foto: Markéta Šálková, PrahaIn.cz/Placené parkovací zóny, ilustrační foto
V roce 2021 se vybralo v metropoli z parkovacích zón na poplatcích necelých 919 milionů korun. Po odečtení nákladů a daní činí zisková částka asi 539 milionů korun. Informaci přinesla ČTK, údaje získala z magistrátních dokumentů připravených pro zasedání Rady hlavního města Prahy, které proběhlo první srpnový den letošního roku.
Finance určené k vyplacení se dělí napůl mezi magistrát a jednotlivé městské části, kde jsou zřízené parkovací zóny. Jedná se celkem o čtrnáct městských částí, mezi které patří Praha 1 až Praha 10, a dále Praha 13, 16, 18 a 22. První modré zóny byly zavedeny v polovině devadesátých let minulého století. V některých městských částech nefungují placené parkovací zóny na celém jejich území, týká se to například Prahy 4, 5 nebo 8.
Kdo dostane nejvíc
Největší částku tradičně získává první městská část, čistý zisk zde činí asi 137,7 milionů korun, z něhož dostane městská část necelých 76 milionů korun. Další v pořadí největšího výběru peněz za parkování je Praha 2, kde zaplatili řidiči zhruba 76 milionů korun, místní radnice tak získá asi 38 milionů korun. Přibližně 63 milionů korun utržili z existence parkovacích zón v Praze 4 a v šesté městské části, což znamená přínos pro radniční rozpočty ve výši zhruba 31 milionů korun.
Na dotaz redakce PrahaIN.cz, jak s těmito prostředky naloží, nám z radnice Prahy 4 potvrdili, že se pro ně jedná o příjem do rozpočtu, který není účelově určen a rozdělí ho do jednotlivých rozpočtových položek, podle potřeb městské části.
Se ztrátou skončil provoz zón v Praze 9, kde činily náklady na provoz asi 34 milionů korun a zároveň byly zhruba o tři miliony vyšší než celkové vybrané poplatky. Podobně velká je ztráta také v Praze 18, zde ji však způsobil úplně nejmenší celkový výběr financí, který dosáhl asi 6,5 milionů korun.
Nejvíce peněz vyberou městské části z rezidentních modrých zón. O něco méně pak v parkovacích automatech. Fyzické osoby mající trvalé bydliště ve vymezené oblasti platí roční poplatek ve výši 1200 korun. Parkovací oprávnění pro fyzické nebo právnické osoby, které chtějí získat stání pro vozidlo v souvislosti s podnikáním, činí 36 tisíc korun.
Více informací o jednotlivých parkovacích modrých zónách pro rezidenty, smíšených fialových a oranžových návštěvnických zónách, dále o mapách cenových zón, jednotlivých cenících a provozu výdejních míst pro oprávnění k parkování lze najít na webu parkujvklidu.cz.
Náklady na provoz parkovacích zón
Provoz výdejních míst, které vydávají parkovací oprávnění a starají se o jejich prodej, zajišťují jednotlivé radnice a náklady na jejich fungování jsou jim hrazeny z vybraných poplatků.
Veškeré výdaje spojené s provozem placených zón hradí Technická správa komunikací, jež je jejich správcem. Zajišťuje obnovu dopravního značení, umístění dopravních značek a také údržbu provozních automatů. Má na starosti také monitoring dat z návštěvnických zón pomocí speciálních kamerových vozidel a kompletní sběr dat pomocí softwaru, který sbírá a kompletuje data od rezidentů, abonentů a návštěvníků.
Psali jsme
POLITICI VLASTNÍMI SLOVY ODS pro Prahu 10 na svém Facebooku 24. července k parkování