foto: commons.wikimedia.org, David Sedlecký, se souhlasem pro média/Jaromír Hanzlík
ARCHIVY STB: Jak už PrahaIN.cz napsala, redakce se dlouhodobě zabývá komunistickým režimem za pomoci Archivu bezpečnostních sborů. Snažíme se nacházet okamžiky, které dějinami prošly bez povšimnutí a které nějakým způsobem souvisí s osobnostmi veřejného života, komunisty či Prahou.
Jeden z mála vídaných případů, na nichž StB pracovala, se týká Jaromíra Hanzlíka, někdejšího člena souboru Divadla na Vinohradech. Hanzlík byl v 80. letech, kam tajná policie zařadila většinu svých záznamů, velice výraznou postavou československé umělecké scény. Za sebou měl desítky rolí. Jmenujme seriál Byl jednou jeden dům či filmy Noc na Karlštejně, Léto s kovbojem nebo Postřižiny.
Hanzlík StB svým způsobem dráždil. Seč mohla, snažila se k němu dostat.
V archivních záznamech jsou desítky poznámek, výpovědí i záznamů. Jednu z nich vědomě poskytla například herečka Jiřina Jirásková, bylo to v únoru 1981. Jeden z dotazů mířil právě na Jaromíra Hanzlíka.
Budeme slavit
„Hovořila o zájezdovém představení, ve kterém spolu s ní hrají Jana Brejchová a Jaromír Hanzlík. Řekla, že se jedná o velmi úspěšné představení (šlo o hru Žena v trysku století Zdeňka Podskalského, pozn. red.), které bude mít již dvě stě repríz.“
Poté zmínila Petra Nárožného, tehdy zástupce Činoherního klubu. Vyjmenovala poměrně precizně jeho rodinné zázemí (pochází z rodiny ruského emigranta a podobně) a pochválila jeho charakterové vlastnosti. Nárožného zmínila proto, že měl původně dostat roli, které se nakonec chopil Jaromír Hanzlík. Závěrem schůzky s příslušníky StB upozornila na plánovanou oslavu narozenin, kde se setkají Brejchová, Hanzlík, Podskalský, ona a Jiří Pleskot.
To však nestačilo. Ostatně podobné věci se daly ověřit mnohem snáz než prostřednictvím „nenápadné“ schůzky s Jiřinou Jiráskovou v kavárně U zlatého hada.
Tajná policie se proto zaměřila na dva cizí státní příslušníky. Jednalo se o Andrewa Martyniuka a Stevena Herediho. V té době byli ubytováni v pražském hotelu Intercontinental, kam za nimi dorazilo několik českých občanů. Nechyběl ani Jaromír Hanzlík. StB na minutu přesně zmapovala jeho příchod i odchod, ale ani v tomto případě se k ničemu zásadnímu nedostala. Žádné lehké ženy, alkohol nebo výtržnosti.
A tak pokračovala.
Psali jsme
ARCHIVY STB: Jak už PrahaIN.cz napsala, redakce se dlouhodobě zabývá komunistickým režimem za pomoci Archivu bezpečnostních sborů. Snažíme…
Dorazil Miloš Forman
Další záznam nabízí výpověď režiséra Jiřího Menzela. Od něho se čekalo, že vyjmenuje zahraniční hosty karlovarského filmového festivalu, s nimiž se sešel. A také že zmíní svůj doprovod. Menzel odtažitě a strojovitě uvedl, že na festival dorazil svým vozem Simca a setkal se například s maďarskými umělci. U čehož ho doprovázel právě Jaromír Hanzlík. Ani v tomto případě nelze hovořit o převratné odpovědi.
Úplně stejně dopadla i pražská premiéra Formanova muzikálu Vlasy. K té došlo už v roce 1979. Tajná policie byla na místě po celou dobu. Výčet hostů byl dlouhý: Jiří Suchý, Zdeněk Podskalský, Václav Neckář, Vladimír Menšík, Josef Vinklář či Jaromír Hanzlík. Forman film uvedl poděkováním USA a ČSSR za to, že mohl přijet a snímek představit. Promítání skončilo kolem jedné hodiny ranní, kdy se, jak uvedla StB, většina osazenstva vydala do hotelu U tří pštrosů. Sledování skončilo v 01:30 slovy, že zajištění akce měl na starost major Bytčánek, poručík Karásek a major Mrkvička, tedy vysoké šarže.
Důvodem zvýšeného zájmu o Jaromíra Hanzlíka byly s největší pravděpodobností jeho životní postoje. S politikou „jedné strany“ evidentně nesouhlasil. Dostat ho do úzkých se však orgánům nikdy nepodařilo.