foto: Georgi Bidenko pro PrahaIN.cz/Holešovické metro, ilustrační obrázek
Jedním z témat květnového zasedání Zastupitelstva hlavního města Prahy byl pořádek ve stanicích metra. Návrh přednesl Radomír Nepil (ANO), ke kterému se připojila celá řada opozičních zastupitelů. Náměstek Zdeněk Hřib (Piráti) je však odkázal na aplikaci Změňte.to.
Radomír Nepil se ve čtvrtek 22. května pokusil na program jednání pražského zastupitelstva zařadit bod týkající se zajištění pravidelného úklidu stanic metra a přilehlého území. V rámci svého úvodního slova nechal promítnout video, ve kterém poukázal na stav některých stanic na území městské části Praha 8.
„Když se projdete po celém městě, tak zjistíte, že ten stav je otřesný všude. Do tohoto pouštíme naše občany, turisty, je to vizitka hlavního města Prahy směrem navenek. Nejde jen o graffiti, ale i o přilehlé pozemky. Na Palmovce nebo Opatově je to otřesné, zanedbané, neuklizené, naprostý zmar,“ komentoval Nepil promítané snímky. Dodal, že na Dopravní podnik opakovaně apeloval, aby byla údržba veřejných prostranství zajištěna. Systematický úklid podle jeho slov nefunguje.
Psali jsme
REPORTÁŽ: „Běžte se tam podívat sami, já nic horšího asi ještě neviděl,“ napsal nám čtenář a poslal nepříliš kvalitní snímek toalet ze stanice…
Problémy hlásí i Praha 4 nebo Praha 11
K návrhu se postupně připojila celá řada opozičních zastupitelů, například Jan Hušbauer (ANO), místostarosta Prahy 4. Problém týkající se nepořádku v okolí stanic metra prý pozoruje i na Čtyřce, kde podle jeho slov dokonce vzniká petice a radnice sbírá podněty od občanů. „Nejčastěji je problémem sociální napětí, nepřátelské prostředí, špinavé lavičky, zápach, hygienické a estetické problémy – odpadky, graffiti a zanedbaná infrastruktura,“ přiblížil situaci z Prahy 4 Hušbauer.
Podporu tisku vyjádřil za celé hnutí SPD také Milan Urban. Nepořádek se podle jeho slov posouvá k horšímu. „Generální úklid je ročně plánovaný pouze pro pět stanic, takže než dojde řada na všechny stanice, tak to máme desetiletí uklízení,“ informoval. Do debaty se připojil také Ondřej Prokop (ANO), který uvedl, že situace je špatná také ve stanicích na území Prahy 11.
Městské části se mají obrátit na dopravní podnik, vzkázal Hřib
Adresátem všech stížností byl Zdeněk Hřib, náměstek pro dopravu. Ten se k úklidu vyjádřil slovy o tom, že nejdůležitější je, aby se městská část s problémy obrátila především na dopravní podnik (DP). „Jestli se nepletu, tak Praha 8 se na DP dosud neobrátila. Takže bych poprosil, abyste tak učinili a potom mi napište výsledek jednání,“ požádal Nepila. Teprve pokud se nepodaří dosáhnout řešení nějakým jednáním, je podle něj na místě tento problém řešit na zastupitelstvu.
Problematika je podle Hřiba košatější, ale přiznal, že velkým problémem jsou samozřejmě peníze. „Pokud máte konkrétní problém na konkrétním místě, tak je dobré ty věci nafotit a poslat je na DP. Můžete to udělat samostatně jako městská část, nebo to můžete nafotit do aplikace Změňte.to. Ta to pak předává na dopravní podnik, který to řeší,“ doporučil Hřib.
Za radu mu Nepil poděkoval, ale přesto prý trvá na systematickém řešení. Proto i nadále trval na zařazení bodu: „Pokud se nezařadí, tak to deklaruje, jak někteří přistupují k zájmu a péči o veřejný prostor a údržbu okolí.“ Jeho prosba však vyslyšena nebyla. Pro zařazení hlasovalo 30 zastupitelů a 15 se zdrželo. Tisk jako takový se tedy do jednání nedostal.