Režisér Luc Besson zpražil pražské publikum: Když nemáš co říct, drž hubu

03. 12. 202320:10
Režisér Luc Besson zpražil pražské publikum: Když nemáš co říct, drž hubu
foto: Vít Hassan pro PrahaIN.cz/Režisér Luc Besson

REPORTÁŽ: Slavný francouzský režisér Luc Besson dorazil do Prahy, aby divákům uvedl svůj nový film DogMan. Příběh muže, kterého jeho otec jako malého zavíral do kotce s bojovými psy. Inspirací mu prý byl skutečný článek o rodině, která se tak chovala ke svému potomkovi. PrahaIN.cz se promítání novinky autora filmů Brutální Nikita, Pátý Element, Magická hlubina nebo Leon zúčastnila.

Slavnostní uvedení se konalo ve středu 29. listopadu v kině Světozor. A ačkoliv bylo původně v plánu, že se ho režisér zúčastní, nakonec dal přednost večeři a fanouškům se ukázal až po skončení filmu.

Jeho promítnutí zakončilo letošní Festival francouzského filmu v Praze.

Luc Besson je nejenom režisérem snímku, ale i jeho scenáristou. Thriller DogMan získal velkou pozornost diváků i kritiků na filmovém festivalu v Benátkách, kde byl nominován na cenu Zlatý lev za nejlepší film.

„Jako chlapce ho otec zavíral do kotců se psy. V dětství poznal jediné dvě věci: bolest působenou jeho nejbližšími a bezmeznou lásku a náklonnost psů. Trpěl víc než kdy většina lidí, a přesto si zachoval čest a poctivost. Teď je Douglas dospělý a má zvláštní dar. Krátké chvíle štěstí v divadle, kde účinkuje jako herec, se střídají s těmi, kdy ho žene smutek, bolest a touha po trestání bezpráví. Jeho darem i zbraní je oddanost jeho psů, kteří jsou pro něj jako vlastní děti,“ tak zní oficiální anotace.

A už ho nikdy nikdo neviděl…

Víc z děje prozrazovat nebudeme. Za nás ale můžeme říct, že se snímek rozhodně povedl a doporučujeme ho. Nejlepší stránkou filmu byl určitě hlavní hrdina, kterého ztvárnil Caleb Landry Jones.

Po skončení promítání přišel Luc Besson mezi diváky a několik minut odpovídal na otázky.

Režisér po skončení filmu debatoval s fanoušky. Autor: PrahaIN.cz

Prozradil například detaily o své prvotině. Když natočil svůj první film, bylo mu teprve sedmnáct let. Trvalo mu to prý šest měsíců a v té době neměl skoro žádné peníze.

„První promítání jsem musel zaplatit ze svého, pozval jsem pár přátel, všem bylo tak 20-25 let. Seděli jsme v sále a koukali, trvalo to jedenáct minut a já jsem se pak rozplakal, že jsem konečně režisér. Pak jsem se zeptal kamarádů, co si o tom myslí a oni mi řekli: ´Jdeme na drink. ´ Tak jsme šli do baru, byl jsem z toho trochu nesvůj, tam jsme si dali kávu a oni mi řekli: ´Jestli chceš někdy udělat film, tak nesmíš nikdy zapomenout na jednu věc. Když nemáš co říct, tak drž hubu. ´ To je moje další rada,“ řekl se smíchem Besson.

Došlo i na podpisy od fanoušků. Autor: PrahaIN.cz

Pak odjel domů, kam dorazil o půlnoci, šel s filmem na zahradu, kde ho polil alkoholem a zapálil.

„Pak už ho nikdy nikdo neviděl,“ dodal Besson.

Film DogMan vstoupil do kin ve čtvrtek 30. listopadu.

Tagy

Speciály

Kudy kráčel zločin
Tajnosti slavných