Třicítkaři chtěli znovu protestovat. Po pár metrech bylo po všem, tak šli na piknik

12. 09. 202319:35
Třicítkaři chtěli znovu protestovat. Po pár metrech bylo po všem, tak šli na piknik
foto: Vít Hassan pro PrahaIN.cz/Pochod 12. 9. 2023

Pražský magistrát prý pochod přímo nezakázal, ale svévolně nařídil změnu trasy mimo magistrálu a přikázal demonstrujícím, aby se pohybovali pouze po chodníku. To alespoň tvrdí zástupci Poslední generace.

V úterý kolem 18:00 se sešli v centru Prahy zastánci takzvané „humanizace magistrály“.

Pochod byl ovšem ukončen po několika stovkách metrů, a to poblíž Štvanice.

Demonstrujících se sešla jen hrstka, maximálně pětadvacet. Dohlíželo na ně asi dvanáct policistů a deset aktivistů za satirickou akci 120 pro Prahu.

V závěru až komického pochodu žádali zástupce samosprávy, aby je rozpustil.

Ten nechápavě kroutil hlavou.

„Pokud byste šli mimo trasu, pak ano, je to důvod pro rozpuštění pochodu,“ komentoval muž za přítomnosti policie. Provoz na magistrále byl plynulý, žádný vůz nemusel brzdit. Atmosféra byla klidná.

Úterní pochod. Foto: PrahaIN.cz

„Že jsou řidiči naštvaní, to chápu. My jsme také. Ale my se nebráníme, to je součást naší strategie – nenásilný odpor. Je to složité, ale když řidič takhle útočí, do určité míry nám to pomůže. Vyvolá to totiž vlnu solidarity. V Německu byly ze strany státu razie, a to jsme pak během dvou týdnů vybrali na malých darech 600 tisíc euro. Pokaždé, když je tam nějaký protivítr ze strany společnosti nebo státu, tak to vede k tomu, že lidé, kteří s námi sympatizují řeknou: dost, teď jim pošleme peníze. Zkrátka se chtějí přidat, je to společenský proces, který funguje kvůli tomu, že jsme nenásilní. Pokud bychom byli násilná skupina, měli bychom dvacet, třicet členů. V současné době ale máme v Německu asi dva tisíce lidí,“ popsal v červenci pro naši redakci šéf Poslední generace Arne Springorum.

Na podvečerní akci chyběl. Podle přítomných je v Německu. 

PrahaIN.cz se účastnila přibližně deseti pochodů za snížení rychlosti v metropoli. Ten úterní byl jednoznačně nejslabší.

Tagy

Speciály

Kudy kráčel zločin
Tajnosti slavných