Jsem snad Rothschild? Čtenář napsal o aktuální ceně půjčení elektrokoloběžek

25. 05. 202314:36
Jsem snad Rothschild? Čtenář napsal o aktuální ceně půjčení elektrokoloběžek
foto: Anna Vančová pro PrahaIN.cz/Elektrokoloběžky Bolt

A že by se mu vypůjčení hodilo, jak server PrahaIN.cz informoval Ondřej Steklač, pětatřicetiletý, dosud svobodný pracovník IT. Ten bydlí poblíž Puškinova náměstí v Bubenči a nyní sehnal dobrou práci u Výstaviště v ulici Strojnická.

Počasí je pěkné, májové.

A tak vyzkoušel elektrokoloběžku na cestu domů.  Ta vzdušnou čarou vede přes Stromovku. Jak to dopadlo? Podívejte se.

Foto repro se svolením Ondřeje Steklače

„Půjčil jsem si elektrokoloběžku od Boltu u hlavního vstupu do Stromovky a jel přes park kolem ruské ambasády na Puškinovo náměstí, kde má Bolt stanoviště. Cesta mi trvala 15 minut a byla příjemná, jen místy ve Stromovce hrbolatá, tam, kde kořeny stromů vyboulují asfalt. Musel jsem dávat bacha a objíždět to, ale jinak to bylo super,“ prozradil pro PrahaIN.cz s tím, že nové zaměstnání je slušně placené, přesto když se podíval na vyúčtování, nechá si napříště podobné „laskominy“ ujít.

Ondřej má roční lítačku, a tak ji využívá. Jenže spojení mezi jeho domovem v ulici Verdunská a pracovištěm u Výstaviště, byť je to vzdušnou čarou něco přes dva kilometry, je mimořádně nešikovné, a tak by elektrokoloběžku moc rád využil.

„Můžu si koupit kolo, ale je velké, neskladné a co když si po práci domluvím s někým rande? Co pak s kolem?“ ptá se. Elektrokoloběžka má tu výhodu, že si ji na jednom místě vypůjčí a na jiném vrátí a nemusí přemýšlet, co s ní, jak nám vysvětlil.

Navíc je s ní cesta časově mnohem výhodnější.

Zjistili jsme mu možnosti MHD:

  • Tram 17 na Staroměstskou pak metrem A na Dejvickou, pak pěšky (18min + 5-10min pěšky)
  • Tram 17 na Strossmayerovo náměstí, pak tram 26 na Dejvickou, pak pěšky (15min + 5-10min pěšky)
  • Tram 17 na Strossmayerovo náměstí, pak tram 8 na Hradčanskou (10min + 10-15min pěšky)
  • Tram 6, 12, 17 na nádraží Holešovice, pak metrem na Dejvickou (s přestupem na Muzeu) (17min + 5-10min pěšky)

Drahé, drahé, drahé

Dále se PrahaIN.cz zajímala o ceny elektrokoloběžek nejen u Boltu (respektive jejich mobilní aplikace), ale i u druhé společnosti, která je v Praze provozuje, Lime (přes mobilní aplikaci Uber či Lime). Výsledek? Je to prašť jako uhoď.

U Boltu stojí jedna minuta šest korun. Koloběžky Lime mají sazbu za odemčení (25 korun), poté minutu za 4,90. Nabízejí též tak zvaný Ride pass, kde prý ušetříme na minutovém jízdném. 60 minut za 119 korun (platí na 3 dny); 120 minut za 219 korun (platí na 5 dnů); 290 minut za 479 korun (platí na 7 dnů). Spočítali jsme tedy, kolik by zaplatil Ondřej, pokud by jezdil do práce a z práce s elektrokoloběžkami Lime. Ondřej potřebuje koloběžku denně na 30 minut, pracovní týden tak vychází na 150 minut. Musel by si tedy zaplatit nejdražší Ride pass, což by ho měsíčně vyšlo na 1916 korun.  Cena roční jízdenky pro Prahu je 3650 korun, což vychází na méně než 310 korun za měsíc. 

„Všichni si na elektrokoloběžky stěžují, že se všude válí, že na nich jezdí vožralí magoři, co nedají přednost chodcům… To se fakt nedivím, protože normální Pražan si ji za takovouhle cenu na cestu do práce nepůjčí,“ říká Ondřej. A dodává: „Bolt evidentně cílí na bohaté turisty. Pak se nesmí divit, že si na ně Pražani jen stěžují.“

Bolt odpovídá

Oslovili jsme i Bolt. „ Jedna minuta stojí 6 korun, což z nich činí dopravní prostředek pro víkendovou turistiku, a to spíše pro cizince. Pro běžného Pražana, který by uvažoval o tom, že bude jezdit třeba do práce, je to cenově nedostupné. Zvažovali jste nějakou slevu či něco jako lítačku, aby se elektrokoloběžky staly cenově přístupnější?“

„Věříme, že cena za naše služby je adekvátní. Není našim cílem městskou hromadnou dopravu nahrazovat, ale spíše doplňovat, tak aby se snížil počet aut ve městě. Slouží ke kratším cestám do cca 3 km. Našimi zákazníky jsou především místní, kteří tvoří 74 procent  všech uživatelů koloběžek v Praze. Zbývajících 26 procent jsou pak turisté z Čech i zahraničí.  Obliba koloběžek rok od roku stoupá a stejně tak počet jízd a kilometrů,“ sdělil Peter Mesarč, Country Manager Rentals CZ & SK společnosti Bolt. 

„Za hezkého počasí chodím pěšky, je to tak pětařicetiminutová cesta a udělám něco pro zdraví. Jinak MHD. To už by mi taxík od Boltu přišel pomalu levněji,“ zakončil Ondřej Steklač.

Tagy

Speciály

Kudy kráčel zločin
Tajnosti slavných