Primátora jsme na schůzku nezvali. Pozval se sám, říká šéf třicítky

26. 07. 202317:02
Primátora jsme na schůzku nezvali. Pozval se sám, říká šéf třicítky
foto: Vít Hassan pro PrahaIN.cz/Arne Springorum

ROZHOVOR: Média v posledních dnech obletěly záběry, kdy řidič kamionu v Německu najel kapotou do radikálních aktivistů z Poslední generace. Podle šéfa české odnože tohoto spolku to organizaci naopak pomůže. Prý se projeví společenská solidarita.

Stralsund, malebné město na severovýchodě Německa, které někteří Češi možná znají z výletů na ostrov Rujána, tady došla řidiči kamionu trpělivost s aktivisty z Poslední generace, kteří se přilepili na silnici a bránili průjezdu.

Řidič jednoho z nich odvlekl ze silnice. Když se na místo vrátil, nasedl do kamionu a proti aktivistům se rozjel (video na Twitteru).

Podle deníku Bild muž následně přišel o řidičský průkaz a pracovní místo. Policie ho v současnosti vyšetřuje z podezření na těžké ublížení na zdraví.

Na tuto konkrétní situaci jsme se ptali Arneho Springoruma, rodilého Němce, který je šéfem české odnože Poslední generace.

Podobný incident prý zažil v březnu v Hamburku.

„Řidič autobusu mě kopl. Táhl mě na stranu a pak mě kopl do břicha. Moje sestra pak dala na řidiče trestní oznámení,“ popsal serveru PrahaIN.cz.

Sám ale říká, že frustraci řidičů chápe.

„V Německu už od ledna loňského roku upozorňujeme na to, že vláda porušuje ústavu. Stejně jako když děláme pochody v Česku, já si dokážu představit lepší činnost než pochodovat na magistrále. Ale nic nedělat a doufat, že vláda ohledně klimatické krize něco udělá, takovou naději nemám. Vlády dělají, že mají všechno pod kontrolou, ačkoli nemají. To uvidíme za pět, deset, patnáct let, ta planeta bude exponenciálně rychleji reagovat, než je to nyní. Potom už bude pozdě, to vám říkám jako biolog,“ uvedl Arne Springorum.

Vyvolá to vlnu solidarity, říká šéf třicítky

Dokonce říká, že podobné incidenty ze strany naštvaných řidičů, kteří pospíchají do práce či kamkoliv, organizaci Poslední generace pomohou. Neustále opakuje, že jsou nenásilným hnutím.

„Že jsou řidiči naštvaní, to chápu. My jsme také. Ale my se nebráníme, to je součást naší strategie - nenásilný odpor. Je to složité, ale když řidič takhle útočí, do určité míry nám to pomůže. Vyvolá to totiž vlnu solidarity. V Německu byly ze strany státu razie, a to jsme pak během dvou týdnů vybrali na malých darech 600 tisíc euro. Pokaždé, když je tam nějaký protivítr ze strany společnosti nebo státu, tak to vede k tomu, že lidé, kteří s námi sympatizují řeknou: dost, teď jim pošleme peníze. Zkrátka se chtějí přidat, je to společenský proces, který funguje kvůli tomu, že jsme nenásilní. Pokud bychom byli násilná skupina, měli bychom dvacet, třicet členů. V současné době ale máme v Německu asi dva tisíce lidí,“ popsal šéf Poslední generace.

Arne Springorum na akci 120 pro Prahu, kde diskutoval s Filipem Turkem a Richardem Chladem. Zdroj: PrahaIN.cz

Zajímalo nás také, jestli vnímá rozdíl mezi českými a německými řidiči. Četné zkušenosti totiž má z obou zemí.

„Například vloni mi na magistrále jeden řidič zlomil žebro, akorát to nebylo v médiích. Řidiči jsou tady agresivní úplně stejně jako v Německu. Lidé jsou stejně frustrovaní ze stejných důvodů, my se jim nabízíme jako ventil. Já to ze psychologických důvodů chápu, jsou naštvaní. Ale jsou tam i řidiči, kteří na nás mávají, máme jejich podporu. Není to jednoznačné,“ uvádí Springorum

Nakonec ale zmínil, že nějaký ten rozdíl vidí. Jedná se především o propojení města a cyklistů.

„Lidé jsou lidé. Možná tam ale je nějaký rozdíl. I jako cyklista v Praze asi mohu říct, že v Česku jsou řidiči agresivnější než v Německu. Souvisí to ale s tím, že v Německu jsou na cyklisty zvyklí, tam není diskuze o tom, jestli tady vůbec mají právo být. Tuhle diskuzi tady v Česku vedeme neustále. Pan primátor tomu nepřispívá.“

Primátor Svoboda se vymezil

Právě s primátorem Bohuslavem Svobodu, vůči kterému se v posledních měsících objevila kritika za to, že s radikálními aktivisty vůbec vyjednává, si Springorum spolupráci nepochvaluje.

Podle Svobody je prý tato forma protestu extrémní. Šéf třicítky nesouhlasí.

„My jsme k dialogu vždy otevření. Také jsme řekli, že s pochody přestaneme v moment, kdy se bude něco dít. To, že se s námi sejdou ale neznamená, že s tím přestaneme. Nežádali jsme o to, abychom se sešli, žádali jsme, aby se zavedla třicítka. Pan Svoboda se pak sám pozval na naši schůzku s panem Hřibem a bohužel si tam kladl podmínky, které nejsou splnitelné. Třeba to, že musíme přestat s blokádami. My přitom žádné blokády neděláme, to jsme mu vysvětlili. Na základě interpelace mi psal dopis, že náš způsob protestu považuje za extrémní. S tím já bohužel nesouhlasím,“ uvedl Springorum.

„Pokud by ze strany magistrátu byl zájem o tom s námi jednat, mohou. Naopak pan primátor mi psal, že se nenechá zastrašit. Pardon, já ho nezastrašuji, je to politik, profesionál, já jsem aktivista a upozorňuji na nedostatky. Není to příjemná práce. Je to nutná práce,“ dodal.

Tagy

Speciály

Kudy kráčel zločin
Tajnosti slavných