Rehabilitační sestry žasnou. Martin Maxa rozchodil dvaadevadesátiletou maminku

15. 05. 202405:27
Rehabilitační sestry žasnou. Martin Maxa rozchodil dvaadevadesátiletou maminku
foto: Archív Martina Maxy, se svolením./Zpěvák Martin Maxa

Personál léčebny v Bílině čekalo koncem ledna překvapení, v zařízení se objevil zpěvák Martin Maxa a se svojí maminkou, která zde byla umístěna po těžké operaci, zahájil rehabilitační cvičení. Každý den dvě hodiny, nepřetržitě tři měsíce. „Maminka upadla a zlomila si krček. Po třech měsících cvičení začala opět chodit,“ řekl portálu PrahaIN.cz zpěvák Martin Maxa.

Od začátku kariéry se kolem zpěváka, který je známý svou vytrénovanou postavou, vytvořil početný zástup příznivců, a především obdivovatelek, které si získal svými texty i přátelským vystupováním. Před lety prý dokonce dostal přezdívku „něžný obr“. Lidé, kteří ale zpěváka důvěrně znají, velmi dobře ví, že v krizových situacích se autor romantických skladeb změní na nekompromisní bytost, která neustoupí ani o krok.

Přesně to se stalo po těžkém úrazu jeho dvaadevadesátileté matky. „Maminka upadla a zlomila si krček ve stehenní kosti. V dvaadevadesáti letech. Nohu jí odoperovali a sešroubovali, ale po takovém úrazu u lidí v tomto věku se většinou říká, že už jsou na odchodu. S tím jsem se ale nechtěl za žádnou cenu smířit a bratr také ne, protože s maminkou máme velmi krásný vztah. Rozhodl jsem se, že to nenechám pouze na rehabilitačních sestrách. Je tady výborný personál, ale těch pacientů mají hodně. Nemohou se proto jednotlivě každému věnovat několik hodin denně. Tak jsme se domluvili, že s ní každý den budeme dvě hodiny denně cvičit sami. Během třech měsíců jsme ji z počátečního katastrofálního stavu dostali do stádia, kdy už se dokáže pohybovat s pomocí chodítka,“ řekl Martin Maxa redakci PrahaIN.cz.

Martin Maxa

Zpěvák Martin Maxa ze svou matkou. Foto: Archív Martina Maxy, se svolením.

Celkem zpěvák „naordinoval“ své matce 180 hodin cvičení. Nešlo ale o amatérské pokusy. Rehabilitace pod jeho taktovkou totiž probíhala na profesionální úrovni. Tím si Martin Maxa získal obdiv a respekt odborného personálu.

Vše od nuly

„Jsem původním povoláním profesor tělocviku a matematiky. Po letech tak mohu teď uplatnit to, co mě kdysi ve škole naučili. Součástí studia totiž byla i rehabilitace a tělovýchovné lékařství. Tak se v této oblasti pořád docela slušně vyznám. Výhodou je, že přesně vím, co mám při rehabilitačních cvičeních dělat. Zpočátku z nás byl místní personál poněkud překvapený. Teď už si ale na mě i bratra zvykli, protože tam skutečně jezdíme každý den. Sestřičky nám občas říkají, že nebýt mě, tak maminka v žádném případě nechodí. Přiznám se, že mi ten obdiv dělá docela dobře,“ usmál se zpěvák.

Přestože rehabilitace a cvičení bylo úspěšné, bude pokračovat ve stejném rytmu i v dalších týdnech. Polevit v rehabilitacích totiž nelze. „Teď maminku učíme, jak zvládat věci, které člověk potřebuje k životu. Například dojít si na toaletu a podobně. Jde to strašně pomalu a je to dost vyčerpávající. Povznášející pro nás je, že už jsou ty úspěchy vidět. Vypadá to, že tady s námi ještě nějaký čas bude. A to je pro nás nejdůležitější,“ prozradil Maxa.

Nonstop péče

Pro svoji maminku už zpěvák připravil nové bydliště. Tam se přestěhuje v okamžiku, kdy se její zdravotní stav ještě více upevní.

„Bohužel už maminka sama nemůže být v bytě. To si s bráchou netroufneme. Velmi rádi bychom si vzali maminku k sobě domů, ale přestože ji oba velmi milujeme, nejsme schopní se 24 hodin denně o ni starat. Bratr je také muzikant a s naší profesí je spojen neustálý pohyb. Prakticky pořád jsme na cestách a někdy je to i na více dní. To není výmluva, ale tak to prostě je. Kromě muziky mám ještě v Roudnici hotel, a tak musím občas fungovat i tam. Zařídili jsme to proto tak, že v okamžiku, kdy se její stav ještě zlepší, tak maminku převezeme do penziónu pro seniory. Už tam má připravený velmi pěkný pokoj a je tam moc hezky. Především tam bude mít zajištěnou péči a bude non stop pod odborným dohledem,“ ukončil Martin Maxa.

Tagy

Speciály

Kudy kráčel zločin
Tajnosti slavných