foto: Vít Hassan pro PrahaIN.cz/Nádraží Bubny
Cesta od Kladna nebo Kralup na pražské Masarykovo nádraží bude od června komplikovanější. Kvůli kombinaci vlakové výluky a absence tramvajové linky 14 čekají cestující minimálně dva přestupy. Nespokojení jsou místní obyvatelé i radnice Prahy 7.
S pokračující rekonstrukcí Masarykova nádraží chystá Správa železnic sérii výluk, která se dotkne řady vlakových linek směřujících do metropole od severu. Od června až do konce roku budou začínat i končit už ve stanici Praha-Bubny.
Výluka se bude od 1. června přibližně do letošního prosince týkat linek R24 od Rakovníka, R45 od Kladna a S5 od Kladna. Ještě delší omezení, přibližně do podzimu 2027, čeká cestující na lince S4 (U4) od Kralup nad Vltavou, respektive Ústí nad Labem.
Do centra se dvěma přestupy
Ačkoli se nová vlaková stanice v Bubnech nachází v bezprostřední blízkosti metra i tramvajové zastávky Vltavská, cestující směřující dále do centra metropole budou muset minimálně dvakrát přestupovat.
Hlavní komplikací je zrušená tramvajová linka 14, která ještě do otevření Dvoreckého mostu nabízela přímé spojení Vltavské a Masarykova nádraží, stejně jako propojení Holešovic s metrem B.
„Od června nebude možné se do centra dostat už ani vlakem,“ řekl redakci mluvčí Prahy 7 Martin Vokuš. Nový spoj 34/6, který čtrnáctku částečně nahradil, jede podle jeho slov do centra velmi dlouho, bývá přeplněn a zpožďuje se.
Psali jsme
Na dětském hřišti Okrouhlík v Praze 5 došlo v minulých dnech k vážnému úrazu dítěte. Z preventivních důvodů byla skluzavka uzavřena a městská…
Ke kritice se připojili mimopražští cestující
O vlně kritiky, kterou zrušení původní linky vyvolalo, jsme již informovali. K naštvaným obyvatelům Prahy 7 se nyní připojili také lidé dojíždějící z Kralup a Kladna. Nespokojená je s novým dopravním řešením z dílny ROPIDu také radnice sedmé městské části.
„Kromě zachování linky 14 jsme navrhovali i jiná možná řešení, jako je zavedení speciální linky Maniny-Hlavní nádraží, která by jezdila přes Štvanici a Masarykovo nádraží. Rychlé spojení s centrem a metrem B by pro Holešovice zajistila. Bohužel žádné naše návrhy k ničemu nevedly,“ dodal Vokuš.
ROPID si ale za svým postupem stojí. „Současné řešení je nejlepší možné a kapacitně odpovídá poptávce cestujících. Jen s tím, že cesta z dolních Holešovic do centra je časově o něco delší,“ uvedl pro PrahaIN.cz mluvčí organizace Filip Drápal.
Podle Správy železnic umožní výluka spojů od Negrelliho viaduktu dokončení přestavby Masarykova nádraží do konce příštího roku. Výsledkem má být moderní a kapacitní nádraží s novými nástupišti.