foto: Georgi Bidenko, PrahaIN.cz/Ryanair, ilustrační foto
Jihoafričany, kteří v minulých týdnech cestovali do Velké Británie s nízkonákladovou společností Ryaniar, čekalo překvapení. Aby jim byl umožněn vstup do země, museli vyplnit dotazník. Mělo to ale háček.
Otazník je v afrikánštině. Touto řečí však podle Aljazeery mluví zhruba 12 procent z 60 milionů obyvatel Jihoafrické republiky. Jazyk navíc používala zejména bělošská menšina. Podle webu byla využívána při útlaku černošských občanů během apartheidů. Podle wikipedie se jedná o západogermánský jazyk, jenž vznikl z nizozemštiny a v jižní Africe se začal rozšiřovat během 18. století. Používá se zejména v Jižní Africe (JAR), Namibii, částečně v Botswaně, Zambii a Zimbabwe.

Testové otázky pro Jihoafričany, zdroj: Twitter
Ryanair testy údajně reaguje na zvyšující se počet padělaných jihoafrických pasů. Testem by se mělo prokázat, že je dotyčný cestující opravdu z JAR.
„Aby se minimalizovalo riziko použití falešných pasů, Ryanair požaduje, aby cestující s jihoafrickým pasem vyplnili jednoduchý dotazník v afrikánštině,” uvedla letecká společnost pro CNN.
„Pokud nebudou schopni vyplnit tento dotazník, bude jim zamítnuta cesta a místo toho jim bude vrácena plná částka. Letecké společnosti operující do Spojeného království čelí pokutě ministerstva vnitra ve výši 2 000 liber (zhruba 58.000 korun) na cestujícího pro každého, kdo cestuje nelegálně do Spojeného království na podvodný pas/vízum,” dodala společnost.
Požadavek Ryanairu však vzbudil velké vášně. Tato politika vyvolala pobouření v Jižní Africe, ale také na sociálních sítích. Společnost teď čelí nařčení z toho, že je rasistická.

„Jsme zaskočeni rozhodnutím této letecké společnosti, protože ministerstvo pravidelně komunikuje se všemi leteckými společnostmi, aby je informovalo o tom, jak ověřovat jihoafrické pasy, včetně vzhledu a chování,” uvedlo jihoafrické ministerstvo vnitra v prohlášení.
Britská vysoká komise v JAR upozornila, že test, který společnost Ryanair po svých cestujících chce vyplnit, není požadavkem britské vlády.
Kvíz se skládá z několika všeobecných otázek. Jako například jaká je předvolba JAR, jaké je hlavní město, kdo je prezidentem a podobně. Problém je mimo testu samotného právě výše uvedená afrikánština. Mnoho Jihoafričanů ji vůbec nezná.
Ryanair z, ani do JAR nelétá. Tyto podmínky tak platí v rámci letů, které letecká společnost operuje zejména v Evropě.
Psali jsme
„Jednu krizi vystřídala druhá. Po oživení letecké dopravy po dlouhé pandemii Covidu drtí akcie aerolinek rostoucí cena paliva kvůli válečnému…
Psali jsme
O rasisismu v kulisách aktuální uprchlické krize už jsme psali. V praxi ho dnes můžeme vidět na vlastní oči na Hlavním nádraží i v parku…