Dopravu v Praze blokoval Rus na letních gumách. Jen do chvíle, než vystoupil šofér autobusu

02. 12. 202305:24
Dopravu v Praze blokoval Rus na letních gumách. Jen do chvíle, než vystoupil šofér autobusu
foto: Vít Hassan pro PrahaIN.cz/Doprava v pátek 1. prosince 2023

Praha se má podle meteorologů připravit na husté sněžení až do neděle. Ti poměrně divokou předpověď počasí ještě přiostřili pro oblast Vysočiny. Už v pátek ale byla situace v metropoli a v okolí nad síly silničářů.

Dopravní podnik na svých stránkách už v pátek informoval, že nejezdila linka 172 v úseku Velká Chuchle – Na Hvězdárně. Silnice nad Velkou Chuchlí byla zcela nesjízdná a linka jezdící ze Smíchovského nádraží tak končila ve Velké Chuchli.

O poznání horší situace byla v rámci Pražské integrované dopravy.

K páteční 16. hodině bylo nesjízdných 32 linek.

Naše redakce měla právě v pátek možnost hovořit s řidičem MHD s více jak desetiletou praxí. Jde o strýce jednoho z redaktorů, který se nám ozval sám. Pravidelně řídí v Praze 4. Po své směně popsal, jak vypadal jeho zasněžený den.

„Strašně,“ zhodnotil krátce.

„Klasika. Tak u Brumlovky nám začali na místech pro autobus houfně parkovat řidiči Bolt, dodávky to nechávají na blinkrech na chodníku, čímž já mám problém vyjíždět. Ve sněhu to bylo ještě těžší,“ posteskl si.

O pomoc nestál

Důvodem našeho rozhovoru však nebyly popsané nešvary.

„Jel jsem ulicí Antala Staška, už zdálky jsem viděl hodně silný opar nad jedním autem, které navíc couvalo. Jel jsem pomalu, nevěděl jsem, co se děje. Když jsem se přiblížil, uviděl jsem, jak auto popojíždí ze silnice tam a zase parkuje. Jak se kolébá. Pořád tam a zpátky a na plný kvalt. Vyšel jsem ven, protože za mnou bylo už tak deset aut. Byl to Rus, měl ruskou SPZ a měl naprosto sjeté letní gumy a zasekl se v korytu. To mi i řekl. Choval se arogantně a vykládal, že ho mám objet, proč na něj koukám, mával rukama jako na nádraží. Tak jsem se vrátil do autobusu a asi půl minuty troubil, až vylezla jeho dáma a dvacetiletý syn, oba se sluchátky v uších a auto zatlačili zpátky na parkoviště k masně,“ dodal šofér.

„Neměl jsem problém mu pomoct, ale když jsem slyšel ruštinu a viděl jeho přístup, tak jsem se na to vykašlal, za minutu bylo po všem, vytroubil jsem ho. Nechápu, jak vůbec může vyjet na letních gumách,“ dodal tento muž.

Podle jeho slov ale letní pneumatiky nejsou ani na začátku prosince ničím výjimečným. Každý rok je prý svědkem podobných incidentů, kdy auto uvízne nebo se stane až nezvladatelným. „V Michelské ulici dolů do Nuslí je to pravidelně,“ uzavřel.

Budějovická v pátek večer. Foto: PrahaIN.cz

Kdy musíte mít zimní pneumatiky?

„Dle Zákona o provozu na pozemních komunikacích a o změnách některých zákonů má řidič povinnost použít zimní pneumatiky v období od 1. listopadu do 31. března v případě, že je na silnici souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza anebo lze vzhledem k povětrnostním podmínkám předpokládat, že se na pozemní komunikaci během jízdy může vyskytovat souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza,“ potvrdilo redakci tiskové oddělení policie.

Za porušení povinnosti použít za stanovených podmínek zimní pneumatiky mohou policisté řidiči uložit pokutu příkazem na místě ve výši do dva tisíce korun. Pokud by další jízdou na nevyhovujících pneumatikách mohlo dojít k ohrožení bezpečnosti a plynulosti silničního provozu, jsou policisté za splnění určitých podmínek oprávněni zakázat řidiči další jízdu.

V pátek ve 21:00 bylo omezení provozu vlivem počasí na linkách 309, 313, 341, 399, 435 a 620 (aktuální situace je ZDE).

Cestujícím může informace o provozu poskytnout zákaznická linka PID na čísle 234 704 560.

Tagy

Speciály

Kudy kráčel zločin
Tajnosti slavných