foto: Adéla Houbová, PrahaIN.cz/Oslava 100 let trvalého provozu autobusů v Praze
Dopravní podnik hlavního města Prahy letos oslaví 100 let trvalého provozu autobusů a 150 let MHD v Praze. Součástí oslav bude celá řada akcí, například několik dnů otevřených dveří, výstavy, dokumentární filmy, hry, zážitková turistika nebo speciální edice sběratelských předmětů.
Na oslavy hned dvou významných výročí upozornil Dopravní podnik hlavního města Prahy (DPP) na Facebooku. Akce oslavující 100 let trvalého provozu autobusů a 150 let MHD v Praze se budou konat po celý rok až do začátku adventu. Už nyní například probíhá putovní výstava ke sto letům trvalého provozu autobusů, která bude až do 24. března k vidění před budovou DP na Sokolovské, pak se přestěhuje na Chodov.
Autobusové jubileum vyvrcholí v neděli 22. června speciálním průvodem historických, muzejních i současných vozů Prahou, který začne na Staroměstském náměstí. Přehled dalších akcí spojených s tímto významným výročním nabízí web DPP. Na 19. dubna je například naplánována komentovaná prohlídka garáže Řepy, na 17. května komentovaná prohlídka garáže Kačerov a na 21. června den otevřených dveří garáže Vršovice a komentovaná prohlídka garáže Klíčov.
První autobusová linka A vedla z Vršovic do Záběhlic
Stejný web nabízí také informace z historie provozu autobusů na území hlavního města. Provoz úplně první pražské a současně i české experimentální linky „automobilních omnibusů“ z Malostranského náměstí na Pohořelec byl zahájen 7. března 1908. Vedení linky z Malé Strany na Hradčany bylo komplikováno terénem se sklony až 120 promile, což vylučovalo zřízení tramvajové tratě. Proto byl zvolen nový dopravní prostředek. Vozidla však trápily dlouhodobé technické problémy, které vyústily ve vážnou nehodu v listopadu roku 1909. Po ní byl provoz okamžitě zastaven.
V roce 1925 pak dne 20. června proběhlo slavnostní zahájení autobusové dopravy Elektrických podniků hlavního města Prahy. První autobusy jezdily na směs benzínu, lihu a benzolu a uvezly 20 sedících a 20 stojících osob. První linka A z Vršovic do Záběhlic měřila 3,5 kilometru a přepravila za první rok provozu 109 tisíc osob.
Moderní městskou dopravu zahájila koňská dráha
Také druhému výročí, 150 let MHD, se věnuje web DPP. Oslavy v tomto případě vyvrcholí v neděli 21. září slavnostním průvodem tramvají včetně koňky z Karlína. Od června do září budou mít zájemci možnost si prohlédnout také putovní výstavu 150 let MHD v Praze, a to hned na několika místech po celé metropoli. Poprvé však 23. června na Mariánském náměstí. Na 20. září je pak naplánován den otevřených dveří vozovny Hloubětín.
Počátky moderní městské hromadné dopravy v Praze se tradičně odvozují od data 23. září 1875, kdy byl slavnostně zahájen provoz na první lince koňské dráhy (slangově koňky) od Řetězového mostu do Karlína. A to i přesto, že již dříve bylo zřízeno několik omnibusových linek a fungovala osobní lodní doprava na Vltavě. Koňská dráha byla pod názvem Pražská Tramway soukromým podnikem belgického podnikatele Eduarda Otleta. V letech 1882 až 1897 bylo postupně vybudováno celkem šest stavebních tratí. V roce 1896 pak byl zahájen provoz první komerční pouliční elektrické dráhy Františka Křižíka z Libně do Vysočan. Koňská dráha měla v té době 363 zaměstnanců, 490 koní, 117 vozů a přepravila 10.257.716 osob.
Vloni DPP oslavil 50 let metra
K datu 30. června 1898 odkoupily Elektrické podniky veškerý inventář koňské dráhy, aby v letech 1898 až 1901 provedly elektrizaci a modernizace tratí, které byly následně začleněny do sítě elektrických drah. Výjimkou byl úsek na Karlově mostě, který byl elektrizován až v roce 1905. Elektrické tramvaje se ale neosvědčily a jezdily zde pouze tři roky. V roce 1907 byla první linka tramvají označena číslem, šlo o linku 5. Do té doby byly linky rozlišovány barevnými terči, respektive barvou vozů.
Dalším důležitým milníkem v historii pražské hromadné dopravy bylo datum 9. května 1974, kdy byl zprovozněn první úsek metra. Šlo o úsek metra C mezi Florencí (tehdy Sokolovskou) a Kačerovem. V loňském roce DPP oslavil 50 let od tohoto zlomového okamžiku.