Richard Krajčo proinvestoval sedmimístnou částku

27. 06. 202405:26
Richard Krajčo proinvestoval sedmimístnou částku
foto: Vít Hassan pro PrahaIN.cz/Richard Krajčo

ROZHOVOR: Manželé Krajčovi v minulém roce koupili kostel v Chotěvicích na Trutnovsku, který byl od osmdesátých let minulého století zavřený a chátral. Krajčovi na rekonstrukci spolupracují s pop-artovým umělcem Josefem Ratajem. Na poněkud netradiční výzdobu kostela ale přichází téměř samé pozitivní reakce. „Pomalu se z toho stává poutní místo a lidi se opravdu sjíždí,“ potvrdil pro PrahaIN.cz Richard Krajčo.

Krajčo popsal svůj vztah k víře jako silný, jinak by prý kostel nekoupil. „Primárně nám nešlo o to vlastnit nějakou sakrální stavbu, ale šlo nám o záchranu kostela, který byl od roku 1984 zavřený, protože vedle ve větším městě je funkční kostel. Církev o něj neměla zájem, a protože my v té vesnici máme statek, tak nám bylo líto, že je tak dlouho zavřený, že by pravděpodobně chátral a spadl. Tak moje žena přišla s nápadem, že si ho vezme pod svá křídla a pokusíme se ho zachránit,“ uvedl Richard Krajčo.

Rekonstrukce je ale obrovskou finanční zátěží. Na dotaz, kolik to už stálo, odpovídá s úsměvem, že dost.

„Dávno už jde o daleko a daleko větší částku než tu sedmimístnou, ale musím říct, že v tom nejsme sami, pomáhají nám nejenom fanoušci, ale také kamarádi z branže. Zatím se tam opravila podlaha, rozvedla znovu elektřina, udělala se světa, teď se na severní straně kostela dělá první část omítky. Také se restaurují varhany, jenom jejich oprava stojí 1,7 milionu. Peněz je to opravdu hodně, ale je nás na to taky hodně,“ říká.

Kačer Donald, Bart Simpson nebo Mickey Mouse

Kostelu dominují díla Josefa Rataje a lze v něm vidět postavy, které by v kostele nečekal nikdo, můžeme jmenovat Barta Simpsona, Mickey Mouse, Kačera Donalda nebo třeba Monu Lisu. Už když Krajčovi kostel od církve převzali, tak věděli, že to chtějí udělat trochu jinak.

„A protože miluju pop-art, tak jsem si hrozně přál mít jeden pop-artový obraz Ježíše a zrovna v tu dobu se mi na Instagramu ozval Pepa Rataj, o kterém jsme věděli, že to je asi nejznámější pop-artový malíř s tím, že by nám jeden obraz věnoval, že ho můžeme vydražit a ty peníze využít na rekonstrukci. No a my jsme se sešli a napadlo nás něco úplně jiného. Tím, že my jsme měli rádi pop-art a jemu se do toho chtělo, tak jsme se rozhodli, že půjdeme jinou cestou a kombinujeme staré umění, které tam zůstalo a které restaurujeme, s moderním popartovým uměním. To se ale striktně drží víry,“ říká pro naši redakci Krajčo.

Reakce místních jsou podle něj skvělé. „Vidí, že kostel žije, že se tam dělají akce a vidí, v jakém záměru s tím pracujeme. Já myslím, že v podstatě z 95 procent máme reakce velmi pozitivní,“ říká Krajčo. Občas se samozřejmě nějaká negativní kritika objeví, ale to jsou prý jen promile.

„Minulý rok k nám přijelo více než sedm tisíc návštěvníků přes léto. Teď jsme za měsíc a půl na třech tisících. Takže se z toho pomalu stává poutní místo a lidi se opravdu sjíždí. Myslím si, že oni hlavně cítí, co do toho vkládáme a proč to děláme. Když přijedete, to místo vidíte, tak je to jiné, než když to vidíte na fotkách. Reakce jsou mega pozitivní,“ uzavírá Richard Krajčo.

Tagy

Speciály

Kudy kráčel zločin
Tajnosti slavných