Legendární útočník Tomáš Skuhravý ztrhal fotbalisty i s trenéry

28. 05. 202416:12
Legendární útočník Tomáš Skuhravý ztrhal fotbalisty i s trenéry
foto: Bob Asher, Prahain.cz/Bývalý útočník Sparty a reprezentant Tomáš Skuhravý

ROZHOVOR: „Dnes už fotbal není sport, ale spíš byznys. Klasický, útočný fotbal je minulostí. Pokles úrovně fotbalu můžeme sledovat ve Španělsku, Itálii, dalo by se říct, že to jde napříč celou Evropou. Začíná to už od mládeže od nejmenších hráčů,” říká slavný útočník Sparty a bývalý člen české fotbalové reprezentace Tomáš Skuhravý.

Legenda českého fotbalu trvale žije v Itálii. Minulý týden se ale Tomáš Skuhravý nečekaně objevil v Praze, na hřišti v Dolních Chabrech. Společně s bývalými reprezentanty, muzikanty a herci zde natáčel klip k Euru 2024.

Před lety jste se zabydlel v Itálii. Přemýšlíte občas o přesunu do Čech?

Neuvažuji o stěhování. V Itálii mám zázemí i práci a už jsem tam doma.

V minulých letech jste byl v Česku málokdy. Teď jste tady. Znamená to, že se něco změnilo a budete více pendlovat mezi Itálií a Prahou?

Do Česka jezdím pouze vyjímečně. Teď se to seběhlo úplnou náhodou. Přijel jsem, protože tady mám nějaké pracovní povinnosti. Chtěl jsem se také vidět po delší době s klukama z reprezentace. Všechno se nakonec seběhlo tak, že jsme se sešli tady v Chabrech. V Praze ale budu pouze několik dní. Pak mizím do Paříže. Žije tam moje dcera a moc se na ni těším.

Tomáš SkuhravýDo Česka se Tomáš Skuhravý dostane málokdy. Foto: PrahaIN.cz

Pořád ještě jezdíte na utkání, po klubech a hledáte nové hráče, nové talenty?

Na tom se nic nezměnilo. Už před lety jsem uzavřel dohodu s panem Giuseppe Santello a s jeho agenturou. V Itálii je už poměrně dost velká skupina kluků, které jsem kdysi našel a doporučil.

Podle jakých měřítek vybíráte nové tváře? Prý máte hodně přísná kritéria...

Pravidelně objíždím kluby, utkání a sleduji určité hráče. Nikdy netipuji podle videozáznamů. Vždy chci na vlastní oči vidět, jak se pohybuje, jak se chová na hřišti, během utkání i mimo hru. To všechno je velmi důležité. Teď mám například vytipované dva devatenáctileté hráče, jednoho osmnáctiletého a jednadvacetiletého kluka. Občas pracuji i s mladšími. Když jde o výraznou osobnost a skutečně má velký talent, tak se tomu hráči pomůže a dostane se na ten takzvaný velký fotbal. To už ale samozřejmě dělají profesionálové. Můj úkol spočívá v tom, že objíždím, tipuji, sleduji, doporučuji. Je to zajímavá práce.

Jste neustále v jednom kole. Zůstává vám čas na rodinu a děti?

Snažím se všechno rozvrhnout tak, abych byl s dětmi a rodinou co nejvíc. Máme u domu vlastní pláž. Pokud je hezky, tak jsme s manželkou a dětmi většinou tam. S dětmi se dokonale vyřádíme a je nám tam dobře. Občas vyrazíme na výlety po okolí a v létě většinou vyjedeme na pár týdnů do světa. Soukromí si ale pečlivě chráníme.

V posledních letech se stále častěji objevují hlasy sportovních analytiků a komentátorů, kteří poukazují na klesající úroveň fotbalu, a to včetně českého. Je situace skutečně tak špatná? Co se změnilo?

To se netýká pouze České republiky. Pokles úrovně fotbalu můžeme sledovat ve Španělsku, Itálii, dalo by se říct, že to jde napříč celou Evropou. Začíná to už od mládeže, od nejmenších hráčů. Najednou se tady objevuje mnoho věcí, z nichž některé ani nemají fotbalový základ. To je dnes móda a výsledek je takový, jaký vidíme. Je třeba učit hráče už od sedmi let. Vštěpovat jim ty základy hry tak, jak tomu bylo kdysi. Pokud majitelé klubů nezačnou zaměstnávat staré, zkušené fotbalisty, aby vychovali další mladé generace, a pokud to budou i nadále dělat lidé, kteří přišli z ulice a nikdy v životě fotbal nehráli, tak se tato situace nezmění. Nechci tyto lidi nijak snižovat, ale tak se na to dívám já.

Existuje naděje, že se vrátí na hřiště klasický fotbal, tak jak jsme ho kdysi znali?

Trenéři nám kdysi říkali, pokud za první poločas nevystřelíš desetkrát, patnáctkrát na bránu, tak co na tom hřišti děláš? Bohužel dnes už fotbal není sport, ale spíš byznys. Klasický útočný fotbal je minulostí. Dnes můžeme na hřištích vidět spíš poziční hru. Nedávno jsem na toto téma hovořil s bývalým kolegou. Sledoval nějaký zápas a řekl mi, že poziční hra tvořila minimálně 75 procent z celého utkání. Zeptal jsem se ho, jak utkání skončilo. Odpověděl mi, že jsme prohráli jedna nula, tak jsem mu řekl, no, tak už raději nemluv. Podle mě se současný fotbal hraje pouze na vítězství. Mladým hráčů chybí produktivní hra, takové to zdravé nasrání a je to bohužel vidět.

Odborníci přitom ale říkají, že například v Česku je talentů dost…

Samozřejmě mají pravdu. Je jich dost. Ale vychovat kvalitní, dobré hráče znamená, že to skutečně začíná už od mládeže, od nejmenších hráčů. Kdyby se jim někdo věnoval, tak bychom měli celou řadu výborných hráčů. Kluby by vůbec nemusely nakupovat hráče z venku. Problém je ale v tom, že by se jim museli odmala věnovat skuteční profesionálové. Oni by vychovali dobré fotbalisty. Ovšem kluby by je museli zaplatit. Bohužel fotbal dnes spíš připomíná fabriku.

Fotbalem žijete celý život a máte k tomuto sportu hluboký vztah. Jaké jsou vaše pocity, když sledujete současný vývoj?

Současná hra mě jako bývalého útočníka moc nebaví. Občas samozřejmě vidím i velmi pěkný folbal. Těch skutečně hezkých okamžiků v utkáních je ale nyní hrozně málo a mě to mrzí. Je mi z toho smutno.

Tagy

Speciály

Kudy kráčel zločin
Tajnosti slavných