Sanitky blokují řidiči, ne my, vzkazuje Poslední generace

23. 06. 202312:19
Sanitky blokují řidiči, ne my, vzkazuje Poslední generace
foto: Vít Hassan pro PrahaIN.cz /Arne Springorum

ROZHOVOR: „Chceme zklidnění dopravy v Praze, chceme, aby politici dodrželi klimatický závazek a omezili automobilovou dopravu, auta blokují sanitky a hasiče, auta ohrožují a zabíjí chodce i cyklisty, auta dělají hluk.“

To je základní výčet tezí Poslední generace.

V hlavním městě uskutečnila na sedmnáct pochodů „za zklidnění dopravy“. Mezi obyvateli a řidiči většinou vzbuzují negativní ohlasy.

Ve čtvrtek se čelní představitel Poslední generace Arne Springorum účastnil diskuse na dané téma. PrahaIN.cz hovořila jak s ním, tak s názorovým protějškem, v tomto případě podnikatelem a bývalým závodníkem Richardem Chladem. Debata byla vyostřená jak na pódiu, tak po jejím skončení.

„Pro mě to jsou teroristi a jako s teroristy by se s nimi mělo zacházet. Nedávat těm lidem prostor v médiích, nedávat jim prostor na veřejnosti, ale tito lidé by opravdu měli být trestně odpovědní za to, co nám dělají, jak nám znepříjemňují život,“ uvedl pro PrahaIN.cz Richard Chlad.

„Na pódiu bylo jasné, že jejich argumentační schopnosti, stejně jako argumentační schopnosti jejich reprezentanta, který je k nám importovaný z Deutschlandu, jsou úplně mimo. Jsem ještě nyní plný emocí z té hrůzy, kterou jsem před chvílí absolvoval,“ doplnil.

Nesouhlasí ani s podporou státních složek, jaká se prý Poslední generaci dostává.

„Proč bychom jim měli dávat policejní ochranu, podporovat je z našich daní. Mají prostě chodit na taková místa, kde nikomu neškodí, ale vůbec nechápu, co dělají v běžném provozu. Ti lidé jsou nebezpeční okolí i sami sobě, ale i systému díky svým idiotským myšlenkám,“ uzavřel.

Arne Springorum však oponuje. Reaguje například na argument protistrany, že pochody ohrožují sanitky.

My problém nejsme

„My jsme v Německu dělali zhruba 1.500 pouličních blokád a pokaždé tam byla ulička, kde pouštíme sanitky. Na internetu najdeme spoustu případů, že když přijede sanitka, vstaneme a pustíme ji. Nejsme blázni, že bychom blokovali sanitky. Podle mě ten problém je, že řidiči nedělají tu uličku. Kdyby tam byla ulička, tak by sanitka projela. Když se zeptáte člověka, který jezdí sanitkou, tak vám potvrdí, že aktivisté nejsou ten problém. Problémem jsou neohleduplní řidiči,“ řekl naší redakci.

Arne Springorum odpověděl i na dotaz, jak by se cítil, kdyby právě kvůli pochodu zemřel pacient v sanitce. „Ano, samozřejmě by mě to mrzelo, ale zatím se to nestalo.“

Kolony v Praze podle jeho slov nejsou jenom v okamžiku ohlášených pochodů. „Ty jsou hlášeny předem, IZS o tom ví,“ poznamenal.

„Víte, že jsou stovky nebo tisíce spolků, kteří tohle dělají? Tohle není moje cesta. Na Bečvě jsem dělal přednášky. Já dělám blokády tady a v Německu, protože je to efektivní. Já řeším klima. Člověk si musí vybrat a já jsem si vybral klima,“ uzavřel.

Samostatnou reportáž z debaty na Letné jsme publikovali ZDE.

Tagy

Speciály

Kudy kráčel zločin
Tajnosti slavných