Parkujte u nádraží ve středních Čechách, tam je to nejlepší, vzkazuje radní

07. 04. 202314:37
Parkujte u nádraží ve středních Čechách, tam je to nejlepší, vzkazuje radní
foto: Redakce PrahaIN.cz/Vojtěch Ryvola

ROZHOVOR: Radní pro dopravu Prahy 1 Vojtěch Ryvola (Naše PRAHA 1) řeší tuto problematiku dlouhodobě. PrahaIN.cz s ním hovořila o aktuálních tématech. Od třicítky na silnicích až po mýto.

Pane radní, jste autorem koncepce parkování v metropoli. Dokáže podle Vás něco změnit?

Autorem bych se nenazval, ale velkým propagátorem změn ano. Je skvělé, že mám na co navázat, a to na připravované úpravy parkování mého předchůdce, emeritního radního Bureše. A je nadějné, že jsme se na nutné změně shodli i s novým náměstkem pro dopravu Zdeňkem Hřibem.

Může být konkrétní?

Modré zóny musí patřit pouze rezidentům, jejich servisu a návštěvám. Pro ostatní je tu fialová. Na modré žádné „Parkuj v klidu“, žádné výjimky z výjimek. Je pravdou, že jsou ještě městské části, kde zóny nejsou, ale narůstající problémy s parkováním postupně nutí k zónovému parkingu přejít další městské části.

Kolik parkovacích míst vlastně Praha nabízí? A kolik by jich bylo ideálně zapotřebí?

Domnívám se, že parkovacích míst je v Praze pro rezidenty i abonenty dostatek, leč už nikoli pro „zelenou“ Prahu. Dnes je pro mne pražský problém dopravy 50-60 kilometrů za hranicí metropole. Tisíce Pražáků si postavilo ve Středočeském kraji a denně dojíždí za prací či nákupem. A další tisíce jsou Středočeši odjakživa, leč jezdí za prací sem. I my na Praze 1 máme v noci množství ulic poloprázdných, co přes den praskají ve švech.

Jaké městské části jsou nejpřetíženější?

Je zřejmé, že nejvíce trpí střed města, ale dnes už neseženete po osmé hodině místo na parking ani v okrajových částech. A když bloudíte hodinu na okraji Prahy, tak to raději příště vezmete rovnou do centra. Ono to nějak dopadne…

A kde je to tedy nejlepší?

Na mnohých nádražích ve středních Čechách.

Vývoj?

Doufám, že po zavedení nových zásad pro parkování bude dobře i v Praze.

Zase poprosím o konkrétní věci.

Jen pro příklad. Je normální, aby měly hotely v centru desítky parkovacích míst před budovou? Aby parkování na Malostranském náměstí stálo stejně jako v okresním městě na sídlišti? Aby v jednom domě sídlilo 500 firem a každá firma měla parkovačku?! Aby se firmy živily kšeftováním s parkovacím časem? Aby cizinec, který dostal botu, po čtrnácti dnech odjížděl s pokutou 1.500 korun bez úhrady parkovného?

Chápu. Ale jaká konkrétní opatření nebo plány máte a koho pro jejich realizaci potřebujete?

Konkrétních bodů opatření je mnoho a budu je předkládat v příštích týdnech. Nejdříve musí projít komisemi, výbory a radami velké Prahy a městských částí.

Hlavně mám dobrý pocit z toho, že si všichni uvědomujeme, že to dnes není pouze vnitřní věc Velké Prahy (administrativní rozšíření, pozn. red.), ale i Středočeského kraje a vlastně celých Čech. Základem je nabídnout co největší komfort příjezdu a odjezdu. Systém velkých záchytných parkovišť s vynikajícím napojením na MHD, komfortní systém parkingu u nádraží ve Středočeském kraji s pohodlným vlakem a jasná pravidla parkování v Praze, to je budoucnost. A proto je skvělé, že se ve vizích potkávám nejen s radním Hřibem, ale i s oběma radními pro dopravu Středočeského kraje, tedy Bendlem a Boreckým.

Souhlasíte s mýtným v Praze?

Určitě jsou úseky, kde bych souhlasil okamžitě. Mnohá náměstí, ulice i celé oblasti by si to opravdu zasloužily. 

Omezil byste dopravu v centru například o dodávky?

Zásobování je v centru nutností. Ono se úplně vše na kola nevejde, moje snaha ale je, že se má vozit pouze to nutné. Kdo vymyslí, jak rychle nás odvyknout objednávat si i kartáček na zuby s dovozem až do domu, ode mne dostane plaketu za záchranu dopravy v Praze. Dle mých informací Prahu dnes nejvíce netrápí tranzit, ale rozvozy. Každé druhé auto někomu veze svačinu či dopis.

Souhlasíte se snížením rychlosti na třicítku?

Celoplošně nikoliv.

Takže?

Jestli chceme zhroucení trafikonu MHD, tak bychom se vydali správným směrem. Kde je to potřebné z důvodu bezpečnosti, tak prosím, ale jen proto, abychom vyhnali auta z Prahy, to je krok do tmy.

 

Tagy

Speciály

Kudy kráčel zločin
Tajnosti slavných