Fik, fik, tumáte řidičák. Jak to chodilo za volantem ve Varnsdorfu?

04. 07. 202319:50
Fik, fik, tumáte řidičák. Jak to chodilo za volantem ve Varnsdorfu?
foto: Jan Svoboda, PrahaIN.cz/Autoškola, ilustrační foto

Médii v minulosti obletěl skandál, který byl nazván jako největší případ korupce při udělování řidičských průkazů v Česku. V hlavní roli se ocitli komisaři z města Varnsdorf. Udělili neoprávněně řidičský průkaz 722 osobám.

Případ se začal řešit v roce 2019, kdy na něj upozornil resort dopravy. Varnsdorf má totiž pouhých patnáct tisíc obyvatel. Zkoušky na řidičské oprávnění tu však skládal podobný počet lidí jako třeba v Ústí nad Labem, kde žije o osmdesát pět tisíc obyvatel více.

To se zdálo ministerstvu podezřelé.

Kriminalisté v souvislosti s případem uplácení zasahovali na několika místech už v roce 2020 (například ZDE).

Na začátku května tohoto roku oznámili novinářům policisté z děčínského policejního odboru, že v tomto případu bylo obžalováno šest osob. Jedná se o zástupce autoškol, zkušebního komisaře a tlumočníka. Jeden ze zkušebních komisařů v průběhu vyšetřování zemřel.

Úplatky podle policie dostávali komisaři od autoškol z celé republiky. Stovky lidí čelí stíhání za křivé svědecké výpovědi (například ZDE).

Svědectí absolventa

PrahaIN.cz hovořila s někdejším absolventem autoškoly, který dělal závěrečné zkoušky právě ve Varnsdorfu. Vše slíbil popsat pod podmínkou zachování anonymity, a to včetně názvu autoškoly.

Podle svých slov nebyla praxe v autoškole dostatečná. Jemu to ovšem nevadilo. Praxi měl odmala, pochází z menšího města, kde od útlého věku trénoval s otcem. „Na poli, na starých cestách, myslím, že ještě před vstupem do autoškoly bych už v pohodě zvládl provoz.“

Vše začalo teorií.

Místo jedenácti hodin, jak nakazuje zákon a studenti by měli probrat například výuku předpisů o provozu vozidel či výuku zdravotnické přípravy, v popisované autoškole to prý byla pouze jedna hodina.

„Možná ani to ne, tak padesát minut, jestli vůbec,“ popisuje muž, který autoškolu absolvoval před pěti lety.

Pak už nastal čas jízd. Těch má být podle zákona dvacet osm. Učitel byl podle slov absolventa nadšený, že zvládá řízení hned od počátku.

„První otázka nastala, jestli jsem už někdy řídil, tak jsem se jen usmíval. Byl nadšený, že to hned zvládám. První jízda trvala asi patnáct minut. Řekl mi, že základy mám a příště už můžeme jet na dálnici,“ popisuje.

Pár jízd a honem na závěrečky

Učitele ovšem chválí. Podle něj mu dal mnoho cenných rad a temperamentní povahou mu pomohl. Po deseti jízdách, z nichž každá prý trvala zhruba dvacet, maximálně třicet minut (podle zákona musí být 45 minut), začal s žákem řešit termín závěrečné zkoušky.

Ve Varnsdorfu.

„Upřímně? Dost mě to překvapilo, že po deseti docela krátkých jízdách už budeme řešit termín. Ale na druhou stranu, cítil jsem se za volantem dobře a připravený. Kdybych nebyl, tak mu to řeknu. Ale bylo to hodně překvapivé, jízd bylo fakt málo,“ popisuje absolvent autoškoly.

Důvody závěrečné zkoušky ve více než hodinu a půl vzdáleném Varnsdorfu?

Podle učitele byly jednoduché. „Řekl mi, že s tamními komisaři má špatné zkušenosti, že ho nemají rádi a tak dále. A taky říkal, že to tam udělám. Že jezdím úplně v pohodě a bude to bez problémů, ale kdyby náhodou, tak je to tam jisté.“

Od naplánování termínu závěrečných zkoušek ujel ještě dvě jízdy.

Deset minut a hotovo

Pak se vydal do patnáctitisícového města v nejsevernější části Česka. Zkoušku z teorie zvládl bez zaváhání, prý se pečlivě učil a celkově mu tyto věci nebyly cizí.

„Myslím, že jsem ztratil třeba jeden bod. Už nevím přesně.“

Pak nastal čas na to hlavní, závěrečná zkouška z autoškoly. „Ačkoli mi říkal, že to určitě udělám a já si na to věřil, řídil jsem opravdu bez problémů, byl jsem stejně nervózní, nebudu lhát,“ popisuje.

Zkouška prý trvala asi deset minut.

„Jel jsem chvíli Varnsdorfem. V tom městě chcípl pes. Během cesty jsem nepotkal snad jediné auto, žádný provoz. Po deseti minutách přišla gratulace, mám to v kapse,“ usmívá se.

Dnes je tomu už pět let. Absolvent dodnes dennodenně jezdí v provozu a za tu dobu neměl jedinou autonehodu. „Začal jsem jezdit hned po vydání řidičáku. Autoškola mě toho naučila docela dost, ale hlavně to bylo o mně.

Spíš jsem chtěl říct tuhle zkušenost, protože se mnou to bylo úplně v pořádku, neměl jsem důvod nejít na závěrečky takhle brzy a ani je neudělat, ale na druhou stranu, kdyby to byl nějaký trouba, co neumí řídit a proces by tam byl stejný, může se stát průser. Blbců na silnici potkávám dennodenně desítky,“ uzavřel absolvent.

Učitel odešel

Zachování anonymity autoškoly jsme dodrželi.

O autoškole jsme si však zjišťovali víc. V recenzích na portále Všechny-autoškoly.cz, kde se hodnotí, jsme našli jak pozitivní, tak i negativní recenze.

Negativní převažovaly.

Dočetli jsme se podobné věci, jež nám vyprávěl absolvent. Jízdy podle neanonymních uživatelů trvaly místo pětačtyřiceti maximálně dvacet pět minut a k závěrečným zkouškám se mělo jít opravdu dříve, než by se správně mělo.

„Zeptal se, kde bych chtěla dělat závěrečky. Jestli v ..., ..., nebo ve Varnsdorfu, kde to prý udělám určitě. Chtěla jsem v ... a on začal řvát, že to tady neudělám, že mě vyhodí za tohle a za tohle,“ psala jedna z uživatelek.

Autoškolu jsme kontaktovali a ptali se. Telefon zvedl současný provozovatel, který prozradil, že zmiňovaný učitel po skandálu odešel. Závěrečné zkoušky ve Varnsdorfu prý už nedělají. Informace o tom, že by byl zapleten společně s obviněnými, však neměl.

V současné době dotyčný lektor působí v jiném městě.

Tagy

Speciály

Kudy kráčel zločin
Tajnosti slavných