foto: Misha Veselý, PrahaIN/Přechod na Želivského
Žijeme v uspěchané době, to je fakt. „Práce kvapná, málo platná," říká staré české přísloví. V případě bezpečnosti ale platí spíše: „Dvakrát měř a jednou řež.“ V loňském roce zemřelo v České republice kvůli nehodám jednaosmdesát chodců. V porovnání s úmrtími následkem koronaviru se to zdá jako zanedbatelné množství, ale není to pravda. Stačilo by více pozornosti a oběti by nebyly žádné.
Sami jste to zřejmě zažili na vlastní kůži. Chodec vstoupí do silnice bez rozhlédnutí, ideálně s mobilem v ruce. Řidič v automobilu se hádá se spolujezdcem, telefonuje, nedává pozor na cestu. Chování dospělých následují děti a na průšvih je zaděláno. V poslední době na bezpečnost chodců v dopravě cílí mnoho kampaní. Opakování ale není nikdy dost.
Připomeňme, jak v říjnu srazilo na Praze 9 auto nezletilou dívku. Řidič tehdy ujel a pomoci se jí dostalo jen díky náhodné kolemjdoucí. Ne každý ale musí mít takové štěstí, obdobný případ se stal nedávno i v České Lípě. Dívka vstoupila do vozovky a zadívala se do telefonu, když si auta všimla, bylo už pozdě. Tehdy mnohé překvapilo i chování řidiče, ten pouze vystoupil, a když zkontroloval, že děvče žije, poplácal ji po rameni a ujel.
Psali jsme
Obyvatelé metropole mohli v období od dubna do září letošního roku na internetu vyplnit pocitovou mapu Zdravá Praha. Výsledky jsou již…
V loňském roce web Observatoř bezpečnosti silničního provozu publikoval článek, ve kterém zveřejnil důležitá data. Uvedl, že k pětině nehod dochází právě na přechodech. Z toho jednadvacet procent prokazatelně souvisí s nepozorností chodců.
„Náhlé vstoupení do vozovky, neodhadnutí vzdálenosti a rychlosti přijíždějícího vozidla, nečitelné a zbrklé chování – to vše dohromady si každý rok vyžádá desítky zbytečných obětí,“ uvedl k problematice doktor Jiří Smetana. Dodal, že čím dál častěji jsou tyto případy spojeny s koukáním do telefonu.
Nechce se jim čekat
Prošli jsme se a sami si udělali obrázek.
Je pravdou, že někteří chodci byli opravdu netrpěliví a do křižovatky bez problémů vstoupili na červenou a s telefonem v ruce. A to na velmi frekventovaných dopravních tepnách. Když je člověk nervózní a pod časovým presem, blbne. Kromě úrazu mu ale také hrozí pokuta až 2 tisíce korun, přecházení na červenou je přestupek.
Poptali jsem se kolemjdoucích a jednou z věcí, na kterou nás upozornili, bylo, že některé přechody mají velmi dlouhé internavaly. Vzali jsme proto stopky a měřili. Je fakt, že leckde si opravdu vystojíte důlek, obrazně samozřejmě. Každý vnímáme čas jinak. Kupříkladu na Pankráci, kde se kříží ulice Budějovická a Na Strži, čeká chodec na přechodu přes tři minuty. Na křižovatce ulic Jana Želivského a Vinohradská dokonce 3 a půl minuty. To může skutečně svádět k přecházení na červenou. Kdo toto místo ale zná, ví, že přejít na červenou, je opravdu hazard. Popravdě, tady je to hazard i v případě, že má chodec zelenou.
Do boje!
Praha 14 už nehodlá nečinně přihlížet. Na jaře letošního roku se před přechody začaly objevovat nové značky. Ty nejsou tentokrát určeny řidičům nýbrž chodcům.
Je to značení vodorovné a uvidíte zde přeškrtnuté symboly sluchátek a telefonu.
„S nepozorností chodců souvisejí právě tyto dnešní technické vymoženosti. Člověk se kouká do telefonu místo toho, aby se rozhlédl kolem sebe, než vstoupí do vozovky. Když má navíc na uších sluchátka, blížící se auto nemá šanci ani slyšet,“ řekl místostarosta Hukal. Pokud se stane tento projekt úspěšným, mohl by se jím v budoucnu inspirovat zbytek Prahy i okolní města.
Psali jsme
Pražská městská policie se s alkoholem a drogami za volantem setkává dennodenně. Nejinak tomu bylo v prosinci. Strážníci veřejnosti popsali dva…