Michal Viewegh se vrací na vrchol

25. 02. 202412:12
Michal Viewegh se vrací na vrchol
foto: Vít Hassan pro PrahaIN.cz /Spisovatel Michal Viewegh s hercem Hynkem Čermákem.

ROZHOVOR: Koncem roku 2023 odevzdal nejznámější český spisovatel Michal Viewegh do nakladatelství poslední dopsaný román, který by se měl na pultech objevit koncem jara. Spisovatel je ale při chuti, a tak už v lednu začal pracovat na další knize.

Námět nového románu je pozoruhodný: mají senioři nárok na sex? Děj příběhu se odehrává ve fiktivním prostředí neexistujícího domova pro penzisty a je volně inspirován Vieweghovou návštěvou v Ratajích.

„Další román je love story z domova důchodců. Pracovní název je Obyčejná laskavost nebo Laskavost, to ještě přesně nevím. Zápletka je o tom, jak se teď aktuálně řeší, zda senioři mají právo na sexuální život. V čele ústavu je ale poněkud konzervativní vedení, to penzistům nepovolí placené služby. Jedné pečovatelce je líto sympatického staříčka, a tak mu ty služby poskytne sama. Pro polovinu národa se rázem stává hrdinkou a pro druhou polovinu ku*vou,“ prozradil redakci PrahaIN.cz Michal Viewegh.

Spisovatel,  jak má ve zvyku, nasadil svoje obvyklé tempo a na dlouhé hodiny mizí v pracovně. Členové rodiny jeho „výrobní" rituál respektují. Ztichlým domem se tak během dne ozývá pouze zvuk klávesnice. První verze bude na světě velmi brzy. „Budu ji mít napsanou asi za dva nebo tři měsíce. Píšu rychle. Nikdy jsem nepsal romány dlouhé roky. Většinou je tedy nová kniha včetně korektur hotová do čtyř nebo pěti měsíců. V mládí jsem psával déle, třeba i deset hodin v zátahu. Teď tvořím v průměru přibližně šest hodin,“ řekl naší redakci.

Během našeho rozhovoru z Michala Viewegha doslova vyzařovala pohoda a pozitivní energie. Spokojená je i spisovatelova ukrajinská přítelkyně Olena. Nevadí jí ani, když její partner každý den mizí na dlouhé hodiny ke svému počítači. Naopak je nejšťastnější, když jsou pouze spolu. „Na moje pracovní tempo reaguje ukrajinská přítelkyně velmi tolerantně, neboť ví, že je to moje práce. Navíc strašně žárlí. A tak je radši, když jsem doma a má mě pod kontrolou, než kdybych se někde pohyboval v týmu šesti mladých sekretářek. Koneckonců jsem o jejím žárlení napsal poslední román Malý Gatsby a Carmen z Chodoriva (více jsme psali ZDE),“ usmál se Michal Viewegh.

Válka patří mezi nejhorší vynálezy, které člověk vymyslel. Konflikt na Ukrajině nevratně změnil život mnoha lidem. Michalu Vieweghovi nečekaně nadělil kromě počátečního šoku ukrajinskou přítelkyni Olenu. Kromě mnoha jiných předností je prý i skvělá kuchařka. „Ukrajinci mají výborný boršč, který je trochu jiný než ruský, hodně se smetanou. Úžasné jsou její pelmeně a vareniky. A samozřejmě pirohy. Ty dělá Olenka buď s tuňákem nebo se zeleninovou náplní a jsou vynikající. Zajímavé jsou ukrajinské slavnostní, třeba štědrovečerní nebo narozeninové, večeře. Například když čekáme hosty, tak je na prostřené tabuli i více než pět chodů. Ukrajinská kuchyně je výborná,“ podotýká spisovatel.

Kromě pověstných románů se populárními staly i jeho povídkové knihy. Velký ohlas měly například Povídky o nelásce nebo Povídky o manželství a o sexu. Pokud nenastanou nepředvídatelné události, příští kniha povídek by mohla být na světě za necelých čtyřiadvacet měsíců.

„Několik povídkových knih jsem už v minulosti napsal. Letos ale zatím další nechystám. Kniha musí mít dvanáct až patnáct dílčích námětů k jednotlivým povídkám. Zatím mám už hotové dvě nebo tři. Ty vznikly tak, že v různých situacích jsem dostal nápad a okamžitě jsem jej napsal. Jak už jsem řekl, na knihu ale potřebuji ještě minimálně deset dalších. Teď budu především pracovat na románu. Předpokládám ale, že by se během příštího roku mohla nová povídková kniha narodit. Uvidíme,“ řekl Michal Viewegh redakci PrahaIN.cz.

Zajímavých námětů krouží kolem spisovatele celá řada. Už nyní jeden zpracovává a připravuje podklady na další román, který by chtěl napsat během příštího roku. Zároveň se připravuje na autorská čtení a přednášky.

„Nové knihy plánuji maximálně na rok. Mám pozoruhodný námět. Už na něm pracuji, rozpracovávám a dělám si k němu poznámky. Je to na motivy dnů otevřených sklepů, co mívají na jižní Moravě. Mně se tam vždy líbilo, že se na těch akcích potkávají ve vinárnách a sklípcích desítky, někdy i tisíce lidí. Dřív se přitom vůbec neznali. Přijedou tam, různě se druží a podobně. Ta atmosféra je tam velmi zajímavá a milá. Pracovní název je Den otevřených sklepů. Kromě psaní mám poměrně dost jiných aktivit. Minulý týden jsem byl na autorském čtení v Mladé Boleslavi a na březen (24. 3.) připravuji přednášku na gymnáziu Jana Nerudy v Praze. Pořád je co dělat. Koncem roku jsem odevzdal poslední knihu. Probíhají na ní korektury a vydaná by měla být v květnu. Pracovní, zdůrazňuji pracovní název je cesta do Ďáblovy p*dele, která popisuje korporát na zájezdu k hoře. A ta se jmenuje Ďablova p*del,“ ukončil spisovatel.

Tagy

Speciály

Kudy kráčel zločin
Tajnosti slavných