Tamaře Klusové se zvedl žaludek. Viděla „nabídku“ bytů pro Ukrajince

22. 04. 202216:48
Tamaře Klusové se zvedl žaludek. Viděla „nabídku“ bytů pro Ukrajince
foto: Instagram Tamary Klusové/Tamara Klusová s manželem Tomášem

Zpěvák Tomáš Klus s manželkou Tamarou se rozhodli pomoci válkou zasaženým Ukrajincům a do svého domu si nastěhovali rodinu uprchlíků. Celkem ubytovávají a pomáhají šesti lidem. Ti by se nyní rádi postavili na vlastní nohy a našli svoje ubytování. Tamara Klusová se jim rozhodla pomoci, klidně by podepsala nájemní smlouvu svým jménem, ale při hledání zažila spíše zklamání.

„Před pár dny za mnou přišla Julie (moje ukrajinská ,,sestra” a skvělá přítelkyně), že by se rádi odstěhovali a postavili na vlastní nohy, protože už na nich reálně stoji,“ napsala Klusová na Instagram s tím, že je na ně obrovsky pyšná.

Ihned se nabídla, že pomůže najít byt, ideálně v lokalitě, kde žijí nyní, protože děti tu mají školu, kroužky a kamarády.

„I když je Praha-západ velmi žádaná lokalita, s vervou jsem se pustila do „díla”. Ale ejhle. První byt: Ukrajince nechceme. Druhý byt 3+1: šest lidi nechceme (3 dospělí, 3 děti). Třetí byt: nikdo se neozval. Pak jsem si zaplatila členství na bezrealitkách, abych mohla komunikovat přímo se zadavateli inzerátu, a tam jsem našla kolonku - byty pro Ukrajince. V tu chvíli se mi trochu zvednul žaludek, ale dobře, alespoň najdu lidi dobré vůle jedním klikem - jdu na to,“ pokračovala.

Jenže pak přišlo zklamání. Počet nabídek se rovnal nule.

Budu za ně ručit

„Proč někdo, kdo pronajímá za normální, v dnešní době přehnaně vysoký, tržní nájem, chce jenom lidi z ČR? V čem je to rozdíl?“ nechápala.

„Lidé, co utekli z míst, kde se reálné válčí (což je naše rodina), tak i kdyby válka skončila zítra, což neskončí, tak se na ta místa vrátí nejdříve tak za dva roky. Asi jsem úplně blbá, takže vás prosím o pomoc. Jak to vnímáte vy?“ ptala se svých sledujících.

Následně dodala, že pokud má někdo byt v okolí Mníšku, klidně nájemní smlouvu napíše na sebe. „A budu za tuhle úžasnou, velečistotnou, milující, pracovitou a schopnou rodinu ručit,“ uzavřela Klusová.

Mezi prvními reagovala zpěvačka Klára Vytisková, která má stejnou zkušenost. „Řešila jsem před třemi týdny úplně to samé, úplně! Každý den na telefonu, obepisovala inzerát a odpověď většinou, nula nebo negativní. Taky mám kvůli tomu účet na bezrealitce,“ psala.

Komentářů pod příspěvkem se sešly stovky.

Tábory diskutérů

Dělily se na dvě skupiny.

Na ty, kterým je z chování českých lidí smutno a na ty, kteří to chápou. U ubytování Ukrajinců prý není jistota, že budou platit, byt nezničí, a hlavně nikdo neví, na jak dlouhou dobu tu zůstanou.

„Já si myslím, že za to může strach a předsudky… že „Češi jsou jistota” a kdo ví, co by ti „Ukrajinci” udělali. Je to podobné jako asi tak, že uprchlík musí být orvaný, chudý a zničený, běda, jak má někdo auto, mobil nebo nalakované nehty,“ psala jedna.

A podobných názorů bylo vícero.

„Bohužel Ukrajinci nemají dobrou pověst a nejspíše se hážou do jednoho pytle. Naši bydlí v Plzni, plný barák Ukrajinců. Vlastně celá ta část Plzně. A to byste se za tmy bála vyjít z bytu. Každou noc bordel, rámus, policie. V jednom bytě třeba 10 Ukrajinců. Je asi snazší nebrat si do podnájmu žádné, než pátrat, co že je to za rodinu a jestli tihle zrovna budou ok,“ uvedla.

„Můj pohled je takový, že tohle nebude mít spojitost s národností, ale s tím, že takhle se chovají někteří pronajímatele i k našimcům, ale každý má právo na to si vybrat,“ zněl další názor.

„Logicky je lepší pro majitele pronájem pro české občany. Komunikace, nějaký návyky (nebudeme si nalhávat, že pořekadlo, že jiný kraj, jiný mrav už neplatí), Ukrajinci nemají stále zaměstnání, nikdo neví, na jak dlouho tady budou,“ přidala se se svým názorem další.

„Další protipól je nenávist k Rusům žijícím v ČR, co se třeba musí teď z bytů vystěhovat, ale pochybuji, že pak ten stejný člověk nabídne byt Ukrajincům,“ myslí si jiná.

Tagy

Speciály

Kudy kráčel zločin
Tajnosti slavných