foto: Patrik Pašek, PrahaIN.cz/Vlak, ilustrační obrázek
Více než 7 tisíc zdravotně postižených cestujících loni využilo vlaků Českých drah. Stejně jako všichni ostatní, i oni se po pandemii vrátili k cestování. Národní dopravce jim vychází vstříc rekordním počtem bezbariérových vlaků.
Podle tiskové zprávy Českých drah se loni uskutečnilo 7.296 registrovaných přeprav, respektive asistencí při přepravě zdravotně znevýhodněných lidí. Další tisíce hendikepovaných osob využily bezbariérové spoje a nádraží bez nutnosti asistence.
„Zájem o cestování vlakem po pandemii COVID-19 registrujeme u všech skupin zákazníků včetně osob se zdravotním handicapem. V roce 2022 jsme jich přepravili o 43 procent více ve srovnání s rokem 2021. Vedle cestování po České republice zajišťujeme přepravu osob se zdravotním postižením také do zahraničí. Loni jich bylo zhruba 700. Cestující s handicapem jsme dopravili do Berlína, Bratislavy a Vídně, ale také třeba na vídeňské letiště Schwechat, do Gdaňsku nebo do Klagenfurtu,“ uvedl Michal Krapinec, předseda představenstva a generální ředitel Českých drah.
Bezbariérových vozů přibývá
Národní dopravce loni do provozu zařadil i 800 nových bezbariérových spojů, takže jich celkem po celé republice nabízí 6 201. Moderní nízkopodlažní soupravy RegioPanter začaly od loňska jezdit například v Jihočeském a Plzeňském kraji.
„V letošním roce předpokládáme nasazení dalších přibližně 80 nových nízkopodlažních regionálních vlaků. Na tratě vyjedou nové elektrické jednotky RegioPanter, motorové vlaky od výrobce PESA a také další jednotky Moravia. Koncem roku by měly začít také dodávky nových motorových jednotek PESA, které rozšíří nabídku bezbariérového cestování na vedlejších tratích,“ představil plány na rozšiřování bezbariérových vlaků Jiří Ješeta, člen představenstva a náměstek pro osobní dopravu Českých drah.
České dráhy provozují více než 600 bezbariérových vozů a jednotek. Počty bezbariérových souprav rozšíří také 110 nových elektrických vlaků RegioPanter, 76 motorových jednotek PESA či 20 expresních souprav ComfortJet. Ty jsou nyní ve výrobě.
Psali jsme
Podle rozhodnutí Středočeského kraje dojde od letošního 1. dubna ke změnám tarifu ve vnějších tarifních pásmech Pražské integrované dopravy…
Nutná je rezervace den dopředu
Podle informací na webu Českých drah by si vozíčkáři měli pro hladký průběh své cesty rezervovat místo nejpozději 24 hodin před samotnou cestou. Ještě o den dříve pak v případě, že se chystají vyjet do zahraničí a nebo využít cestu vlakem bez integrované zvedací plošiny.
Kromě modifikací pro cestující osoby na vozíku jsou moderní bezbariérové vozy určeny také nevidomým či slabozrakým, a to díky haptickým prvkům, nápisům v Braillově písmu i ovládání dveří pomocí slepeckých vysílaček.
Zadarmo cestuje asistenční pes i doprovod
Cestující s sebou mohou vzít i asistenčního psa, který cestuje zadarmo a nelze ho z přepravy odmítnout. Ještě před cestou je navíc možné objednat si asistenční službu, a to prostřednictvím internetu nebo přímo na pokladních přepážkách. Asistent osobám pomůže při nástupu a výstupu, doprovodí je k vlaku a poradí i při nákupu jízdenky.
Držitelé průkazu ZTP nebo ZTP/P mají nárok na levnější jízdné do všech vlaků 2. třídy. Zároveň mohou také využít nárok na bezplatnou přepravu průvodce a jednoho ortopedického vozíku či jiného kompenzačního prostředku.