Vladimír Remek: Nejsilnější zážitek z vesmíru? Meteor a přátelství

15. 06. 202318:05
Vladimír Remek: Nejsilnější zážitek z vesmíru? Meteor a přátelství
foto: Vít Hassan pro PrahaIN.cz/Vladimír Remek

ROZHOVOR: Vladimír Remek měl v úterý autogramiádu v České mincovně, kde podepisoval nejen nově vytvořené pamětní medaile s vlastní podobiznou. Při té příležitosti poskytl redakci krátký rozhovor, při němž zavzpomínal na cestu do vesmíru a fotografa Karla Mevalda.

Bylo druhého března roku 1978. Kosmonauti Alexej Gubarev a Vladimír Remek uskutečnili let do vesmíru. Rodák z Českých Budějovic se stal prvním člověkem, který odletěl do vesmíru a nebyl ze Spojených států nebo Ruska.

Obyčejný klub z Budějovic, jak sám sebe popisuje Remek.

„Zážitky? Kdybych měl povídat všechno, co si pamatuji, tak by to nezabralo jen jednu hodinu. Byl to obrovský zážitek. I tenkrát jsem si to uvědomoval. Možná i víc než dnes. Bylo to unikátní. Nechci, aby to znělo jako klišé, ale pravdou je, že nejsilnější, co jsem si z toho odnesl, je opravdová a cílevědomá spolupráce. Přátelství. Alexej už bohužel není mezi námi,“ sdělil jediný československý kosmonaut serveru PrahaIN.cz.

Meteor...

Vypíchl ovšem jednu věc, a to spatření meteoru v kosmu.

„Neříkám nic originálního, ale viděl jsem meteor z druhé strany. Dokonce ne jeden. Když ho vidíme ze Země, tak i přesto, že víme, že nepadá hvězda, říkáme: padá hvězda, ale když to najednou vidíte z druhé strany a vidíte, že ten meteor se žhaví pod vámi. To jsem si pro sebe říkal, co to stálo za úsilí lidstva, než lidi přišli na to, jak to vlastně je. A já jako obyčejný klub z Budějovic jsem to měl možnost vidět na vlastní oči. To byl jeden z nejsilnějších zážitků, které jsem měl. Uvědomoval jsem si tu dlouhou cestu, jež vedla nejen k poznání, ale i ke schopnosti člověka dostat se do vesmíru,“ říká Vladimír Remek.

Vladimír Remek. Zdroj: PrahaIN.cz

Fotografiemi Remka při startu i přistání se proslavil Karel Mevald.

„Vzpomínám na něj velmi rád. Jeho fotografii, které je nejčastěji frekventovaná, používám rád k podepisování. Tenkrát mi to poskytl a nechtěl za to žádné peníze. Říkal, že to je nejlepší propagace jeho práce, a to se mu povedlo. Dobře si pamatuji tu situaci, jak ta portrétní fotografie i s pozadím té rakety vznikala. To bylo jeho know-how. Moc rád na něj vzpomínám. Škoda, že už není mezi námi,“ zavzpomínal Remek.

I pro fotografa a rodáka z Jičína se jednalo o jeden z největších zážitků v životě.

„Vím, že o tom mluvil. Pokud si mohu dovolit říct, do té doby byl považován za salónního fotografa, když to zjednoduším. Na startu rakety jsem byl nejen, když jsem startoval sám, ale i předtím. A to je tak mohutný zážitek. On se odvážil jít ještě blíž, aby měl co nejlepší záběry. On to popisoval tak, jaké je to velkolepé dunění a síla. Byl to opravdu zážitek i pro něj,“ uzavřel Vladimír Remek.

Tagy

Speciály

Kudy kráčel zločin
Tajnosti slavných