foto: Drahoslava Molnárová /Antonov AN 225 zavítal do Prahy v roce 2016
Válka na Ukrajině má kromě mnoha lidských životů na svědomí i jednu tragédii, která dopadla hlavně na fanoušky letectví. Během bojů dopadla bomba i na hangár, ve kterém byl zaparkován největší letoun světa, kterým je slavný Antonov AN-225 známý jako Mrija.
Pouhé tři dny po vypuknutí bojů si rusové vzali za cíl i letiště Hostomel, které se nachází nedaleko Kyjeva.
Zmíněné letiště bylo v té době domovskou základnou pro letoun Antonov AN-225, který je známý pod pojmenováním Mrija (ukrajinsky sen) a bylo jediné na světě.
Ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba nedlouho poté potvrdil, že největší letadlo světa bylo při vojenské akci zničeno.
Na sociální síti Twitter se objevily také satelitní snímky, na kterých je možné pozorovat zničený hangár, ze kterého vyčnívají konce křídel Antonova.
O osudu Mriji se z počátku mlžilo
Zprávy o osudu letounu Mrija se v začátku bojí poměrně lišily.
Nedlouho po zmiňovaném prohlášení tamního ministra zahraničí se k situaci vyjádřil také vlastník letounu, společnost Antonov Airlines.
V něm prohlašoval, že během bojů nedošlo k fatálnímu poničení letounu. V kontextu řekl, že Antonov AN-225 se bude muset podrobit jen kontrole.
Zničení letounu ale poté potvrdila i státní zbrojní firma Ukroboronprom ve svém prohlášení na webu a tím byl osud „ukrajinského snu“ oficiálně zpečetěn.
Během pátku se na internetu navíc objevilo video, které ukazuje fatální zničení letounu.
Antonov AN-225 byl klenotem letectví
Mrija byl strategický nákladní letoun, navržený sovětskou konstrukční kanceláří Antonov během 80. let 20. století.
AN-225 v Praze. Foto: Drahoslava Molnárová
Letoun byl poháněn šesti dvouproudovými motory kvůli své hmotnosti byl nejtěžším letadlem, jaké kdy bylo vyrobeno – jeho maximální vzletová hmotnost dosahovala 640 tun.
Mrija měla také největší rozpětí křídel z všech letadel v provozu.
Letoun navštívil v roce 2016 také českou metropoli. Letiště Praha si tuto významnou událost nenechalo pro sebe a o největším letounu světa natočilo dokument.
Psali jsme
Cílem platformy Pomáhej Ukrajině je sdružovat nabídky občanů, kteří chtějí pomoci uprchlíkům z Ukrajiny. Přehledný web spojuje existující nabídky…
Psali jsme
V mrazivém počasí kdesi v Rusku prý vznikla reportáž o tom, jak obyčejní lidé pohlížejí na možnou válku. Video redakce PrahaIN.cz zaznamenala…