foto: Receptář prima nápadů, TV Prima, se souhlasem/Přemek Podlaha
ARCHIVY STB: Jak už PrahaIN.cz napsala, redakce se dlouhodobě zabývá komunistickým režimem za pomoci Archivu bezpečnostních sborů. Snažíme se nacházet okamžiky, které dějinami prošly bez povšimnutí a které nějakým způsobem souvisí s osobnostmi veřejného života, komunisty a Prahou.
Velmi typickým příkladem bude také profesní osud moderátora a publicisty Přemka Podlahy. Celé generace ho spojují s oblíbeným Receptářem. Od roku 1987 představoval divákům i posluchačům dovednosti našich kutilů. To vše za doprovodu odborníků a znalců jednotlivých profesí.
Kromě Receptáře nesmíme zapomenout ani na vědomostní soutěž Deset stupňů ke zlaté, kterou v sedmdesátých letech uváděl.
O této době můžeme v souvislosti s Podlahou mluvit v superlativech. Jenomže jak to vypadalo předtím? Těžce. Jedno z nejhorších profesních období zažil vystudovaný novinář v druhé polovině sedmdesátých let. Byly to měsíce, kdy se do vedoucí funkce v Československé televizi dostal Vlastimil Nepeřil. Podle archivních dokumentů přišel do metropole z Ostravy, kde řadu let pracoval v Československém rozhlasu.
Netrvalo dlouho a oba se vzájemně a opakovaně vymezovali. Jenomže Nepeřil měl důvěru vedení, zatímco Podlaha byl řadovým redaktorem v oddělení propagandy a publicistiky. Vše vyvrcholilo těsně před koncem roku 1976.
Psali jsme
ARCHIVY STB: Všichni dobří rodáci, Princ a Večernice, Sněženky a machři, Ucho a Pěnička a Paraplíčko. To je pouze krátký vyčet z filmografie…
Podlaha skončil
Přesně 22. prosince se v blíže neupřesněné veřejné místnosti sešel policejní informátor Rokos, aby přinesl čerstvé postřehy z útrob Československé televize. Pod krycím jménem Rokos byl ukrytý jistý dokumentarista Kopš. Proti němu seděl operativní pracovník, toho času major Vlastimil Jakoubě.
Zdroj nejprve informoval o změnách v organizační struktuře. Ze čtyř redakcí zbyly pouze dvě. Zahraniční a politickou vedl Jiří Věrčák současně s kulturní rubrikou. Režisér a dokumentarista Jan Boněk měl na starost vnitropolitickou redakci. Vnitřní přestavbu vymyslel a realizoval shora uvedený Vlastimil Nepeřil.
„Ke změně dochází rovněž v sekretariátu šéfredaktora. Karel Čapek nebyl schválen a chce v důsledku toho odejít. Do funkce byl ustanoven soudruh Karel Matouš, dosavadní vedoucí vnitropolitické redakce,“ stojí ve zprávě.
A pak už došlo na samotného Přemka Podlahu.
„Bez uvedení důvodu byl přeřazen. Přeřazení Podlahy se vysvětluje osobními neshodami se soudruhem Nepeřilem. Všeobecně se ví, že se z nějakých osobních důvodů neměli nikdy rádi. Podlaha nevynechal žádnou příležitost, aby svým jízlivým způsobem nedal Nepeřilovi najevo, že jej příliš neuznává,“ uvedl zdroj.
Konec Podlahy v dané redakci byl přijat velmi nelibě. Všechno se navíc mělo odehrát před řadou svědků, což situaci také nepomohlo. Celkový stav proto zdroj označil jako „neutěšený“.
Současné logo ČT. Foto: PrahaIN.cz
Další dvě udání
Co přesně se v následujících letech s Přemkem Podlahou dělo, jasné není. Další dokumenty totiž pocházejí až z roku 1983. Tehdy na Podlahu přišlo udání, že protežuje svého známého Čestmíra Fraňka. „Je preferován vedoucím redaktorem oddělení soutěží Přemkem Podlahou. Projevilo se to zejména tím, že Franěk má v příštím roce autorsky zpracovávat soutěžní seriál ´Kostky jsou vrženy´. Navíc byl Franěk členem poroty, což pro něj znamená dalších 500 korun za pořad,“ hlásil pramen.
V roce 1985 už byl Podlaha vedoucím redaktorem hlavní redakce vzdělávacích pořadů Československé televize. A také na tomto místě byl udáván. V uvedeném roce proto, že měl protežovat důvěrnou přítelkyni Václava Havla Jitku Vodňanskou. Protežování se mělo týkat jejího angažmá v pětidílném cyklu o zásadách společenského chování ´Lidé mezi lidmi´. Měla zde působit jako odborná konzultantka.
Informace na Přemka Podlahu podaly zdroje, které podle záznamů StB „měly důvěru prostředí a byly hodnověrné“.
Přemek Podlaha ani jedinkrát na podobný způsob „komunikace“ nepřistoupil. Nenašli jsme jedinou noticku, kde by si na kohokoli stěžoval nebo mu chtěl ublížit.