foto: Georgi Bidenko, PrahaIN.cz/Čerpací stanice v Praze
Ceny pohonných hmot se v hlavním městě tradičně drží na nejvyšších hodnotách z celé republiky. I v metropoli je ale možné tankovat výhodněji. Zajížďka několika kilometrů může mnohdy ušetřit i desítky korun. Podívali jsme se na nejlevnější a nejdražší pražské čerpací stanice.
Většina motoristů pravidelně sleduje ceny pohonných hmot tak, aby při každodenním cestování co nejvíce ušetřila. Existují přitom tradičně levnější benzinové stanice, ale také ty výrazně dražší. Zapomínat ale nesmíme ani na kvalitu pohonných hmot, protože některé stanice nemají mezi řidiči příliš dobrou pověst.
K 23. lednu 2024 se ceny benzínu v Praze pohybují někde mezi 34 až 39 korunami. Rozdíl je tak i pět korun na litr. Tradičně nejlevnější jsou čerpací stanice Tank ONO. Ceny mají jednotné pro všechny své pobočky na území republiky a k nalezení jsou vždy aktuálně na webu.
Nejlevnější benzín stojí 34,90
Přímo v Praze jsou pobočky dvě, a to ve Štěrboholech a v Dolních Měcholupech. Za litr Naturalu 95 na obou zaplatíte 34,90 korun. Diesel pak stojí 34,50 korun. Obě čerpací stanice jsou u motoristů velice oblíbené a často se tu stojí dlouhé fronty. Jde o jistou daň za levné parkování. Při návštěvě je s tím třeba počítat.
Za 34,90 je možné Natural 95 i Diesel natankovat také na čerpací stanici G.A.S. Petroleum na Praze 4 v Kunraticích. Shodnou cenu benzínu nabízí i Petronal v Uhříněvsi. Diesel tu stojí 34,50.
Benzín za 35,50 se dá natankovat i na Radlické ulici, nedaleko Galerie Butovice u čerpací stanice PRIM, jen pozor, pohonné hmoty u každé jednotlivé pumpy této společnosti se mírně liší.
Psali jsme
Že ceny pohonných hmot stále stoupají a ti, kteří mají možnost, jezdí nakupovat podstatně levnější benzín a naftu k polským sousedům, jsme již…
Obchody nabízejí ideální poměr ceny a výkonu
Dobrou a úspornou volbou bývají i čerpací stanice velkých obchodů. Například Makro má v Praze 3 stanice. Na Černém Mostě, v Průhonicích a ve Stodůlkách. Ve všech vyjde Natural 95 na 35,30 korun a diesel na 34,90.
Jak naší redakci sdělil profesionální řidič, podle jeho zkušeností je právě nákup u velkých obchodů z hlediska poměru ceny a kvality nejvýhodnější. „Když jsem dříve tankoval u těch levných stanic, jako je ONO, benzín mi vydržel na mnohem méně kilometrů. Bylo to sice levnější, ale tankoval jsem víc. Teď tankuji u Makra a jsem spokojený,“ uvedl.
Drahé jsou značkové prodejny
Na druhé straně žebříčku, tedy mezi těmi nejdražšími čerpacími stanicemi, najdeme značkové prodejny. Příkladem může být Shell, kde benzín stojí minimálně 38 korun 50 haléřů. Poboček je po Praze nespočet a cena pohonných hmot se na nich liší v závislosti na lokalitě. Poblíž Pražského okruhu nebo dálnic zaplatíte ještě více, na D1 například téměř 41 korun. Vyplývá to z informací na webu mbenzin.cz.
Podobně jsou na tom s cenami také pobočky čerpacích stanic MOL, kde litr benzínu vychází na 38,90 korun. Od 38,30 až po 39,50 korun ukazují stojany u čerpacích stanic OMV. I zde záleží na konkrétní lokalitě. Nejlevnější je tankování například v Řepích, nejdražší naopak na dálnici D8 nebo Jižní spojce. I tyto informace přináší web mbenzin.cz.
Rozdíl i pět korun na litru
Rozdíl v cenách pohonných hmot na území hlavního města tak může činit i pět korun na litru. To je v případě většího tankování už poměrně markantní rozdíl, který dokáže ušetřit nemalou částku. Zvláště pro ty, kdo tankují pravidelně.