Vracíme se k zimnímu času. Změna přináší komplikace na některých vlakových spojích
foto: Patrik Pašek, PrahaIN.cz/Vlak; ilustrační foto
V noci ze soboty 29. října na neděli 30. října končí letní čas. Ručičky hodinek se posunou o hodinu zpátky z 3:00 na 2:00. Přispíme si tedy o hodinu déle, večer ale bude naopak tma o hodinu dříve. Zimní čas bude platit následujících pět měsíců, zpátky na letní čas se vrátíme 26. března.
Evropská komise sice měla snahu střídání letního a zimního času zrušit již k roku 2019, státy se ale nedohodly na tom, který čas by měl být ten správný, a tak se nás změna času bude týkat i dále. Česká vláda poté potvrdila, že se minimálně pět let nebude nic měnit.
Ministerstvo práce poté uvedlo, že střídání letního a zimního času v EU je podstatné kvůli dopravě i fungování trhu. Letní čas se původně zaváděl kvůli snížení spotřeby energie. Podle podkladů pro vládu však analýzy z některých států ukázaly, že úspory jsou minimální. Někteří experti navíc poukazují na dopady časových posunů na lidské zdraví.
Posun času přinese komplikace pro dálkové vlaky Českých drah. V době změny budou na našem území čtyři takové vlaky, které uprostřed noci budou muset čekat na odjezd podle středoevropského času.
„Pokud by tyto spoje nezůstaly stát, jely by po změně času ve zbytku trasy o hodinu dříve. Regionálních vlaků se hodinové čekání týkat nebude, protože v době přechodu na nový čas žádné nejedou. Ranní vlaky pak vyjedou již podle SEČ,“ uvádí tisková zpráva Českých drah.
Konkrétně jde o spoje EN 442 Slovakia z Humenného do Prahy, EN 443 Slovakia opačným směrem z Prahy do Humenného, dále nightjet 456 z Grazu do Berlína a nightjet 457 z Berlína do Grazu.
Všechny vlaky ve zmíněný čas vyčkají na odjezd v Bohumíně.
Tagy
Speciály