foto: Patrik Pašek, PrahaIN.cz/Spořilovská ulice, ilustrační foto
Přes padesát procent českých řidičů se na silnicích necítí bezpečně kvůli chování ostatních motoristů. Sami se však domnívají, že jezdí správným způsobem, i když připouští, že se dopouštějí porušování pravidel a páchají přestupky. Pro 84 procent řidičů je motivací pro dodržování předpisů bodový systém.
Tisková zpráva Ministerstva dopravy uvádí, že 54 procent řidičů v Česku má obavy, když se ocitnou na tuzemských silnicích. Vyplývá to z aktuálního průzkumu České asociace pojišťoven. Důvodem strachu pro ně bývá nejčastěji chování ostatních uživatelů motorových vozidel, především jejich bezohledná a agresivní jízda a porušování pravidel.
„Chybu ale hledají u jiných, u sebe je nevidí. Přitom připouští, že dopravní předpisy porušují,“ uvádí k výsledkům Jan Matoušek, výkonný ředitel České asociace pojišťoven.
V roce 2022 spáchali Češi přes 466 tisíc dopravních přestupků. Jedním z důvodů, proč porušují řidiči předpisy, je dle jejich vlastních slov pocit beztrestnosti.
Ministerstvo dopravy k tomu ústy ministra dopravy Martina Kupky uvádí, že řidiče je potřeba v jejich chování na silnicích více motivovat, neboť nyní nastavená výše pokut má jen omezený efekt, klíčem je prý bodový systém.
„Důležité je, aby nastavená pravidla byla pro řidiče srozumitelná a sami vnímali, proč je mají dodržovat. Proto se snažíme veřejnosti vysvětlovat, jaký je smysl úprav bodového systému a cílíme v nich na nejrizikovější dopravní přestupky,“ doplňuje ministr dopravy Martin Kupka.
Psali jsme
Novela zákona o silničním provozu přinese zjednodušení bodového systému a zpřísnění sankcí za nejzávažnější přestupky. Umožní řídit auto mladým…
Loni denně docházelo ke 409 překročením rychlosti
Mezi nejčastější přestupky, ke kterým dochází na českých silnicích, patří nedodržování povolené rychlosti. „Za loňský rok jsme evidovali celkem 149.401 těchto deliktů z celkového počtu 466.200 zjištěných přestupků službou dopravní policie. Nutno dodat, že násobně častější je rychlá jízda v obci,“ říká ředitel dopravní policie plk. Jiří Zlý.
Překračování povolené rychlosti je také nejčastějším porušením pravidel, ke kterému se hlásí sami řidiči a přes polovinu z nich považuje tento přestupek za nebezpečný. Dalším závažným jevem je nedodržování bezpečné vzdálenosti. To považuje za ohrožení bezpečnosti 92 procent respondentů výzkumu, přesto ji 51 procent z nich nedodržuje.
Dalším přestupkem, hlavně u mladých řidičů do 24 let, je používání mobilu za jízdy. V této skupině se objevuje i vyšší počet řidičů, kteří inklinují k překračování rychlosti.
Nový a přehlednější bodový systém
K tomu, že pro dodržování předpisů za volantem je hlavním důvodem bodový systém, se hlásí 84 procent dotázaných řidičů. Ztráta řidičského oprávnění, byť jen dočasného, je pro ně největším strašákem, protože by jim přineslo řadu pracovních i osobních obtíží. Stav svého bodového konta zná nebo alespoň tuší 81 procent řidičů, kde si ho ověřit však už ví jen každý druhý.
„Ministerstvo dopravy navrhuje zpřehlednit a nabídnout srozumitelnější bodový systém. Přestupky vedoucí k závažným nehodám budou postihovány přísněji, a naopak přestupky méně závažné, by měla řešit pouze finanční sankce, a nikoliv změna stavu bodového konta,“ uzavírá Martin Kupka.