Praha couvá. Z Holešovic opět vyjede do centra tramvaj

29. 05. 202618:20
2 min. čtení
Praha couvá. Z Holešovic opět vyjede do centra tramvaj
foto: Rudolf Komár pro PrahaIN.cz/Holešovice, ilustrační foto

Lidé si vymohli návrat zrušeného tramvajového spojení z Holešovic přes Vltavskou a Štvanici na Masarykovo nádraží. Na květnovém zasedání zastupitelstva náměstek pro dopravu Jaromír Beránek (Piráti) uvedl, že tramvaj vyjede 29. srpna. Jde o reakci na petici, která nasbírala přes čtyři tisíce podpisů.

Obyvatelé Holešovic se po letních prázdninách dočkají obnovení tramvajového propojení s centrem, o které přišli v souvislosti se změnami v městské dopravě po otevření Dvoreckého mostu. Linka 14 byla zrušena a nahrazena linkou 34, která končí na zastávce Bílá Labuť a nejezdí dál na Štvanici.

Problémem je v současné době podle náměstka pro dopravu Jaromíra Beránka plánovaná rekonstrukce Hlávkova mostu, který je ve špatném stavu. Po letních prázdninách, kdy bude částečně opraven, by však mohl být provoz v tomto úseku obnoven.

V průběhu června chce náměstek najít kompromis, na kterém by se shodl jak dopravní podnik, tak jednotlivé městské části. Pokud k jeho nalezení nedojde, existuje záložní varianta, se kterou magistrát počítá od 29. srpna.

„Byla by prodloužena stávající linka 34, aby projížděla celým centrem a končila v Radlicích a později v Braníku. Jedná se o dočasné řešení do doby zprovoznění trati na Václavském náměstí, se kterým počítáme v příštím roce,“ zmínil Jaromír Beránek.

Opatření vyjde na mnoho milionů

Poukázal také na cenu celého opatření. Dílčí změna prý magistrát vyjde asi na 26 milionů korun jen do konce letošního roku. „Tak jen doufám, že tu linku budou obyvatelé Prahy 7 využívat. Bylo by nezodpovědné linku posílit, aby pak byla poloprázdná,“ uzavřel k plánovaným změnám náměstek pro dopravu.

Regionální organizátor Pražské integrované dopravy (ROPID) přitom redakci již dříve vzkázal, že jiné než stávající řešení v podstatě neexistuje. „Současné řešení je nejlepší možné a kapacitně odpovídá poptávce cestujících. Jen s tím, že cesta z dolních Holešovic do centra je časově o něco delší,“ uvedl již dříve pro server PrahaIN.cz mluvčí organizace Filip Drápal. Propojení dvou dlouhých linek prý navíc v minulosti způsobovalo významná zpoždění.

Zrušení linky 14, která do otevření Dvoreckého mostu nabízela přímé spojení Vltavské a Masarykova nádraží, stejně jako propojení Holešovic s metrem B, rozzlobilo začátkem roku celou řadu obyvatel dolních Holešovic. Více než čtyři tisíce petentů svou nespokojenost vyjádřily v petici, kterou iniciovala radnice Prahy 7.

Tagy

Speciály

Aféry & zločiny
Příběhy zapsané do mapy