„Krize se promítá. Lidé jsou opatrnější v utrácení peněz,“ říká Přibáň o sbírce na jeho další cestu

27. 06. 202316:37
„Krize se promítá. Lidé jsou opatrnější v utrácení peněz,“ říká Přibáň o sbírce na jeho další cestu
foto: Transtrabant, se svolením /Příprava na Mongolsko

Dan Přibáň se proslavil svými cestami po světě v trabantech, stvořil cestovatelský projekt Transtrabant. Jeho dokumentární snímky se vysílaly v biografech, ale i na České televizi. Během těch let si získal obrovskou fanouškovskou základnu, která mu několikrát s jeho velkolepými cestami finančně pomohla. U svého nového projektu ale vidí, že krize doléhá na všechny a lidé jsou v utrácení peněz daleko opatrnější.

Na svoje projekty, jako například Trabantem napříč Tichomořím, Trabantem tam a zase zpátky či deskovou hru a knihu na toto téma vybral v průběhu několika let na portálu Startovač více než patnáct milionů korun. Základnu příznivců má jednoduše velkou.

„Přiznám se, že jsem to nikdy nepočítal, kolik je to dohromady,“ říká Dan Přibáň.

Nyní ho čeká další cesta. Nebude se ovšem jednat o jízdu trabantem, nýbrž specifickým autem LuAZ-967. Jedná se o automobilového obojživelníka z Ukrajiny, který se původně vyráběl pro armádu Sovětů.

Přibáň a jeho tým mají pro toto vozidlo specifické pojmenování - žlutá žába. S ní se chtějí vydat do Mongolska.

Trasa by měla mít kolem dvaceti tisíc kilometrů. Pojede se přes Turecko, Írán, Turkmenistán, což je mimochodem jedna z nejuzavřenějších zemí světa, a také Uzbekistán. Odtud by se měl Přibáňův tým vydat přes Kazachstán a Rusko až do Mongolska.

Právě cestu přes Rusko bere Přibáň jako možnost, jak do zábavného dokumentu dostat i vážnější podtóny.

V Mongolsku prý očekává všechno, jen ne monotónní prázdnotu. Krajina se tu prý mění z velehor v lesy, z lesů ve stepi, ze stepí na pouště a z pouští na hluboká jezera.

Trasa expedice. Zdroj: Transtrabant, se svolením 

Krize je vidět, říká Přibáň

Stejně jako u předchozích projektů, které měly velký úspěch, i nyní Přibáň vybírá peníze na Startovači. V současnosti vybral něco přes 700 tisíc korun. Je vděčný, ale pozoruje, že doba se změnila.

„Jsme rádi, je to dobré, ale bývalo to lepší. Ta krize je vidět opravdu všude. Rozhodně se to promítá. To momentum toho nástupu je opravdu jiné. Vidíme to třeba i na sponzorech. Je to cítit všude, že jsou lidé daleko opatrnější v utrácení peněz,“ řekl Přibáň serveru PrahaIN.cz.

Sponzorů je podle něj mnohem méně. A také se přeorientovávají.

„Klasičtí sponzoři postupně, ať už kvůli covidu nebo válce, se postupně přeorientovávají na něco jiného. Mají jiné strategie. Třeba náš nejtradičnější sponzor, výrobce energetických nápojů Big Shock, což byl velký podporovatel motorsportu a motorismu, tak během covidu přešli na gaming, úplně se přeorientovali. Po dvaceti letech podpory aut, když se během covidu nejezdilo, začali podporovat hráče,“ popsal Dan Přibáň.

Tagy

Speciály

Kudy kráčel zločin
Tajnosti slavných