foto: Jiří Zemen, PrahaIN.cz/Stadion Eden ve Vršovicích
Vedení Desítky přetekl pohár trpělivosti a rozhodla se došlápnout si na návštěvníky sportovních, kulturních a společenských akcí v Edenu. Jejich nevhodně zaparkovaná auta chce bez výjimky odtahovat. Jak se ale místní přesvědčili v průběhu posledního zápasu, nová opatření odnášejí hlavně oni.
Návštěvníci akcí v Edenu často parkují na chodnících, přechodech či v křižovatkách v okolí. Radnice Desítky se to nejprve snažila řešit pomocí dopravně-preventivních akcí, které měli na starost strážníci městské policie a také letákovými kampaněmi ve spolupráci s SK Slavia Praha. Pomyslný pohár trpělivosti už ale dle informací z webu přetekl a vedení městské části se rozhodlo připravit razantnější opatření. Policisty pověřilo, aby nevhodně zaparkovaná vozidla bez milosti odtahovali.
Dopravní nápor spojený s různými akcemi na stadionu Eden je dlouhodobě spojen také s bezohledností řidičů, kteří omezují a ohrožují dopravu i parkování v blízkém okolí. Zabírají často parkovací místa místním obyvatelům anebo parkují na nevhodných místech.
Bezohledné řidiče čekají tvrdé postihy
„Jako patrioti Desítky jsme rádi, že je u nás Slavia doma, na druhou stranu musíme chránit naše občany a rezidenty. Proto budeme tvrdě postihovat bezohledné řidiče, kteří nerespektují pravidla a parkují na chodnících nebo v křižovatkách,“ uvedl Mikuláš Pobuda (ODS), radní Prahy 10 pro dopravu.
Cestovat do Edenu autem přitom vůbec není nutné. Stadion disponuje přímým propojením na tramvaj, vlak i autobus. Zástupci fotbalové Slavie navíc vypravují speciální svozové vlaky i autobusy, které cestu ještě usnadňují. Přesto se najde řada fanoušků, kteří automobilem dojíždí až přímo do Vršovic.
Pod facebookovým příspěvkem Slavie, který různé způsoby dopravy ke stadionu představil, argumentovali někteří návštěvníci nutnost přijet autem například nenavazujícími spoji domů nebo velkým zahlcením souprav po konci zápasu.
„Já to mám ode mě z vesnice vlakem do Edenu v pohodě. Ale z Edenu abych vyrazil v půlce druhého poločasu, protože další spojení mi v neděli jede až ve 23:25 a doma bych byl před pátou ráno... Takže se předem omlouvám, že pojedu autem,“ komentoval jeden z fanoušků a další se přidali: „No na autobusy Slavia Expres ze Zličína bych moc nespoléhala, například na derby Mol Cup se Spartou autobus vůbec nepřijel.“
Jediné parkoviště nabízí nákupní centrum
Podle informací z webu fotbalové Slavie je přímo před stadionem možné zaparkovat na hlídaném parkovišti pro 70 automobilů za 300 korun, jeho kapacita ale bývá zcela vyčerpána. Při nerizikových zápasech je pak k dispozici druhé parkoviště u stadionu pro 50 aut. Také za 300 korun.
Volná parkovací místa tak nabízí mnohdy pouze protější nákupní centrum Eden. Dvě hodiny tam lze parkovat zadarmo, každá další pak stojí 60 korun. I tady je ale šance k nalezení parkovacího místa mizivá.
Další dostupná místa představuje parkoviště při nákupním centru Atrium Flora, odkud jede k Edenu přímý autobus 136 či parkoviště Vivo! Hostivař, kde jezdí tramvaj 22. Dále již zmiňovaná záchytná parkoviště na okrajích města.
Psali jsme
V průběhu letošního roku dojde na území hlavního města k řadě velkých dopravních omezení, zejména z důvodu rekonstrukcí tramvajových tratí. Řada…
Přísné kontroly odnesli i místní
Přísnější dohled se měl týkat už posledního utkání Slavie s olomouckou Sigmou, které se uskutečnilo v neděli 21. dubna. Opatření budou pokračovat i v případě dalších utkání nejen v této sezóně, ale i v příštích letech. Zástupci radnice Desítky chtějí obyvatele chránit také připomínkováním nových připravovaných pravidel zón placeného stání.
O tom, jak nový dohled fungoval v praxi, diskutovali místní na sociálních sítích. Z komentářů ve facebookové skupině Vršovická Parta, asi největší skupině sdružující obyvatele této lokality, vyplývá, že situace výrazně lepší nebyla. Pokutu navíc schytávali spíše místní, kteří se snažili marně najít místo k zaparkování.
„U nás auta zatím lístečky a policajt přišel za mnou, když jsem hledal místo, že když to hodím na trávu, tak mi to odtáhnou taky, i když jsem rezident tu, takže stojím asi 1 km od svého baráku na zóně, kterou už nemám zaplacenou,“ svěřil se v komentářích jeden z místních. S tím, že opatření nefungují tak, jak bylo původně zamýšleno, se přidali i další.