foto: Redakce, PrahaIN.cz/Modré zóny
Praha 4 chystá velké změny v parkování. Nový systém zón placeného stání zkomplikuje život hlavně návštěvníkům a dojíždějícím. Rezidenti by naopak měli večer hledat místo k parkování výrazně snáz.
Parkovací zóny na území Prahy 4 existují už od roku 2018. Vedení městské části se je nyní rozhodlo detailně zrevidovat a upravit tak, aby lépe odpovídaly současným potřebám místních obyvatel. Řidiči by změny mohli pocítit už letos na podzim.
Návrh na změnu režimu parkování schválila rada čtvrté městské části v květnu 2025. Jako hlavní důvod tehdy uvedla nutnost upřednostnit rezidenty před dojíždějícími.
Technická správa komunikací už podle radnice dokončila podrobné návrhy vodorovného i svislého dopravního značení pro jednotlivé ulice. Silniční správní úřad by měl změny schválit během léta.
Psali jsme
Praha upraví poslední dvě kobky na náplavce podle původního architektonického návrhu Petra Jandy. Rada hlavního města v pondělí revokovala své…
Modré zóny budou platit i v noci
Hlavní novinkou má být prodloužení platnosti modrých rezidentních zón. Nově budou ve všední dny platit nepřetržitě, tedy i přes noc. Platit budou od neděle 17:00 do pátku 17:00 hodin. O víkendech naopak bude režim parkování volnější.
Radnice plánuje navýšit počet míst určených pro rezidenty především v okolí stanic metra a dopravních uzlů. Zcela zmizet mají oranžové návštěvnické zóny, které budou nahrazeny modrými. Na vybraných místech, především u stanic metra, chce dále Praha 4 zdražit parkování ve smíšených fialových zónách.
Slovo dostane veřejnost
Rozhodnutí ale není konečné. Jednotlivé změny chce totiž vedení městské části nejprve konzultovat s veřejností, a to v rámci několika setkání, která se uskuteční během června a září v různých lokalitách.
„Na setkání představíme analýzu parkovacích míst v dané oblasti a dopady případného zavedení zón. Poslední diskuse o rozšíření se uskutečnila v roce 2022, tedy je to po čtyřech letech, a také v souvislosti s výstavbou metra D, která významně ovlivní parkování za Jižní spojkou, proto jsme k diskusi připravili aktualizovanou verzi,“ uvedl radní pro dopravu Prahy 4 Jaroslav Míth (ODS).
První debata se uskuteční v úterý 2. června od 18:00 v ZŠ Jitřní a bude se týkat Hodkoviček a pobřežní oblasti u Vltavy. Další setkání se uskuteční ve čtvrtek 4. června na Novodvorské v ZŠ Jílovská. V dalším týdnu budou následovat setkání týkající se Spořilova a Krče. Bližší informace nabízí web městské části.