foto: Barbora Novotná, PrahaIN.cz/Kolona, ilustrační foto
Hlavní město spustilo pilotní projekt mající za cíl sledovat průjezdnost v ulicích za pomoci čidel, která budou umístěna na vozidlech pohybujících se po metropoli. Využitím vozového parku některých dopravců by se tak o případném neprůjezdném místě dozvěděla oprávněná osoba dříve, než by na něj narazila některá ze složek záchranného systému. V rozhovoru s ČTK to řekl pražský radní Daniel Mazur (Piráti).
Celý nápad na projekt vznikl na základě spolupráce mezi městskou společností Operátor ICT a Magistrátem hlavního města Prahy.
Fungování systému je nastaveno tak, že informace z čidla umístěného na vozidle sleduje a vyhodnocuje dispečer, který je v případě potřeby předá na příslušná místa, která zajistí odstranění překážky podle standardního postupu. „Inovace je ale v tom, že se průjezdnost zjišťuje průběžně a může se tak zajistit řešení problému dříve, než tam tudy bude potřebovat projet třeba sanitka,“ řekl Mazur.
V rámci pilotního programu město oslovilo jednotky společností zabývající se rozvážením nákupů. Denně mají v pražském provozu mnoho vozidel, na kterých mohou být namontována monitorovací čidla získávající potřebná data.
Psali jsme
Aplikace PID Lítačka získala nové funkce. Cestující, kteří se po Praze pohybují autem, mohou nyní využít přímou platbu za parkování v zónách…
Operátor ICT
Redakce PrahaIN.cz získala informace o pilotním projektu ve společnosti Operátor ICT (OICT). Tato městská akciová společnost zajišťuje pro Prahu služby v oblasti informačních a komunikačních technologií. Provozuje mimo jiné aplikaci Lítačka, odbavovací systém MHD a řídí projekty Smart City.
„Nápad na sledování průjezdnosti ulic v naší metropoli vzešel ze společné odborné diskuse mezi zástupci společnosti Operátor ICT a Magistrátem hlavního města Prahy. Vozidla s touto technologií by se měla pohybovat v městském provozu minimálně 12 měsíců, aby zachytila všechna roční období. Technologii zkoušíme na dvou vozidlech, jednom osobním a jednom nákladním,“ uvedla pro naši redakci Iva Pavlousková, tisková mluvčí OICT.
Analýza pilotního projektu je na počátku
Pokud se systém osvědčí a bude zaveden, začne město podle radního Daniela Mazura využívat sebrané informace nejen pro řešení aktuálních potíží, ale také k dlouhodobým opatřením na potenciálně problematických místech, jak je ukáže vyhodnocení dat z mobilních čidel.
„V současné době provádíme analýzu celého projektu, podle výsledků pak projekt upravíme. Předpokládány odhad nákladů pilotního projektu se pohybuje kolem 6 milionů korun,“ sdělila pro PrahaIN.cz Iva Pavlousková.