Zaměstnanci pražského dopravního podniku dostanou přidáno
foto: dpp.cz (se svolením)/Pracovníci DPP se mohou těšit na zvýšení platů
Dopravní podnik hlavního města Prahy (DPP) oznámil po úterním jednání se zástupci odborů nárůst mezd pro své zaměstnance, které tak budou od příštího roku o jeden procentní bod vyšší než letošní průměrná inflace. V loňském roce činila inflace v Česku podle informací Českého statistického úřadu 3,2 procenta. V prvním až třetím čtvrtletí letošního roku se pak pohybovala od 2,2 do 4,1 procenta.
Nová kolektivní smlouva mezi DPP a odbory bude platit 5 let. Drtivá většina všech zaměstnaneckých benefitů by měla být zachována beze změny v současném rozsahu. „Podstatnou informací pro naše zaměstnance je, že jejich průměrná mzda v příštím roce nepoklesne pod úroveň dosaženou letos. Současně pro zaměstnance zavádíme čtvrtletní kolektivní výkonnostní odměny, stravenkový paušál a dohodli jsme se také na mírném vylepšení dvou benefitů – příspěvku zaměstnavatele na doplňkové penzijní spoření nebo penzijní připojištění a na dětskou rekreaci,“ uvádí předseda představenstva DPP a generální ředitel podniku Petr Witowski.
Psali jsme
Městský soud v Praze zamítl žalobu, kterou na pražskou radní Hanu Kordovou Marvanovou podala společnost GOLD HAPPY DAY a.s., HAPPY DAY holding,…
Dodatky po každém roce
Přestože je platnost právě vzniklé kolektivní smlouvy pět let, k výši mezd a benefitů má být každoročně uzavírán také dodatek ke smlouvě. „Velmi složitě by se nyní představenstvo DPP mohlo v kolektivní smlouvě v oblasti mezd a benefitů k něčemu zavazovat na dobu delší než jeden rok, když není zřejmé, jak se bude v dalších letech vyvíjet ekonomická situace, a to především v návaznosti na dopady pandemie covidu – 19,“ doplňuje člen představenstva firmy a personální ředitel DPP Jiří Špička.
Covidové ztráty
K 1. listopadu letošního roku měl DPP přes 11 tisíc zaměstnanců, z toho přibližně 4 300 řidičů MHD. V souvislosti s pandemií využilo pražskou MHD v loňském roce meziročně o zhruba 40 procent méně cestujících. Koncem srpna činila dle odhadu podniku ztráta na jízdném asi tři čtvrtě miliardy korun. V loňském roce byla ztráta téměř 1,4 miliardy.
Exekutorské milostivé léto vyvolalo rozpory
DPP se v současné době chystá obrátit na ministerstvo spravedlnosti a Exekutorskou komoru. Důvodem je postup některých exekutorů, kteří v rámci tzv. milostivého léta ( 28. říjen – 28. leden) vyžadují po dlužnících poplatek za ukončení exekuce dvakrát. Dělí totiž cenu jízdenky a pokutu na dvě části. Za každou si pak nárokují 908 korun. „Považujeme součet jízdného a přirážky k jízdnému u každého jednotlivého případu za jednu pohledávku. Proto důrazně vyzýváme exekutory, aby v rámci akce milostivé léto zanechali postupu dvojnásobného účtování paušální náhrady na zastavení exekuce u jednotlivého případu,“ apeluje mluvčí DPP Aneta Řehková.
Principem milostivého léta je zaplacení základní dlužné částky – jistiny a poplatku 908 korun. Zbytek exekuce včetně úroků z prodlení či výdajů za vedení exekuce by jim měl být odpuštěn. Týká se to však pouze exekucí vedených státem, kraji či městy nebo podniky, v nichž má stát většinu – například dopravních podniků, ČEZ či České televize a Českého rozhlasu, přestože se k akci přihlásila i celá řada soukromých subjektů.
Porušují dohody
Podle vyjádření DPP byly svědomitě nastaveny podmínky pro dlužníky tím způsobem, aby měli maximální možnost milostivého léta využít. „Z tohoto důvodu DPP vstoupil do jednání se všemi soudními exekutory, kteří vymáhají pohledávky z pokut za jízdu načerno v pražské MHD. Na těchto jednáních byla mezi DPP a exekutory dosažena jasná shoda na právním názoru, že exekutoři budou vždy za každý jednotlivý případ požadovat paušální náhradu nákladů exekuce ve výši 908 Kč pouze jednou,“ doplňuje mluvčí Řehková.
|
Tagy
Speciály