foto: Rudolf Komár, PrahaIN.cz/Elektrokoloběžky, ilustrační foto
Problémy způsobené uživateli sdílených kol a koloběžek narůstají. Právě proto se na neukázněné koloběžkáře a cyklisty zaměří městská policie v rámci bezpečnostní akce Koloběžka. Dohlížet bude na nesprávný způsob jízdy na celém území hlavního města.
Podle tiskové zprávy magistrátu si městští strážníci posvítí na uživatele sdílených kol a koloběžek v průběhu posledního prázdninového víkendu. Celkem do ulic vyrazí 64 strážníků speciálních hlídek. Jejich prací bude odhalovat, dokumentovat, projednávat a případně oznamovat přestupky koloběžkářů a cyklistů.
„Akci městské policie vítám. Zvláště provoz půjčovaných koloběžek představuje v širším centru hlavního města velký problém, ať už kvůli neukázněné jízdě či často bezohlednému parkování na chodnících. Akce Koloběžka je jednorázová, kromě toho ale pracujeme na dlouhodobém řešení, jehož cílem je zvýšit bezpečnost na pražských chodnících,“ uvedl primátor Prahy Bohuslav Svoboda (ODS).
Problémem jsou sdílené koloběžky
Největším problémem jsou v ulicích Prahy sdílené koloběžky a kola komerčních poskytovatelů. Jejich uživatelé často jezdí po chodnících a nevhodně parkují. Právě takové chování by měla akce Koloběžka zachytit.
Problémy s poskytovateli sdílených koloběžek se přitom hlavní město snaží řešit dlouhodobě, překážkou je ale nedostatečná legislativa. V současné době se připravuje nové memorandum, které má například upravit oblasti zákazu parkování, zákazu vjezdu i postup pro odstraňování koloběžek. Fungovat by měla i kontaktní linka, kam bude možné nevhodně zaparkovaná kola a koloběžky nahlásit.
Cyklisté jezdí po chodníku i v protisměru
Nejčastějšími přestupky je jízda po chodníku, nerespektování dopravního značení, jízda po přechodu pro chodce a jízda v protisměru. Za případný spáchaný dopravní přestupek přitom koloběžkářům a cyklistům hrozí pokuta až do výše 2 tisíc korun. V případě jízdy po požití alkoholu nebo drog pak můžou zaplatit od 2,5 do 20 tisíc korun, pokud jsou ve stavu vylučujícím způsobilost, pak dokonce 25 až 50 tisíc korun.
Do července letošního roku zatím městská policie řešila 3.211 cyklistických přestupků. Uložila za ně 468 pokut v celkové výši 166.900 korun. V loňském roce bylo zjištěno 6.667 přestupků a uděleno 1.142 pokut ve výši 284.300 korun.
Psali jsme
Praha bojuje proti elektrokoloběžkám povalujícím se uprostřed chodníků nebo přímo před vchody do domů budováním nových speciálních parkovacích…
Nejde pouze o sezónní problém
Problematikou se strážníci zabývají celoročně. Díky klimatickým změnám už totiž nejde pouze o sezónní záležitost. Cílem přitom není pouze represe, ale také prevence. Tu se snaží městská policie řešit pomocí akcí, které se zaměřují na vybrané frekventované cyklostezky a upozorňují cyklisty zejména na nedostatky v jejich vybavení.
Podzim pak každoročně patří akci s názvem Nejezdi jako netopejr. Jde o preventivně informační kampaň, která si klade za cíl upozorňovat cyklisty na pravidla stanovená zákonem o provozu na pozemních komunikacích i při jízdě na kole, zejména pak na povinnost být správně osvětlen.
Rázně zakročila Praha 2
Dlouhodobou snahu o nastavení jasných pravidel pro provozování služeb sdílených kol a koloběžek dotáhla do konce například Praha 2. S provozovateli uzavřela společnou dohodu o provozu. Její součástí je například přesné vyznačení dohodnutých parkovacích míst na území Prahy 2 v mobilních aplikacích. Odkládání koloběžek, elektrických koloběžek, jízdních kol i elektrických jízdních kol mimo tato místa je zakázáno.
Smluvní ujednání dohody zároveň definuje lokality, kde bude jízda zakázána nebo povolena jen se sníženou rychlostí. Primárně se jedná o parky (například Riegrovy sady, Grébovka, Ztracenka) a vybrané části plochy na náměstí Míru nebo na Karlově náměstí. Součástí dohody je také zákaz používání akustických signálů k lokalizaci v nočních hodinách.