Uprostřed „špinavého hlaváku” vznikl moderní salonek. Ale jen pro někoho

30. 04. 202420:12
Uprostřed „špinavého hlaváku” vznikl moderní salonek. Ale jen pro někoho
foto: PrahaIN.cz/Z nové lounge Regiojetu

FOTO: Málokteré vlakové nádraží v Evropě je synonynem čistoty a luxusu. To pražské není v tomto směru výjimkou, i když se spousta lidí shoduje, že v posledních letech došlo ke zlepšení.

Nechvalně proslulé je také okolí „hlaváku”. Vrchlického sadům nikdo neřekne jinak než Sherwood. V tomto místě, i přes snahy o zlepšení, běžně pobývají bezdomovci a narkomani.

Podle designéra Patrika Kotase ale celá budova hlavního nádraží jde kupředu. Sám měl na starosti několik rekonstrukcí a nyní také navrhl design salonku, který se trochu vymyká místním poměrům.

Nedaleko od vstupu na peróny stojí nová lounge, chcete-li hala či salonek, společnosti Regiojet. Bude sloužit pro cestující soukromého dopravce k odpočinku před cestou.

Regiojet novou lounge představil novinářům v pondělí dopoledne.

Z hlavního nádraží. Zdroj: PrahaIN.cz

„Smyslem tohoto prostoru je, aby cesta nebyla pouze cíl, ale aby začala už na nádraží,” předeslal zástupcům médií majitel společnosti Radim Jančura. Přiznal také, že se jedná o krok vpřed oproti konkurenci. „Pokud cestující není zamilovaný do jednoho ze tří dopravců a přijde naslepo, tak může být plus, že tady může zabít čas a udělat si kávu, kterou u žádného jiného dopravce nekoupí, natož aby ji dostal zdarma,” říká.

Ne pro všechny

Kávu a vodu zdarma vidí jako jednu z největších výhod. Mluví také o zmrzlině pro cestující, neboť uvádí, že v rodinách nerozhodují manželé ani manželky, ale děti. „Dva dospěláci by nejraději naskládali děcka do automobilů, ale dítě, když se zamiluje do jednoho z dopravců, tak si prostě vydupe, že se pojede vláčkem. Tady si ho koupíme zmrzkou, a to je důvod, proč to tady je,” usmívá se.

V prostoru, který pojme asi 100 osob, se nachází také klavírní křídlo, na které si prý budou moci zahrát i cestující. Pokud ovšem tento hudební nástroj neovládají, udělá to za ně automatický stroj.

Klavírní křídlo. Zdroj: PrahaIN.cz

PrahaIN.cz se zajímala především o to, jak společnost zamezí vstupu nezvaným návštěvníkům.

Je to jednoduché: vstup do salonku je pouze přes turniket, kde se načte jízdenka. Do lounge lze vstoupit 60 minut před odjezdem. Na místě bude také pracovník, který by se měl starat o čistotu a další věci.

„Když se řekne hlavní nádraží, tak je to pro mě srdeční záležitost. S tímto prostorem se stýkáme a také potýkáme s velkou láskou a také někdy s velkým sebezapřením různých fází a etap už pomalu dvacet let,” prohlásil designér Patrik Kotas.

Jak doufá, lounge Regiojetu ještě nemá finální podobu, vše ale bude záležet především na tuzemské dopravní společnosti. „Pořád jsme někde ve dvou třetinách, když budu optimista, tak ve dvou čtvrtinách cesty. Ještě tomuto salonku chybí několik věcí, které ho vizuálně spojí s designem vagonů. Já pevně věřím, že Radim Jančura se zasadí o to, aby se vše doplnilo,” dodal Kotas.

Nová lounge. Zdroj: PrahaIN.cz

Tagy

Speciály

Kudy kráčel zločin
Tajnosti slavných