foto: Georgi Bidenko, PrahaIN.cz/Přechod, ilustrační foto
Živou debatu zastupitelů na říjnovém zasedání Zastupitelstva hlavního města Prahy vyvolaly protiskluzové přechody. Návrh úprav od Adama Scheinherra (Praha sobě), které měly učinit přechody méně kluzké, nakonec k projednání nebyl vůbec zařazen, protože ho zastupitelé považovali za zbytečný. Na listopadovém zasedání se přesto téma otevřelo znovu. A trpělivost už došla i primátorovi Bohuslavu Svobodovi (ODS).
Podle Scheinherra jsou některé přechody tak kluzké, že si na nich občané mohou způsobit zranění. Jeho návrh měl uložit Technické správě komunikací (TSK), aby rizikové přechody upravila a učinila je bezpečnějšími. Na říjnovém zasedání pak následovala ostrá slovní výměna týkající se technických parametrů přechodů i toho, jaká je životnost speciálního nátěru. Debata ale skončila bez výsledku, Scheinherrův návrh nebyl přijat.
Politik Praha sobě se ale nevzdal a tisk k realizaci protismykové úpravy přechodů pro chodce navrhl znovu o měsíc později. Zmínil to, že se s TSK dohodl, že jsou schopni do konce roku realizovat deset úprav přechodů pro chodce.
Téma přechodů bylo prý ještě předtím diskutováno na magistrátním výboru dopravy, podle Martina Sedekeho (ODS) ale nepadla shoda, že se problém má znovu otevřít na jednání zastupitelstva, je prý potřeba ho řešit přímo s městskými částmi.
Psali jsme
Hned v úvodu 17. zasedání Zastupitelstva hlavního města Prahy vyvolal velkou debatu poměrně nevinný návrh Adama Scheinherra (Praha sobě), který…
Opraveno bude možná jen deset přechodů
Během měsíce se však prý nestalo nic. Podle Jana Čižinského (Praha sobě) je letošní sezona pasé.
„Souhlasím s názory, že teď už to nemá trochu smysl, ale považuji za důležité říct, že Pražané budou klouzat na přechodech. Minule bylo řečeno, že se to řeší, ale nestalo se nic,“ poznamenal. Zdeněk Hřib (Piráti) záhy zmínil, že má informace od TSK, že je obnova přechodů ukončena z důvodu klimatických podmínek, přesto se prý pokusí alespoň těch deset upravit.
Slovní přestřelku mezi Adamem Scheinherrem, Zdeňkem Hřibem, Martinem Sedekem a Janem Čižinským nakonec rázně ukončil až primátor Svoboda.
Na jednání zastupitelstva znovu zopakoval, že má trpělivost, ale s nekonečným tématem klouzajících přechodů mu už pomalu dochází.
„Otázka přechodů je pro mě z mého pohledu směšná. Jestli něco klouže, tak ten, kdo to má na starosti, tomu má zabránit. A celá ta diskuse o přechodech tady mi připadá jako zneužívání tohoto prostoru. To je věc, kterou má vyřešit příslušný dopravní odbor, to vůbec není naše věc. To, že klouže přechod, má na starosti určitý odbor a ten to má napravit. Já rozumím, že to tady chcete říkat nahlas, já jen říkám, že v rozumné společnosti, když někomu kloužou boty, tak si vezme jiné,“ snažil se uzavřít diskuzi Svoboda.
Debata neskončila
O několik minut později se k tématu znovu vrátil další zastupitel. Pavel Zelenka (Praha sobě) se původně prý vyjadřovat vůbec nechtěl. „Projekt protiskluzových přechodů už běží víc než rok. TSK víc než rok zjišťuje, jaké jsou možné materiály, po roce průzkumu natřela jeden přechod, pak bude rok sledovat, jak se ten přechod chová. Mezitím uběhnou dvě sezony, kdy budeme chodcům vysvětlovat, jak se na tom pracuje. Vám to přijde normální, že když se váš občan v městské části zmíní, že se tady nedá chodit, tak my řekneme, že my to na zastupitelstvu řešit nebudeme, protože to není věc zastupitelstva, ale je firma, která to bude několik let zkoumat,“ zmínil s tím, že mu to nepřijde normální.
„Mně toho leccos nepřijde normální,“ uzavřel primátor Svoboda.
Zastupitelé o návrhu Scheinherra znovu hlasovali. Výsledek byl ale stejný jako před měsícem. Návrh nebyl přijat.