foto: George Bidenko,PrahaIN.cz/Zakladatel Amfory, moderátor a producent Petr Salava
ROZHOVOR: Na fotbalovém utkání v srpnu se na hřišti sejdou tři hráči týmu Amfory: Jan Bergr, Láďa Vízek a Petr Salava, kteří letos oslaví 70 let. „Společně tam oslavíme naše kulatiny. Alespoň budeme mít dobrý důvod, proč se potkat,“ řekl serveru PrahaIN.cz Petr Salava, moderátor, scenárista, producent a zakladatel klubu Amfora.
Minulý rok hrozil legendárnímu klubu konec činnosti a zánik, jeho členové se ale spontánně rozhodli pokračovat. Na letošní rok tak Amfora připraví více než 60 akcí. Mimo jiné i golfový turnaj Amfora premier Golf Tour 2025, ten bude zahájen v květnu v Royal Beroun Golf Clubu a uzavřen v září na Greensgate Dýšina Plzeň.
Proč jste chtěli ukončit činnost Amfory a co vedlo k tomu, že se tak nestalo?
Klub existuje už od roku 1974. A prostě přirozenou cestou došlo k tomu, že jeho základ zestárnul, jsme jako jedna velká rodina. Někteří členové, například Roman Skamene, jsou v klubu už od roku 1977. Základ té fotbalové party, kam patří Tonda Panenka, Karel Dobiáš, Roman Skamene a další, už je v určitém věku. Třeba Toníček Panenka má šestasedmdesát let, Karel Dobiáš sedmasedmdesát. Čas se nedá zastavit, a tak jsme si několikrát říkali, že to ukončíme. Měli jsme slavnostní galavečer Amfory k 50 letům, a tak jsme to chtěli oznámit. Nakonec když k tomu došlo, tak se členové vzbouřili. Rozhodlo se tam, že nebudeme rušit padesátiletou tradici, ale že budeme bez omezení pokračovat dál.
Jak tedy bude vypadat letošní sezona Amfory?
Usoudili jsme, že rozpouštět něco, co funguje padesát let, je škoda. Nakonec jsme se dohodli, že letošní sezona bude ale omezená jenom na tři výjimečné fotbalové zápasy. Fotbalová část klubu je původní, tradiční sestava. Letos tam máme novou čestnou výkopářku, operní zpěvačku Terezu Mátlovou, tři nové tváře máme v tenisové části. Přidala se k nám herečka a moderátorka Míša Dolinová, zpěvák, herec a pedagog Josef Štágr a zástupce televizní soutěže Na lovu, pedagog Jakub Kvášovský.
Herců a zpěváků je u nás dostatek. Proč váš fotbalový tým neomladíte?
To se mi bohužel už léta nedaří. Samozřejmě jsem to zkoušel. A u nás to je o tom, že ten člověk, který k nám přijde, tak nemusí hrát úplně dobře fotbal. Musí ho ale mít rád. Od výkonů jsou v týmu bývalí reprezentanti a fotbalové hvězdy, které týmu Amfory fotbalovou tvář dávají. Problém je ale v tom, že to musí být člověk, který je do party. Kterému nevadí, že o víkendu vstává brzy ráno a na druhý konec republiky jede zadarmo hrát fotbal. Naše zápasy jsou v drtivé většině v neděli od 10:30 hodin. Když hrajete někde kus dál od Prahy, tak to znamená vstávat v neděli v šest hodin ráno. Nechat doma rodinu a jet někam prostě za cestovné, za legraci, za zážitek a za dobré jídlo. To je celé. A současná mladší generace moc nesportuje, a pak to prostě nefunguje ani lidsky. Lidé jako Karel Šíp, Honza Rosák a podobně, to byli a jsou srdcaři. Všechno tedy nasvědčuje tomu, že to v Amfoře dohrajeme už v této staré partě, která má věkový průměr okolo sedmapadesáti let.
Nebude tedy letošní sezona poslední?
S tím už teď budu opatrný. Konec jsme chtěli ohlásit na posledním velkém zápasu Amfory. Pak nám lidé, kteří jsou velmi rozumní, říkali, že Angličan by nikdy nerušil něco, co má padesátiletou tradici. Co už přežilo všechny možné situace. Že by to byla škoda. Což si myslím, že tak je. Takže uvidíme. Necháme tomu volný průběh. Nahoře, v nebeské jedenáctce už máme třiačtyřicet kamarádů. Nedávno třeba zemřel Zbyněk Merunka, který byl celé roky jeden z prvních členů. Může se stát, že jako zakladatel činnost Amfory zastavím v okamžiku, kdy její další aktivity ohrozí zdraví nebo odchody našich lidí. Zatím ale klub jede a nekončí.
Kolik akcí tedy bude mít letos Amfora?
V době před covidem jsme měli zhruba sto akcí ročně. Od naprosto malých (až něžných) až po velké, stadionové. Bohužel po pandemii jsme se na tato čísla už nedostali. Odhaduji, že počet v letošní sezóně bude přibližně šedesát. Jako každý rok půjde kromě sportovních utkání o nejrůznější plesy, koncerty, kulturní akce a podobně. Teď například připravujeme vystoupení vynikajícího slovenského sboru Gospel Family. Bude to pestré.
Jako producent velmi dobře víte, co se děje v zákulisí české kultury. Proč se stále častěji objevují hlasy, které tvrdí, že prochází těžkou krizí?
Podle mého názoru je kultura nedílnou součástí dění a státu. Ty základní věci nějak fungují. Ovšem honorářové nároky některých lidí v kultuře jsou nad únosnou hranicí. Pro celou řadu pořadatelů kulturních akcí je skoro už nereálné něco připravovat. Ty honoráře některých umělců jsou takové, že daleko převyšují nějaký průměr. Mě to mrzí, protože kdyby umělci byli rozumní, tak by práce v kultuře bylo víc. Cítím to tak, že kultura zevnitř ohrožuje sama sebe neúměrnými finančními požadavky. To není dobrá situace a především je to škoda. Pro nás všechny.
Klub osobností Amfora založil Petr Salava v roce 1974. Činnost klubu si jeho členové výhradně platí ze svých soukromých prostředků. Dlouhodobě spolupracuje s charitativními organizacemi, kterým věnuje výtěžky ze sportovních utkání. Mezi jeho členy patří Monika Absolonová, Roman Skamene, Jan Berger, Jiřina Bohdalová, Jan Čenský, Martin Dejdar, Karol Dobiaš, Josef Dvořák a desítky dalších předních českých sportovců a umělců. Klub Amfora navštívil 34 zemí světa, například Brazílii, Japonsko, Austrálii, Thajsko, Indonésii, USA, Chile, Kambodžu, kde byl klub přijat králem Norodomem Sihamonim, a mnoho jiných států.