Medvěda Václava Chaloupka zaujala prsa na nudapláži. A jal se konat

28. 06. 202405:22
Medvěda Václava Chaloupka zaujala prsa na nudapláži. A jal se konat
foto: Bob Asher, PrahaIn.cz/Spisovatel a scénárista Václav Chaloupek.

Mezi nejpopulárnější autory knížek pro děti o zvířatech a přírodě patří spisovatel a scénárista Václav Chaloupek. Zvířata a přírodu považuje za svoji největší a celoživotní vášeň. „Odmalička, kdy jsem začal vnímat, mě vzrušovalo a zajímalo všechno kolem zvířat a přírody,“ řekl Václav Chaloupek serveru PrahaIN.cz.

Jak sám říká, lásku ke zvířatům měl v sobě téměř od narození. Prakticky odmalička, kdy jsem začal vnímat, mě vzrušovalo a zajímalo všechno kolem zvířat. Všechny knížky, které mi četla babička nebo děda, byly také o přírodě a zvířatech. Moje první vzpomínka třeba je, že jsem někam šel s babičkou, to mně byly asi tři roky a něco. A našel jsem v příkopu mrtvého zajíce. Už na něm lezli ti brouci hrobaříci. Pro mě to bylo naprosto zázračné. Dokonce se tam babička se mnou musela několikrát vrátit,“ řekl redakci PrahaIN.cz Václav Chaloupek.

Jeho vztah k přírodě a zvířatům je vidět i na jeho obrovské knihovně. Klasické beletrie má velmi málo.

„Mám velikou knihovnu, asi dva a půl tisíce knížek, a mám to rozdělené podle zaměření. Téměř nemám beletrii. Mám odborné knihy o myslivosti, přírodě, výtvarném umění a Afriku, pak mám ještě Šumavu zvlášť a Brdy zvlášť,“ prozradil.

Svoji lásku ke zvířatům vložil do svých knih, které píše pro děti. Později začal o zvířatech natáčet i oblíbené večerníčky. Nejslavnější byly o třech malých medvědech, které si zamilovaly všechny české děti. S medvědy prý zažil neuvěřitelné zážitky, některé do dětských knížek dát nemohl.

Dodnes vzpomíná na jeden ze společných výletů, na kterém jeho medvědi způsobili rozruch na nudistické pláži.

„Některé zážitky nebyly dost dobře publikovatelné. Pamatuji se třeba na rok 2000, kdy bylo v létě velké horko. V místech, kde jsem vyrůstal, jsem s nimi chodil na procházku řekou Úslavou. Šli jsme jednou proti proudu k jezu. Vylezli jsme na něj a tam jsem zjistil, že místo, kam jsem se chodil od dětství koupat, obsadili nudisté. Tak jsme vyrazili k nim.

Tady musím podotknout, že když jsme občas někoho potkali, tak ho medvědi začali různě ocumlávat. Na nudapláži ležela poměrně hezká slečna. Přišel k ní Kuba, rychle se zorientoval a bleskově se jí přisál na prsa. Já jsem se omlouval a ona říkala, že jí to nevadí, ať se nebojím. Já jsem jí ale řekl, že ho nesmí odstrčit, protože by ji okamžitě kousl. Ona se ptala, co má dělat? Tak jsem jí řekl, že to je jednoduchý, že jí ho musím zbavit tak, že svoji ruku mu strčím do huby. Tak to na té pláži vypadalo, jako bych byl sexuální loudil,“ svěřil se naší redakci spisovatel.

„Strčil jsem svoji ruku Kubovi do tlamy, on začal cumlat mě a odešli jsme. Nudisté se tam pak zase vrátili. Legrační na tom bylo, že obecní úřad se nudisty různými způsoby snažil dostat pryč. Nebo je alespoň donutit, aby se opalovali v plavkách, když pak na pláži uviděli medvědy, tak se bleskově všichni oblékli. To, co se obecnímu úřadu nepovedlo za dva roky, tak oni zvládli asi za tři minuty. Asi po deseti letech mě ta slečna potkala. Už jsem ji nepoznal, ale ona mi tu příhodu připomněla,“ dodal se smíchem Chaloupek.

Celkem sepsal šestnáct knih, a jak sám uvedl, má náměty na několik dalších. Zda ale napíše ještě další, netuší. Všechen čas totiž nyní věnuje novému seriálu.

„Mám v hlavě ještě další knížky. Je mi ale 75, a tak si raději nedělám dlouhodobé plánování. Většina knih mi nedá takovou práci, ale na poslední jsem pracoval dlouho. Několikrát jsem práci přerušil, protože jsme neměli dost fotografií a říkal jsem si, že by bylo škoda to nedodělat.

Dokonce jsem už začal jednu knihu psát. Bude to vzpomínka na všechna zvířata, o kterých jsem psal. Teď ale připravuji televizní seriál Mizející kouzlo Afriky, kterému se přednostně věnuji. V Africe jsem byl celkem dvanáctkrát, dohromady asi půl roku. Vypadá to, že jsem asi na sebe ušil trochu bič. Udělat deset dílů seriálu je to samé, jako natočit tři celovečerní filmy. Na seriálu budu proto pracovat až do podzimu,“ řekl spisovatel.

Je známý i svým hlubokým vztahem k přírodě, ale mnoho let se zároveň věnuje myslivosti

Nesouhlasím s tím, když někdo říká, že láska k přírodě, hony a myslivost k sobě nepatří. Mezi myslivci ovšem moc kamarádů nemám. Velmi pečlivě si mezi nimi vybírám. Často některé ty jejich projevy považuji za neupřímné a nesedí mně. Teď je rok 2024, je to přesně padesát let, co jsem dělal zkoušky z myslivosti. Jsem rád, že jsem zastihl její začátky, ale teď jsem skeptik. Z mého pohledu totiž myslivost jako taková končí,“ prohlásil Chaloupek.

Podle jeho názoru je třeba zrevidovat myslivost, zákony a všechna pravidla, která se jí týkají. Některé „věci“ jsou pro něj nepřijatelné.

„Mně třeba teď vadilo, že pět let existovala vyhláška, která umožňovala takzvaný odstřel holé zvěře do dvou let věku, bez omezení. Takže se zabíjely březí laně, ale i laně, které měly kolouchy, což mně připadá hrozné. Myslivost se strašně změnila. V době, kdy jsem začínal, tak 90 procent zvěřiny tvořila drobná zvěř. Deset procent spárkatá zvěř. Teď je to tak, že 90 procent tvoří spárkatá zvěř, tedy divočáci a jeleni. Drobná zvěř už prakticky přestala existovat. Důvodů je strašně moc. Proto jsem rád, že jsem kdysi zažil začátky myslivosti, kdy bylo všechno jinak,“ podotýká spisovatel.

Přiznal se zároveň, že má i problém s tím, že musí plnit povinné odstřely zvěře. Pokud by je nedodržel, měl by prý problém.

„Při odstřelu si pečlivě vybírám a přiznám se, že mi to čím dál tím víc vadí. Někdy člověk musí lovit z povinnosti, to znamená, že kdybych to nedodržel, tak bych byl sankcionován. Mně lidi říkají, co je vám do divokých prasat. Já je ale prasata považuji za nejinteligentnější ze spárkaté zvěře. Kam se hrabe srnčí. A jsou mezi nimi vztahy. Vždy, když vystřelím, tak mi to není příjemné. Uvědomuji si, že jsem zasáhl nejen do zvířete, ale do života více zvířat,“ ukončil Václav Chaloupek.

Tagy

Speciály

Kudy kráčel zločin
Tajnosti slavných