foto: Wikimedia Commons, Lukášos Maieros, k užití pro média/Hrob Petra Čepka v Dolní Kalné.
ARCHIVY STB: Jak už PrahaIN.cz napsala, redakce se dlouhodobě zabývá komunistickým režimem za pomoci Archivu bezpečnostních sborů. Snažíme se nacházet okamžiky, které dějinami prošly bez povšimnutí a které nějakým způsobem souvisí s osobnostmi veřejného života, komunisty a Prahou.
Herec nepřehlédnutelného charismatu. Tak stručně můžeme označit rodáka z našeho hlavního města, který zemřel předčasně ve čtyřiapadesáti letech. Díky filmovému plátnu ovšem jeho tvář zůstává známá i nové generaci diváků.
Především snímky Údolí včel, Adelheid, Lekce Faust a Petrolejové lampy patří mezi stěžejní pilíře naší filmografie.
Čepek byl také divadelním hercem. Je neodmyslitelně spjat s pražským Činoherním klubem, kde vytvořil výrazné role v nejtěžších kusech (přehled ZDE). Jmenujme Zločin a trest z roku 1966, Višňový sad z roku 1969 nebo Candide z roku 1971. V této komedii podle Voltairovy novely se blýskli také Jiří Hrzán, Josef Abrhám, Josef Somr, Táňa Fischerová, František Koutský nebo Věra Galatíková.
Osobnosti s jasně vyhraněným postojem proti tehdejšímu režimu.
A to byl ten problém.
Alkohol a cigarety
Tajná policie opakovaně napínala síly, aby získávala přesné poznatky o smýšlení herců Činoherního klubu. Zejména u Petra Čepka si ale opakovaně vylámala zuby. Svědčí o tom další záznam, který redakce dohledala v Archivu bezpečnostních sborů. Netýká se přímo Čepka, ale Kamily Moučkové. Také ona byla proti srsti dobové garnituře. Informace na ní se sbíraly pravidelně. Týkalo se to jak profesního, tak soukromého života.
O tom svědčí událost z května 1982, kdy se za Moučkovou na chalupu vydávali její známí. Nechyběl mezi nimi například zpěvák Milan Drobný nebo právě Petr Čepek. StB byla upozorněna, že Drobný používá osobní vůz Mercedes 220 v barvě slonové kosti. A že Moučkové vozí alkoholické nápoje zahraniční výroby a cigarety.
Tento druh poznatků byl estébákům k ničemu. Potřebovali znát takzvaně protistátní činnost. Když se dozvěděli o účasti Petra Čepka, zaúkolovali konfidenta, aby od něho získal relevantní poznatky týkající se státního zřízení, jeho postojů a plánů. Ačkoli to zdroj splnil, výsledky se nedostavily.
Psali jsme
ARCHIVY STB: Jak už PrahaIN.cz napsala, redakce se dlouhodobě zabývá komunistickým režimem za pomoci Archivu bezpečnostních sborů. Snažíme…
Udavači zklamali
„Čepek dojíždí na chalupu Moučkové osobním vozidlem Škoda 100 bílé barvy i s manželkou. Pramen hodnotí Čepka jako uzavřeného a podezřívavého člověka. Při prvním setkání a rozhovoru se Čepek choval zdrženlivě. Na kladené otázky odpovídal kuse a pramenu se nepodařilo navázat souvislý rozhovor. V přítomnosti pramene nebyla vedena diskuse na politické téma.“
Obdobně se v ten den zachoval Milan Drobný. Jakémukoli globálnějšímu hodnocení se vyhýbal. StB to přesto zkoušela dál.
V jiných záznamech je vidět několik zmínek o tom, jak si Petr Čepek notuje s Jiřím Kodetem a Jiřím Menzelem ohledně polského hnutí Solidarita. Ani v tomto případě se tajné policii nepodařilo dostat blíž, ačkoli k tomu používala řadu zdrojů.
Měl mezi nimi být například Jan Kanyza. Jeho postava je však v tomto směru dost odlišná. Proč, na to odpovíme v dalším materiálu.