feťačky ve filmu podle bestselleru Simony Botiové Provařená. To bylo někdy ráno a zrovna jsem seděla na toaletě.

Herečka Kateři BláhováKateřina Bláhová během natáčení klipu na Euro 2024. Foto: PrahaIN.cz

Prý budete i na několik festivalech?

Jezdím už deset let na festival do Hradce Králové na Rock for People, který absolutně miluji. To je čtyři nebo pět dní v roce, které si nikdy nenechám vzít. Kvůli tomu obětuji i dovolenou. Během léta mě pak čeká práce, práce a práce. Budu doufat, že se mi podaří někam odjet alespoň na tři dny. Někam do zahraničí, někam si na okamžik odfrknout. Nesnáším ale ležení u moře. Tam ležím pouze první a poslední den. Strašně mě to nebaví. Spíš bych chtěla odjet někam do Mexika, nebo do podobné země, a tam chodit po horách, poznávat místa, kde žili Inkové a podobně.

Chystáte se do některé z vysněných destinací?

Věřím tomu, že jednoho dne to přijde a vyrazím na cesty. Mám kamarády v Austrálii, na Novém Zélandu, ale nejsem schopna se tam časově dostat. Hrozně ale chci do Austrálie do Hobitína, protože jsem velkým fanouškem Tolkiena a Pána prstenů. K moři na pláž ale nechci, protože bych se tam zbláznila. Relaxuji úplně jinak. Můj děda kdysi postavil dvě chaty. Jednu na Špičáku a druhou na Šumavě, abychom byli v létě u vody a v zimě na horách. Ale v horách je i v létě naprosto božsky, to je přesně prostředí pro mě. Na Šumavě je strašně krásně. Čertovo jezero a lesy okolo. Miluji houbaření a tam je to jedna báseň. Takže trávím dovolenou tímto způsobem.

Jako zvědavá osoba si nemohu odpustit otázku spojenou s vaším kamarádem Jiřím Krampolem. V některých médiích se poměrně intenzivně řešil váš „vztah”. Ale bylo to celé trochu jinak, pokud se nemýlím.

Kamarádi mi říkali, že na toto téma vyšlo 1 300 článků. Prý to někdo spočítal. Vůbec netuším, kdo to začal. Koho napadla myšlenka, že spolu něco máme. Vysvětlení je velmi prosté. S Jirkou jsme společně šli na oslavu k Anife Vyskočilové na Střelecký ostrov. Potkala jsem se s ním dole. Jsou tam poměrně dlouhé a točité schody. Moji rodiče mě vychovali jako slušného člověka. Když jsem tedy viděla svého kolegu staršího o šedesát let a viděla jsem, že má špatné nohy, tak jsem mu pomohla. To je všechno. No a za pár dní se najednou objevily články o tom, že jsme na tu akci dorazili spolu. Jisté kruhy rozpoutaly hon, který občas dodnes trvá. Ublížilo to mně, ublížilo to mojí rodině i přátelům. Podávat nějaké žaloby ale nebudu. Po několika letech bych se možná dočkala omluvy. To už by ale nikoho nezajímalo. Tak to házím za hlavu. Pracuji, natáčím, podnikám a kašlu na to. Příjemné to ovšem nebylo.

Česká herečka Kateřina Bláhová se narodila Plzni, ale žije v Praze. Mezi její profese patří i podnikání, herectví, focení, moderování. Hrála ve filmech Když prší slzy, Stáří není pro sraby a v dalších. Hrála také v několika oblíbených seriálech - Doktoři z Počátků, Mazalové, Vyprávěj, Modrý kód a Pouť. Mezi její koníčky patří horolezectví, bojové sporty, jízda na koni, tanec, střelba, jóga, závodní lyžování.

Tagy

Speciály

Kudy kráčel zločin
Tajnosti slavných