Robert Jašków: Neřeknu, koho volit budu, ale řeknu, koho rozhodně volit nebudu

06. 07. 202519:08
7 min. čtení
Robert Jašków: Neřeknu, koho volit budu, ale řeknu, koho rozhodně volit nebudu
foto: Rudolf Komár pro PrahaIN.cz/Robert Jašków

ROZHOVOR: Náročnou sezonu v červnu uzavírá oblíbený herec Robert Jašków. „Jsem unavený, jak už to na konci sezony bývá. Zároveň jsem spokojený, protože se nám povedly zajímavé věci,“ řekl severu PrahaIN.cz.

Je začátek června, kvapem se blíží divadelní prázdniny. Jak se cítíte?

Jsem unavený, jak už to na konci sezony bývá. Ale zároveň jsem spokojený. V letošní sezoně jsme nazkoušeli ve Švandově divadle skvělé představení Divoká kachna v režii Martina Františáka. To je krásná inscenace Henrika Ibsena. Těsně před tím měla premiéru kultovní komedie Klec bláznů. V květnu jsme začali v divadle Kalich s režisérem Pavlem Khekem zkoušet inscenaci Malé chytré lži. To je krásná komedie Joa DiPietra a bude to skvělé vyvrcholení současné sezony. Budeme hrát se skvělými lidmi, ať už je to Petra Špalková, Veronika Arichteva nebo naše krásná zrzka Natálka Halouzková. Abych to shrnul, končící sezona byla poměrně našlapaná, ale zase ne tak strašně moc. To bývalo kdysi. Když jsem byl bezdětný, tak jsem třeba hrál v pěti inscenacích v sezoně. Teď mi stačí jedna až dvě hry a k tomu nějaké hostování. Ovšem bylo toho v této sezoně dost. Bylo to výživné a už těším na prázdniny.

Chcete ještě zmínit nějaké představení?

Jak už jsem zmínil, v divadle Kalich budu hrát v inscenaci Malé chytré lži. Ve stejném divadle mám roli Osudu v muzikálu Krysař. Po celém Česku také jezdíme s inscenací, kterou režírovala Jana Janěková starší. Jmenuje se Intimní příběhy z ráje a je to příjemná komedie. Tam hraju archanděla. Účinkuje tam se mnou Jitka Ježková, Kateřina Sedláková a Peter Pecha nebo Michal Slaný. A v mém domovském Švandově divadle do 21. června hraju ve zmiňované inscenaci Divoká kachna a ve vynikající komedii Chlast a v inscenaci Klec bláznů.

Pracovních povinností máte hodně. Jak to všechno stíháte?

No, nevím. Stíhám. Zní to strašlivě a někdy je to opravdu zápřah, ale já ten zápřah asi potřebuji k životu. Když do toho všeho třeba ještě točím, tak mám celý den rozpočítaný doslova na minuty. Mě to sice nervuje, ale na druhé straně jsem rád za ten adrenalin. Tak trochu bez toho nemohu být. Pak ale přijdou dny, kdy mám třeba úplně volný týden. Samozřejmě, když se zkouší, tak ne. Když ale zrovna nezkouším a jenom točím a hraju, tak se občas stane, že je třeba generálkový týden nějaké inscenace, ve které nejsem. Nehraje se, aby bylo volné jeviště a zničehonic mám taky volno. To vždy zalezu do garáže a dělám si tam svoje projekty, blbnu s dětmi a podobně.

Stíháte si něco přečíst, když máte volno?

Stíhám. Jsem vášnivý čtenář a milovník knih Fredericka Forsytha. Špionážní thrillery mě strašně baví. On byl navíc zaháčkovaný v tom prostředí, tak přesně ví, o čem píše. Faktografické a místopisné věci má fantasticky zmáknuté, do toho kriminálka. Tak toho mám přečteného kompletně. Takže čas si pokaždé najdu, protože držet v ruce opravdovou knihu, to je zážitek.

Chybí vám někdy divadlo, potlesk, diváci?

Odtud potud. Divadlo miluju, ale čím jsem starší, tím méně mě baví zkoušení (smích). Já bych nejraději jenom hrál. Samozřejmě si dělám legraci, ale nebaví mě to, protože to je těžký proces a já jsem líný. Čím jsem starší, tím jsem pohodlnější a chtěl bych mít všechno hotové hned. To pochopitelně nejde. Ten proces, než se narodí nová hra, je vždycky náročný a těžký. Že bych byl oběť, která bez divadla nemůže žít, tak to ne. Samozřejmě, když jsou prázdniny, tak se mi po nějaké době už stýská. Po lidech z divadla, po šatně i po potlesku. Ale když tři dny nehraju a nejsem na jevišti, absťákem netrpím.

Jak snášíte popularitu?

Záleží na tom, kde jste. Pochopitelně popularita stoupá úměrně počtem kilometrů od Prahy. To jsem vypozoroval. Je to ale tak, že čím dál jste od Prahy, tím víc jste populární, ale na hranicích to skončí (smích). Metr za státní hranicí už nejste nic a nikdo, což je fajn. Pokud tedy nejste známý herec z Hollywoodu nebo Netflixu. Ano, přiznám se, že někdy to snáším těžce, například když si jdu po představení v malém městě koupit něco k jídlu, mám co dělat, abych se stihl včas vrátit. Protože během jednoho nákupu se několikrát s lidmi vyfotím v samoobsluze. Ale nemám jim to samozřejmě za zlé a nikdy jsem nikoho neodmítl. Pouze jednou nějakého pána, který chtěl, abych si s ním udělal fotku zrovna v okamžiku, kdy jsem obědval v restauraci se svým synem. To jsem řekl, že ne a aby byl tak laskav a počkal, až se najím. Jinak zájem o mou osobu snáším poměrně dobře. Ono to se mnou není zas tak, že by se na mě vrhaly davy jak na Leonarda di Capria (smích).

Když jsme u těch kolegů z branže… S kým a co budete letos točit?

Ve fázi příprav je projekt s Janou Janěkovou starší, která by měla režírovat film Chmýří. To bude velmi zajímavý projekt. Na podzim mě čeká ještě natáčení filmu s panem režisérem Janem Pechou. Kromě toho budeme točit další díly Ordinace v růžové zahradě, kde už nějakou dobu hraji. Zajímavé věci nás také čekají v divadle. Ve Švandově budeme zkoušet inscenaci Nirvana – Rape me! To bude vlastně první titul sezóny 2025/2026. Režii bude mít Thomas Zielinski, se kterým jsem již dvakrát spolupracoval ve hře Příliš drahý jed, kde jsem hrál Putina. A v inscenaci Chlast.

Koho považujete za symbol dezinformační scény?

3%
0%
29%
6%
1%
0%
8%
53%
celkem hlasovalo 15500 hlasujících
Potvrďte, že nejste robot

Jak podle vás vypadá dobře prožité léto a vůbec volný čas?

Když mám volno, snažím se co nejvíce být se svými dětmi. Dokud to ještě jde a dokud ještě chtějí. Snažíme se jim prázdniny prožité s námi připravit co nejhezčí, aby měly hezké vzpomínky. Udělat dětem hezké dětství, to je to nejzásadnější pro rodiče. S manželkou jezdíme po světě podle toho, kdy se naše ratolesti vrátí z táborů a dalších aktivit. Loni jsme jim připravili pestré prázdniny. Navštívili jsme hory, ledovce, moře, Benátky a další města a místa. Letos, když to vyjde, bych je chtěl vzít do Portugalska na západní pobřeží. Aby konečně viděly, co je oceán, po všech těch středozemních rybnících. A v zimě každý rok jezdíme lyžovat do Itálie.

Když jste doma, berete je do lesa na vandr?

Do lesa jsem je zatím na klasický vandr nevzal. Všechno má svůj čas. Jezdíme na výlety na různé rozhledny a po jiných zajímavých místech. Dvakrát jsme s dětmi byli na vodě.

Už víte, koho budete na podzim volit?

Obecně se na veřejnosti k politické situaci nevyjadřuji. Na rozdíl od některých mých kolegů nedávám žádné statusy, protože ověřit si dnes nějakou informaci je nesmírně těžké. A vykřikovat něco do luftu bez přípravy, bez ověření a zkontrolování, je hrozně jednoduché. Koho budu volit, zatím ještě nevím. Vím ale, koho volit nebudu. Rozhodně to nebude Babiš, STAČILO! a SPD. To je naprosto jasné. A koho volit budu, to se rozhodnu až podle toho, s čím chlapci a děvčata přijdou.

Tagy

Speciály

Aféry & zločiny
Příběhy zapsané do mapy