foto: Vít Hassan pro PrahaIN.cz/Rekonstrukce Masarykova nádraží
Část příměstských vlaků od pondělí 1. června až do konce roku nedojede do centra Prahy. Spoje z Kladna, Kralup nad Vltavou či ve směru od Hostivice budou kvůli rekonstrukci Masarykova nádraží končit na nádraží Praha-Bubny u stanice metra Vltavská.
S pokračující rekonstrukcí Masarykova nádraží chystá Správa železnic sérii výluk, která se dotkne řady vlakových linek směřujících do metropole od severu. Od června až do poloviny prosince budou začínat i končit už ve stanici Praha-Bubny.
„Doteď se pracovalo hlavně na výstavbě nových nástupišť, která po svém dokončení budou sloužit spojům na letiště a do Kladna. Nyní se pozornost zaměří na původní část nádraží, dělníci začnou s přestavbou střední části kolejiště a stávajících nástupišť,“ uvedla v tiskové zprávě Správa železnic.
Výluka se bude týkat linky S4 od Kralup nad Vltavou a linek S5, S54, R24 a R45 od Kladna. Rychlíkové linky R24 a R45 budou mimořádně zastavovat také v zastávce Praha-Výstaviště.
Vlaková linka S34 z Masarykova nádraží do Čakovic bude v prvních dnech výluky zkrácena do Vysočan, od 12. června se vrátí na Masarykovo nádraží, ale na provizorní nástupiště přístupné pouze z křižovatky Hybernské a Opletalovy ulice.
Psali jsme
V roce 2020 Správa železnic předpokládala, že česká část Krušnohorského tunelu vyjde na 26 miliard korun, loni se mluvilo o 45 miliardách, nyní…
Cestující budou muset pokračovat metrem
Ačkoli se nová vlaková stanice v Bubnech nachází v bezprostřední blízkosti metra i tramvajové zastávky Vltavská, cestující směřující dále do centra metropole budou muset minimálně dvakrát přestupovat. V úseku Masarykovo nádraží – Praha-Bubny lze využít linku metra B ze stanice Náměstí Republiky s přestupem na Florenci na linku C do stanice Vltavská.
K dispozici je také přímá tramvajová linka číslo 6, která jede do zastávky Výstaviště.
„Náhradní jízdní doklad na metro/tram pro dopravu z/do Bubnů obdrží cestující v pokladnách nebo u průvodčího dotčeného vlaku,“ uvedl dopravní podnik v tiskové zprávě.
Přestavba nádraží bude hotová na konci příštího roku
Výluka spojů od Negrelliho viaduktu umožní, aby přestavba Masarykova nádraží skončila na konci příštího roku. Výsledkem má být kapacitní nádraží s novými nástupišti. Nad nimi má vzniknout platforma, která stanici propojí s okolními ulicemi a zároveň vytvoří odpočinkový prostor.
Rekonstrukce Masarykova nádraží je součástí projektu Praha – Letiště – Kladno, který tvoří 11 samostatných etap. Hotová je zatím revitalizace Negrelliho viaduktu, nové nádraží v Bubnech a zastávka u Výstaviště.
Vlaky už jezdí také mezi stanicemi Kladno-Ostrovec a Kladno, kde momentálně vzniká nová nádražní budova. Na jaře už začala také nejdelší etapa projektu, modernizace patnáctikilometrové trati z Ruzyně do Kladna.