foto: Jiří Zemen, PrahaIN.cz /Nový elektrický trolejbus Škoda E'CITY
Ekologizace veřejné dopravy. To je cesta, kterou se do budoucna musí ubírat v dalším rozvoji veřejné dopravní sítě Dopravní podnik hlavního města Prahy.
To je možné uskutečňovat postupným rozšiřováním sítě linek metra, to je ale finančně velmi náročné, a tak v tomto směru jde Praha jen pomalu. Další krok, a to rozšiřování tramvajové sítě na úkor autobusové, jde v metropoli o poznání úspěšněji. Dokládají to nově budované tramvajové linky.
Do těchto souvislostí pak jasně zapadá rozhodnutí rozšířit trolejbusovou dopravu v centru Prahy. Velmi o to stojí a usiluje, podle informací na svémwebu, i městská část Praha 4.
V dřívějších letech hrála přeprava trolejbusy v metropoli daleko větší úlohu. V šedesátých letech trolejbusy z města dokonce zmizely úplně. Pomalu se však do hlavního města vracejí. Výstavba trolejové trati není také zcela levnou záležitostí, a tak se pro začátek používají takzvané alternativní bateriové trolejbusy.
Ty mohou část trasy odjet s připojením na trolejbusové vedení, a tam, kde trolej není, využívají záložní baterii, kterou si cestou postupně nabíjejí.
Trolejbus v Podolí
Právě tento bateriový typ trolejbusů by se měl objevit i na dnes ryze autobusové lince 134. Ta spojuje Podolskou vodárnu a Dvorce. Místo, které je sice od sebe vzdáleno necelý kilometr, nicméně linka nejede mezi oběma konečnými přímo, ale obsluhuje malá sídliště a lokality v takzvaném Podolském kopci. Najede tak zhruba osm kilometrů.
Psali jsme
Na pražské letiště Václava Havla povede nová trolejbusová linka, kterou začne už od ledna budovat pražský dopravní podnik. Unikátní bateriové…
I kvůli tomuto lehce zvlněnému terénu byla doporučena odborníky na toto místo trolejbusová linka. Variantu bateriových trolejbusů prosazuje i radní pro dopravu městského úřadu Praha 4 Jaroslav Míth (ODS): „Do Podolí už v šedesátých letech trolejbusy jezdily, a tak využijeme dosavadní infrastrukturu, měnírny Na Dolinách a Zelené lišce, které tady ještě zůstaly z dob předchozího provozu trolejbusů a tramvají. Bude to přínos i z pohledu větší plynulosti jízdy a také kvůli tiššímu provozu,“ uvedl v tiskové zprávě Míth.
Zlomová událost
Pro Dopravní podnik Hlavního města Prahy by to byla převratná událost, protože zatím se vracely trolejbusy spíše do okrajových částí města. V tomto případě by se jednalo v podstatě o širší střed metropole a průlomové dopravní řešení
Dopravní podnik, na jehož bedra celá příprava spadla, má však jasné podmínky. Nejprve je nutné celou trasu rekultivovat, to znamená opravit zálivy a hlavně zcela a nezbytně opravit smyčku v ulicích Podolská a Vodárenská, která opravdu nevyhovuje jakémukoliv provozu.
Ve hře je i mnohem odvážnější varianta
Dopravní podnik dokonce navrhl, že v případě zavedení trolejbusové linky 134 by se mohlo zvažovat i její spojení s další současnou autobusovou linkou, která by se změnila na trolejbusovou. A to s linkou číslo 176, která zajíždí z Karlova náměstí až na Strahov. V tomto případě by šlo jen o protažení stávající linky 134 po vltavském nábřeží do lokality Palackého mostu a zde by už byla napojena na trasu linky 176. Podle Dopravního podniku by tak vznikla velmi lukrativní a zajímavá linka, která by mohla obsluhovat stovky cestujících.
Jenže propojení na Strahov je až v druhé fázi projektu. Zatím se jedná jen o přeměnu linky 134 na trolejbusovou. Podle střízlivých odhadů by k tomu mohlo dojít během tří nebo čtyř let.