foto: Redakce, PrahaIN.cz/Vlak; ilustrační foto
České dráhy slibují cestujícím již brzy kvalitnější pokrytí mobilním signálem po celou dobu jízdy. Vypsaly totiž veřejnou zakázku na dodavatele 5G opakovačů mobilního signálu, které by měly lepší spojení se světem zajistit v jednotkách Pendolino, railjet a InterPanter. Národního dopravce jejich pořízení vyjde až na 132 milionů korun.
Jak v tiskové zprávě uvedl Český telekomunikační úřad (ČTÚ), až 57 procent cestujících omezují při cestách ve vlacích výpadky hlasových a datových služeb. Nebývají přitom způsobeny špatným pokrytím vlakových koridorů, ale útlumem signálu způsobeným moderními vlakovými soupravami. Pomoci mají speciální technické prostředky.
Moderní železniční vozy se totiž z hlediska propustnosti elektromagnetických vln chovají jako takzvaná Faradayova klec. Omezují průchod rádiových signálů z vnějšího prostředí do vozu, stejně jako průchod signálů z vozu do vnějšího prostředí. Čím modernější navíc vůz je, tím je jeho negativní vliv na rádiové signály větší. ČTÚ to uvádí v květnové monitorovací zprávě.
Tyto negativní vlivy jsou dány moderními materiály skříně vozu. Například použitím pokovených oken, která sice díky velkému teplotnímu odporu zlepšují teplotní izolaci vozů, stojí ale v cestě mobilnímu signálu. Pomoci mají takzvané opakovače mobilního signálu.
Volání bude pohodlnější do konce příštího roku
S těmi už České dráhy počítají. Zadávací dokumentace veřejné zakázky předpokládá dodání a instalaci 5G opakovačů do všech jednotek Pendolino a InterPanter a šesti jednotek railjet. Hotovo by mělo být do konce příštího roku. Předpokládaná hodnota zakázky činí 132 milionů korun.
Zařízení jsou podle tiskové zprávy dopravce schopna přenášet signál mobilních operátorů do vlaku a případně zesilovat výstupní výkon signálu. Útlum způsobený vozovou skříní se tak eliminuje. Míra zesílení se navíc upravuje dynamicky v závislosti na aktuálním pokrytí a pro všechny operátory bez rozdílu.
Kromě samotného opakovače sestává celé řešení z externí širokopásmové antény podporující přenos GPS, útlumového filtru a interní infrastruktury na palubě vlaku, která zajistí distribuci signálu.
Psali jsme
Po celé dva prázdninové měsíce byl v oblasti Václavského náměstí dočasně přerušen provoz tramvají. V září bude toto omezení pokračovat. V úseku…
I na hlavních koridorech jsou bílá místa
„Větší dostupnost hlasových a datových služeb je jednou z našich hlavních priorit ve vztahu ke službám na palubách našich vlaků. Stále se totiž na hlavních koridorech objevuje spousta bílých míst, kde si z vlaku prostě nezavoláte, ani se nepřipojíte na internet. Instalace opakovačů, případně také speciálně upravených oken pro snazší průchodnost signálu do jedoucího drážního vozidla, představuje důležitý krok, kterým tuto situaci ve vlacích výrazně zlepšíme,“ uvedl ve zprávě Michal Krapinec, předseda představenstva a generální ředitel Českých drah.
Vlak se podle jeho slov díky nové technologii promění v plnohodnotný train-office. Oproti automobilové dopravě tak vlaky posílí konkurenční výhodu. V posledních dvou letech byla technologie testována v jedné z jednotek railjetu.